[Testy a predstavenia - Test]
Keď prišla táto ponuka od KTM CEE, tak sme mali štandardného "sakra rýchleho dobrodruha" už vyskúšaného, a tak som neváhal ani chvíľu a zajednal si rovno eR-kového Edvenčra. V jeho sedle som vyrazil na predstavenie pre novinárov v rakúskych Alpách.
Horúcej novinky pre rok 2013 nového Adventure biku od KTM sme sa nemohli dočkať, a tak sme si ho zapožičali ešte pred oficiálnym predstavením od firmy Motoshop Žubor, ktorá je predajcom tejto značky. Vznikol z toho prvý test:
17.05.2013 - Feri Zubal - zeON Čitatelia: 31239 Strany: 3 [Testy a predstavenia - Test]
Už na pohľad mi bolo jasné, že nová KTM s menom Adventure nepôjde tak celkom v šľapajach 950 a 990-tok. Zdedila však športové gény, síce z rodiny superšportov, no off-roadu sa tiež nezľakla. Vďaka Motoshopu Žubor sme mohli na vlastnej koži vyskúšať čo za cestovateľku nám to teda v tej KTM-ke namixovali.
Keďže test základnej Adventure je hotový, zameriam sa v tomto článku hlavne na rozdiely medzi 1190 Adventure a jej viac off-road zameranou verziou 1190 Adventure R.
V KTM pri tvorbe nového „advíka“ vsadili na v segmente jeden z najvýkonnejších motorov v spojení s nízkou hmotnosťou. Tieto dva faktory hrajú prím, aj keď už od pohľadu je vidieť , že nevznikol z endura, ale v KTM street bikes dielňach. Kým základný model Adventure je stavaný viac na asfalt, v KTM nechali zákazníkovi aj možnosť voľby s modelom Adventure R. V čom teda spočívajú hlavné rozdiely?
![]() |
KTM 1190 Adventure R |
Aj keď základ je rovnaký, verzia R je určená viac do terénu a pre športovejšieho jazdca. Základom sú endurácke rozmery kolies, vpredu 21-palcové a vzadu 18-tka. Kolesá sú ako pri základnom modeli aj tu vypletané, ale KTM popracovala na tom, aby bolo možné na ne obuť bezdušové pneumatiky. Tie špeciálne pre Adventure vyvinula značka Continetal – Trial Attack 2 v týchto rozmeroch sú homologované na rýchlosti viac ako 240 km/h.
Spolu s kolesami ide ruka v ruke aj podvozok. Erková verzia má vyššie zdvihy 220 mm (oproti 190mm), čo je síce fajn, ale aj tak to zaostáva za podvozkom starej 950/990 R Adventure. Podvozok eRka sa navyše dodáva bez systému elektronického nastavovania. Erko teda nie je žiadna motorka pre krpca, do sedla si totiž musí jazdec vysadnúť do výšky 899 mm.
Pre lepšiu ovládateľnosť v teréne je eRko vybavené širšími riadidlami. Športovejší charatker podčiarkuje aj štíhle jednodiene športové sedlo a nízky tmavý plexištít, ktorý poskytuje síce menšiu ochranu pred vetrom, ale neprekáža vo výhľade pri jazde v teréne. Poslednou viditeľnou zmenou je výrazne oranžovo lakovaný rám doplnený o padací rám vpredu a iná grafika na kapotážach.
ERko teda preberám ráno v Bratislave v centrále KTM CEE a mám pred sebou celý deň. Do Mariazellu vyberám zaujímavú trasu, samozrejme bez diaľnic. Na zadný nosič upevňujem bez problémov svoju batožinu a aj ruksak s foto výbavou, takže ma nebude nijako obmedzovať pri jazde. Tankujem plnú a vyrážam na hranice.
Posed eRka je cítiť hneď po prvom vysadnutí, ale nie je to nič radikálne. Zo svojimi 182 cm nemám žiadny problém. Jazdec sedí vysoko, sedlo je o poznanie tvrdšie, ale zároveň aj užšie a športovejšie. Riadidlá sú konečne poriadne široké a padnú mi dobre do ruky. Po prvom postavení do stupačiek ale viem, že by potrebovali ešte trochu pridvihnúť. Kto bude chcieť jazdiť v teréne (prečo inak by si kupoval R-ko?), bude musieť dokúpiť štoky na dvihnutie. Poslednú vec čo si jazdec uvedomí, je nízky predný plexištít. Akonáhle stúpne rýchlosť niekde nad stovečku (čo sa deje pri 150 koňoch ozaj rýchlo), už je cítiť nával vetra na jazdcovu hlavu.
Motoricky a R-ko nijako nelíši od základného modelu, takže jazda je podobná. Nový motor má vďaka dvom sviečkam na valec veľmi hladký chod a ťahá aj od 2000 otáčok. Drsný prejav plynu (ON/OFF) ktorý mal predchodca, je definitívne zažehnaný a nový Adventure sa vie správať aj ako vychovaný turista. Spolu s touto vychovanosťou je prekvapením aj spotreba. Od čias 950, ktorá „žrala aj trávu okolo cesty“, cez trochu „skromnejšiu“ 990, ktorá aspoň pri slušnejšej jazde dokázala udržať spotrebu na uzde, tu máme väčší a výkonnejší motor a naozaj nízkou spotrebou. Naozaj to znie divne pri spojení s KTM, ale keď mi palubný počítač ukázal po svižnej jazde ukázal priemer 5,4 l/100 km, nechcelo sa mi veriť. Tankovanie a vypočítanie spotreby ale tento údaj potvrdilo a myslím že môžem prehlásiť, že s Adventure sa dá jazdiť turisticky aj okolo 5 l, svižne 5,5 l a pri naozaj športovej jazde v hornom pásme otáčok som sa dostal na hodnotu 7,2 litra. Veľmi slušné v spojení s 23-litrovou nádržou.
To čo v eRku majiteľ nenájde, je elektronický podvozok. Úprimne, po predĺženom víkende v sedle som nabral pocit, že nie je čo ľutovať. KTM roky montuje veľmi kvalitné podvozkové komponenty od WP a je radosť na nich jazdiť. Podvozok eRka nie je výnimkou. Skúsený jazdec si nastaví podvozok oveľa lepšie pre svoje potreby, alebo do terénu ako nejaká elektronika. Nastavenie predpätia je hydraulické, takže nie je problém ho rýchlo predstaviť keď naložíte spolujazdca či batožinu. Navyše pri hrubšom zaobchádzaní hlavne v teréne pri tomto podvozku nehrozí žiadne zlyhanie elektroniky.
Pohodlie je dosť relatívna vec. Po celom dni v sedle som dorazil do Mariazellu vysmiaty a nepociťoval som únavu. Sedlo je samozrejme tvrdšie, ale pohodlie je individuálna vec a každému jazdcovi pasuje niečo iné. Horšie je na tom predné plexi, ktoré asi mnohí cestovatelia vymenia za čosi vyššie. Celý priezor na prilbe som mal pokrytý muškami.
Dôvod prečo KTM CEE pozvala novinárov do Mariazellu nebol kvôli známemu pútnickému miestu a miestnej katedrále. Ten pravý dôvod sa nachádza v celom okolí – hory a v nich nespočetné pokrútené cestičky. Je to raj pre motorkárov zo širokého okolia vrátane obľúbeného podniku Kalte Kuchl, kde som sa zastavil aj cestou do Mariazellu a kde sme si doprali aj obed počas spoločného výjazdu.
Dobrí sprievodcovia, perfektne zvolená trasa a svižné tempo nám dali možnosť vyskúšať a poriadne otestovať nový Adventure. Motoricky je Adventure neskutočná, hlavne keď sa jazdec rozhodne využiť druhú polovicu otáčkového spektra, čoskoro naberie dojem, že sedí skôr na superbiku ako na cestovnej motorke. Motoricky na superbiku, ale s podvozkom, ktorý si poradí aj s nedokonalosťami ciest s ľahkosťou. Podvozku sekunduje aj tlmič riadenia od WP, ktorý je rovnako v sérii a príde vhod hlavne pri ostrých výjazdoch na plný plyn zo zákrut, keď sa predné koleso odlepuje od asfaltu. Motorky sme si navyše striedali, takže sa dalo lepšie porovnať rozdiely medzi Adventure a e-Rkom.
Jazda v zákrutách na oboch je veľmi svižná a športová, ovládajú sa skvele a počúvajú na slovo. Po presadnutí na eRko je ale hneď cítiť väčšie kolesá a eRko treba do rýchlych zákrut oveľa viac tlačiť. Je to ale niečo, čo si všimnete asi jedine po priamom presadnutí z jednej na druhú.
Základné 1190 Adventure by som ja prirovnal k 990 SMT. Silná výkonná, dobre ovládateľná cestovná motorka s dobrou ochranou proti vplyvom počasia. Je stavaná na cestu, ale zvládne aj nejaký ten offroad, navyše narvaná elektronickými systémami pre komfort a bezpečnosť a ešte aj elektronickým podvozkom.
1190 Adventure R je tak s jasným cieľom trochu „osekaná“ štíhlonohá slečna, na poctivom podvozku s ešte vyššími zdvihmi a poriadnymi terénnymi ambíciami. Elektronické systémy má okrem podvozku rovnaké, ale trakčná kontrola aj ABS majú režim pre offroad alebo sa dajú aj úplne vypnúť. Využitiu v teréne potom bránia už len hladké cestné pneumatiky.
Pokračovanie článku na ďalšej strane: Off-road, Konkurencia, Záver, Čo by ťa mohlo zaujímať a technické parametre.
Jazdenie v Mariazelli a okolí bolo pripravené úplne dokonale. Načo však neposkytlo odpoveď bolo to ako sa s Advetúrou jazdí v teréne. Jazdili sme vyslovene iba asfalt a striedali motorky. Rozdiely sa teda dali pekne vstrebať ale zaradená nebola ani jediná šotolinka. Dôvodom boli hlavne pneumatiky. Všetky adventúrky sú z výroby obuté do spomínaných pneumatík Continetal Trial Attack 2, ktoré sú ako jediné na túto motorku homologované (vrátane rýchlostného indexu 240 km/h +) Conti má síce v ponuke TKC80 vo vyhovujúcich rozmeroch, ale tieto nemajú takýto index a to bol dôvod prečo sa zatiaľ na KTM neponúkajú. (Pozn. v r. 2014 už KTM ponúka aj off-road pneumatiky na Adventure R)
S cestnými gumami teda nemalo zmysel ťahať Advíka do náročnejšieho terénu. Bolo to pre mňa veľké sklamanie, ale napriek tomu som cestou z Mariazellu znovu zvolil tie šedivé cestičky a skratky a využil odbočku na nejednú šotolinku. ERko som potestoval na podobných šotolinkách ako základný model na Slovensku - viď video 1190 Adv. zo Šturca. ERko je o poznanie lepšie vďaka väčším kolesám aj zdvihom. Malé plexi v teréne neprekáža vo výhľade a celkovo sa lepšie jazdí. Podvozok je skvelý ako sme u KTM zvyknutí, ale tu moje nadšenie končí - budem dosť prísny a budem ju totiž porovnávať s predchodcom - 990 resp 950 LC8 Adventure.
Na prvý pohľad je zrejmé, že kým LC8 bola rally motorka odvodená z dakarského špeciálu a bola postavená do terénu a potom "upravená" na cestovanie, pri 1190 to už neplatí. A je to škoda. Motorka nabrala na váhe, motor narástol, ale hlavne výfukové zvody sú vedené totálne nešťastne popod motor. Znižujú svetlú výšku a pod motorom sa ešte spájajú do katalyzátora, ktorý vytŕča. Prednú časť motora chráni pred odletujúcimi kameňmi len plastový chránič. Pre niekoho, kto vyznáva ostrejšiu jazdu, niečo nepredstaviteľné. Zadná kyvka je síce krásny odliatok z hliníka, ale je to už diel viac z cesťáku ako z endura. Zadná koncovka výfuku je rovnako obrovská, vytŕča a je poriadne na rane. Zdvihy 220 mm sú síce lepšie ako nič, ale kde sú tie časy naozaj dlhonohej 950 Adventure S? Poteší ale tlmič riadenia, ktorý predchodca v sérii nemal. Riadidlá som už spomínal, sú síce širšie ako na základnom modeli, ale sú nízko pre jazdu v stupačkách. Je fajn, že KTM ponúkla svojim zákazníkom aj ostrejšiu verziu a ako jediná značka aj veľké cestovné enduro na 21 a 18-palcových kolesách, ale mohli podľa môjho zájsť aj trochu ďalej. Minimálne tú ochranu spodku motora považujem za "odfláknutú".
Aby som ale len nekritizoval, treba povedať, že KTM stále ponúka najradikálnejšie off-road zamerané cestovné enduro. Hmotnosťou je na tom stále najlepšie, ale už sa nebezpečne priblížila k hlavnému konkurentovi BMW 1200GS. Najväčším lákadlom pre off-roaďákov budú kolesá s možnosťou obutia ostrých enduro gúm (napriek širšiemu zadnému ráfku). KTM dobre zvolila aj v oblasti podvozku, elektronika v teréne nie je potrebná. ABS aj trakčná kontrola je vypínateľná, tak jazdca nelimituje. Vyskúšal som aj off-road režim týchto systémov a fungovalo to veľmi pekne, umožňovalo to krásne drifty na šotolinke, ale stále niekde v pozadí niekto strážil keď sa 150-koňový motor utrhol z uzdy. Vyhovovalo mi aj užšie sedlo a výhľad za biku. Myslím, že po malých úpravách sa dá 1190 Adventure R upraviť aj na poriadného off-roadového zurvalca.
Ak sa zameriam na eRkový model, tak budem za konkurentov považovať hlavne tie modely, ktoré to myslia s jazdou v teréne aspoň trochu vážne. Hneď si tam môžeme škrtnúť Multistrady, Versysa či Tiger Sport a podobne. BMW R 1200 GS, resp. jej verzia Adventure je klasický boxer konkurent. Rovnako inovovaný s novým výbušnejším motorom, narvaný elektronikou. Hmotnosťou sa obe k sebe neskutočne priblížili a to BMW má kardan. KTM-ka má určite navrch klasickým podovozkom a endurovými kolami. Vlastne v tomto smere Adventure R najviac vytŕča oproti všetkým konkurentom. Športovo zameraná je určite aj Yamaha XT1200Z Super Ténéré s klasickým podvozkom, ale oproti KTM zaostáva hlavne výkonom a hmotnosťou. Triumph Tiger Explorer je z úplne iného cesta s poriadne výkoným trojvalcom, trpí ale podobne ako Honda Crosstourer oproti KTM nadváhou. Crosstourer sa ale nehraje na off-road a vie zákazníkovi ponúknuť ako jediný motor V4 a automatickú prevodovku.
KTM 1190 Adventure R 2013 je na jednej strane najšportovejšie zamerané cestovné enduro na trhu, ale na druhej strane v teréne trochu stratilo oproti svojmu predchodcovi. Ja ako nadšenec off-roadu by som privítal radikálnejšie rozdiely od štandardnej 1190. Veľmi dobre rozumiem trhu a tomu, čo zákazníci v tomto segmete požadujú a čo na svojich motorkách jazdia. ERko je určené pre človeka, pre ktorého cesta nekončí na konci šotoliny a nebude sa báť zobrať Advíka aj do terénu. Jednoduchými úpravami si ho prispôsobí na svoje požiadavky a môže si užívať 150 zdutých koní v teréne.
Pri jazde na ceste majiteľ nič závažné nestráca. Sedlá stále poriadne výkonného turistu, kľudasa aj športovca, ktorý s prehľadom a gráciou zvláda pohodlne turistiku v dvojici. Turistu poteší aj skvelá spotreba a dlhý servisný interval.
motor slušňák aj športovec, veľké enduro kolesá (21-18), plne nastaviteľný podvozok, vypletané kolesá s bezdušovkami, skvelé brzdy | na ceste nízke plexi, v teréne nechránený spodok motora, nízko položené riadidlá, trčiaci výfuk a hmotnosť |
Servisný interval | 15.000 km |
Spotreba | 5.6 l/100km |
Objem nádrže | 23 l |
Dojazd (po kontrolku rezervy) | 308 km |
Otáčky motora pri 50, 90, 130 kmh | 2000 ot. / 3200 ot. / 4500 ot. |
Cena motorky | 15 300,- EUR |
Nosič kufra topcase | 78,34,-EUR |
Kufor topcase | 445,26,-EUR |
Kufor bočný | 445,26,-EUR |
Príplatok ABS | v sérii |
Vyhrievané rukoväte | 197,34,-EUR |
Turistické plexi | 118,90,-EUR |
Tankvak | 140,60,-EUR |
Ochrana motora | 246,93,-EUR |
Prídavné svetlá | 385,76,-EUR |
Držiak GPS | 49,48,-EUR |
Padacie rámy | 246,93,-EUR |
Páčka brzdy | zatiaľ neudaná |
Stupačka | zatiaľ neudaná |
Spätné zrkadlo | zatiaľ neudaná |
Smerovka | zatiaľ neudaná |
Svetlomet | zatiaľ neudaná |
Motocykel na test poskytla spoločnosť KTM CEE. Redaktori Motoride.sk jazdia v oblečení 4SR, Held prilbách Suomy od firmy Styx.
Foto: | ||
![]() |
![]() |
|
Všeobecné informácie: | ||
Výrobca: | KTM | KTM |
Model: | 1190 Adventure | 1190 Adventure R |
Rok: | 2013 | 2013 |
Novinka: | NOVINKA 2013 | |
Kategória: | Cestovné enduro | Cestovné enduro |
Motor: | ||
Typ motora: | vidlicový dvojvalec (4T) | vidlicový dvojvalec (4T) |
Objem: | 1195 ccm | 1195 ccm |
Max. výkon: | 149.6 k (110.0 kW) / 9500 ot. | 149.6 k (110.0 kW) / 9500 ot. |
Max. krútiaci moment: | 125 Nm / ot. | 125 Nm / ot. |
Vŕtanie x Zdvih: | 105 x 69 mm | 105 x 69 mm |
Palivový system: | vstrekovanie | vstrekovanie |
Rozvod: | DOHC (4V) | DOHC (4V) |
Chladenie: | kvapalinou | kvapalinou |
Pohon / Podvozok: | ||
Prevodovka: | manuálna 6-stupňová | manuálna 6-stupňová |
Sekundárny pohon: | reťaz | reťaz |
Zdvih vpredu: | 190 mm | 220 mm |
Zdvih vzadu: | 190 mm | 220 mm |
Brzdy vpredu: | dvojkotúčová | dvojkotúčová |
Priemer bŕzd vpredu: | 320 mm | 320 mm |
Pneu vpredu: | 120/70-19 | 90/90-21 |
Brzdy vzadu: | jednokotúčová | jednokotúčová |
Priemer bŕzd vzadu: | 268 mm | 268 mm |
Pneu vzadu: | 170/60-17 | 150/70-18 |
Hmotnosť / Rozmery: | ||
Hmotnosť s náplňami: | 230 kg | 235 kg |
Výška sedla: | 860 mm | 890 mm |
Rázvor: | 1560 mm | 1580 mm |
Svetlá výška: | 220 mm | 250 mm |
Objem nádrže: | 23 l | 23 l |
Dynamické Parametre / Spotreba: | ||
Spotreba paliva: | 5.6 l/100km | 5.6 l/100km |
Dojazd po rezervu: | cca 308 km | cca 308 km |
Servisný interval: | 15 000km | |
Doplnková výbava: | ||
ABS: | áno, v sérii | áno, v sérii |
Vypínateľné ABS: | áno, v sérii | áno, v sérii |
Trakčná kontrola: | áno, v sérii | áno, v sérii |
Palivové mapy: | áno, v sérii | áno, v sérii |
Palubný počítač: | áno, v sérii | áno, v sérii |
Tempomat: | nie | nie |
LED denné svetlá: | áno, v sérii | áno, v sérii |
El. Podvozok: | áno, v sérii | nie |
Iná výbava: | v sérii LED smerovky, vypletané kolesá, nosiče kufrov, kryty rukovätí. | v sérii LED smerovky, vypletané kolesá, nosiče kufrov, kryty rukovätí. |
Poznámka: | ||
Poznámka: | V sérii: C-ABS, MTC (Motorcycle Traction Control), Multi-function prístrojovka, denné svietenie, LED smerovky, vypletané kolesá, Immobiliser, nosiče kufrov, kryty rukovätí. Servisný interval 15 000 km Cena 05/2013 14950,-EUR | Cena 05/2013 15300,-EUR |
Pridané dňa: 23.01.2014 Autor: Awia