Továreň Jawa - Týnec nad Sázavou, Česko - Diskusné fórum

Tu nájdete všetky reakcie návštevníkov Motoride.sk na body záujmu alebo prejdené trasy...

Pravidlá správania sa na diskusnom fóre motoride.sk

Pridaj novú diskusiuTováreň Jawa - Týnec nad Sázavou, Česko - Diskusné fórum

Hodnotenie: (2 hodnotení)

Zobrazujem diskusiu k bodu záujmu: Továreň Jawa - Týnec nad Sázavou, Česko, Středočeský kraj

OO Zruš sledovanie Pridaj nový príspevok 
03.09.2021 12:01

Továreň Jawa - Týnec nad Sázavou, Česko

gilbert
 Veteránista 

Ikona

Kolegovia
S hodnotením dnešnej továrne v Týnci si dovolím neúhlasiť. Jawa Moto spol.s.r.o je len garážový výrobca, aj keď to je prehnané. Logo bývalej Jawy bolo predané už niekoľkokrát a teda osobne si myslím, že rozhodne rozumnejšie je nespojovať poctivého výrobcu z medzivojnového obdobia s dnešným obchodníkom s logom Jawa. Výrobca vyvíja a vyrába. Obchodník s logom len lepí to čo je v prevádzke a nič nevyvíja, nič nové prakticky nevyrobí. Vrchol arogancie mi pripadá, že motocykle vyrobené úplne inými výrobcami predáva s logom, ktorého sa vlastne odpredajom vzdal. Gilbert


03.09.2021 13:55

Re: Továreň Jawa - Týnec nad Sázavou, Česko

picaso
 Edvenčr 

Hodnotenie: Dobré

Re: gilbert: nuz len suhlasit sa da. Jawa su dnes veterany a Indicka produkcia ,


03.09.2021 19:31

Re: Továreň Jawa - Týnec nad Sázavou, Česko

cruelbody
 Turista 

Hodnotenie: Zlé

Je to smutne...ako sa zo svetoveho lidra stane nieco ako tato firma.....cim to asi bude ze po vojne uz jawa mala peraka a ujo Honda sa prave vtedy snazil upevnit motorcek na bicykel ....


03.09.2021 22:31

Re: Továreň Jawa - Týnec nad Sázavou, Česko

krampus
 Geriatrik 

Ikona

Veľa iných značiek tiež skončilo, takže ... Značky JAWA a ČZ, ako aj iných značiek, patria do motocyklovej histórie, o tom niet pochýb. Nuž a dnešok ... niekoľko "podnikateľov" sa snaží zo slávy JAWA ešte stále niečo získať.
Bodka.
Ps.:
Tie veterány si veteránisti opatrujte a jazdite . [dobre]


04.09.2021 12:56

Re: Továreň Jawa - Týnec nad Sázavou, Česko

Jeff
 Jogurťák 

Ikona

Pán kolega, tvoje nesúhlasné stanovisko s hodnotením továrne v Týnci beriem na vedomie, no súčasne sa pýtam, že čo vlastne ti nedá spávať, že po takmer 30 ročnej neexistencii spoločného štátu máš potrebu omielať do nekonečna svoje predstavy o tom, čo je v tomto prípade dobre, alebo zle. Veď upriam pozornosť smerom do centra nášho diania a vyzdvihni čo dobré, poprípade menej dobré vyvinuli, skonštruovali a dali do placu naši konštruktéri a výrobcovia. Nechcem tu nikoho obhajovať, veľa svetových značiek ovládajú úplne iní ludia a firmy. Napr. automobil Volvo V50 - motor z koncernu Peugeot-Citroen, nápravy od iného dodávatela, ako aj prevodovka, celé auto zmontované v Belgicku atď. atď. a ty len budeš vyrývať do ludí, ktorí sa snažia ako tak udržať značku pri živote. Je to ich značka (ty si im peniaze na kúpu loga zrejme nedal), ich biznis, tak kde je chyba? :-~


05.09.2021 22:17

Re: Továreň Jawa - Týnec nad Sázavou, Česko

gilbert
 Veteránista 

Ikona

Jeff.
Chyba, ktorú hľadáš sa nachádza tam, kde sa zrodila myšlienka predávať indické motocykle ako "české Jawy". Logo je podľa mňa to, čo prezentuje majiteľa(loga) a súčasne výrobcu produktu, ktorý ho vyrába. Ak teda motocykle od Mahidry majú logo Jawa, tak výrobca je "Indická Jawa" (podobne ako Polski Fiat). Nepochopím ako dovozca pravdepodobne z Čiech dokáže zámerne zavádzať všetkých, že tým, že "Indická Jawa" je "retromodel Jawy českej". Jawa z Týnca predsa svoje logo predala koncernu Mahidra s tým, že indický výrobca ho bude používať na domácom trhu a v okolitých štátoch. Chcem tým povedať, že Jawa z Týnca sa pýši niečím, čo jej de facto nepatrí. Indovia napríklad dlhodobo vyrábajú motocykle Enfield podľa zakúpenej licencie od Royal Enfield, no nikdy netvrdili, že ich výrobky sú Royal Enfield, ale Enfield India. Až keď od Angličanov kúpili "LOGO", tak došlo k znovuzrodeniu značky a loga Royal Enfield. Ak by to tak, alebo podobne aj brali páni z Týnca, tak by tvrdili, že český dovozca predáva "Indické Jawy, ktoré sú retromodelmi povojnovej československej socialistickej značka Jawa". Iné chápanie beriem ako scestné. No niekto toto iné chápanie povýšil na veľký bombastický návrat medzivojnového a povojnového výrobcu na motocyklovú scénu. Podľa mňa je to nekalé zavádzanie verejnosti a preto tvrdím, že spomínaný obchodníci s logom si nezaslúžia používať to, čo vlastne predali. Ak sa pozrieme trošku severnejšie, tak švédska značka Husqvarna vyrábala motocykle, teraz vyrába stále, no nie motocykle, ale len ostatné produkty, napríklad kosačky. Švédi sú ale hrdí na svoje švédske motocykle, majú značku Husaberg. Nikdy si ale žiadny dovozca motocyklov Husqvarna do Švédska od talianskej Cagivy o nich nedovolil tvrdiť, že dnešné motocykle Husqvarna sú švédske stroje. Odsudzujú tých, ktorí spôsobili odpredaj loga inému výrobcovi za tento čin. V Čechách je to ale naopak. Ak som na niečo hrdý a niečomu fandím, tak toho kto sprostredkuje a umožní predať aj nos medzi očami odsudzujem. To je práve tento prípad. Gilbert


06.09.2021 17:50

Re: Továreň Jawa - Týnec nad Sázavou, Česko

RS955i
 Skútrista 

Ikona

Ten kôň je už dávno mŕtvy, načo o tom...
Veď keby to malo na nádrži nápis JAVA nemálo kupcov si to ani nevšimne. :-~


06.09.2021 18:07

Re: Továreň Jawa - Týnec nad Sázavou, Česko

Jeff
 Jogurťák 

Ikona

Ja nehladám žiadnu chybu a je mi srdečne jedno či si niekto robí biznis na nejakej značke alebo nie, no keď sa pozrieme na ich výrobné a obchodné priestory, je zjavné, že výrobou vežových žeriavov sa nezaoberajú a že sa im v ich podnikaní darí. Tebe ale tento fakt zrejme vadí do takej miery, že si z toho frustrovaný a treba len dúfať, že neutrpíš nejakú vážnejšiu újmu, alebo že ti to nespôsobí nebodaj inkontinenciu. Keby robili niečo protiprávne, hádam by to už niekoho trklo a kompetentné úrady by sa tým už zaoberali. Keďže sa nič podobné nedeje, je zrejme všetko v najlepšom poriadku a tvoje nočné mory sú úplne zbytočné. Ako som už bol napísal, skús sa povenovať tomu, čo naši konštruktéri a výrobcovia dali prospešného verejnosti v tejto oblasti a v tomto sa kapánek povŕtaj. Na tvojom mieste by som sa však radšej v hodinách, v ktorých píšeš tieto penisoviny povenoval gazdinej, potľapkal ju po riťke a vieš ako.... 8-)

Dôvod úpravy:

Upravené 1 krát. Naposledy upravil Jeff (06.09.2021 18:07)


07.09.2021 9:02

Re: Továreň Jawa - Týnec nad Sázavou, Česko

hruso25
 Geriatrik 

Ikona

Jawa ponúka "svoje" motorky (Jawa 350 OHC, RVM by Jawa, Jawa India dílerom, aby sa na značku Jawa nezabudlo, kým zavedie do výroby svoj najsammodernejši typ Jawa 1000.
Tento model je ako Columbova žena, alebo korozia u Dacii. Veľa sa o nej hovori, ale nikto ju nevidel. :-D
Čo som čital, tak Jawa ešte ročne zmontuje cca 2000kusov retro Jawa 350 typ 634/640 ktoré vyváža do Ruska, Južnej Ameriky a na Kubu.


Ja neviem, či mam tej fabrike z Tynca držať palce, aby prežila, alebo nech radšej skočí so ctou, ako takto lepiť svoj znak na cudzie motorky.

Poľské motorky Romet, Junak už asi tiež nie su veľmi poľské a Simson , MZ, Puch, Zundap, alebo ZVL Povážska Bystrica skončili v motorkárskej histórii.
Na Slovensku okrem zbrojárskej vyroby ostal (s civilnou vyrobou) tušim len LKT Trstená.
Výrobca autobusov Troliga bus skončil.


Volvo už vyše desať rokov patrí Kitaj a podľa agentúry JPP Volvo už nie je to čo bývalo.


08.09.2021 11:49

Re: Továreň Jawa - Týnec nad Sázavou, Česko

gilbert
 Veteránista 

Ikona

Jeff.
Teší ma, že reaguješ. Musím ťa, ale sklamať, nočné mory tohto druhu nemám, no tá inkontinencia, tá čaká skôr, či neskôr každého. Ak ju teda spomínaš, tak máš k nej tak blízko, ako ja kedysi, keď moja mama tým trpela až kým neskonala. V posledných rokoch už nikoho z nás už nepoznávala. Musíme ale veriť, že tie plienky nám bude kto vymieňať. Pevne verím, že tvoji potomkovia sa nebudú uchyľovať k takýmto scenárom pri obhajovaní svojich postojov.
Veľa úspechov v boji s inkontinenciou kolega. GilbertPridať príspevok môže len registrovaný používateľ, člen Motoride Klubu.