Anketa:
Zváranie plastových dielov zase trochu inak
ZdieľaťPridané: 24.11.2008 Autor: preboha
Čitatelia: 17460 [Technika - Dobré Rady]
Článok, ktorý ponúka zopár základných informácií k oprave plastových dielov.
Prvým podnetom k oprave plastu je, ako všetci vieme, cena nového dielu. Oprava má význam, ak je spoľahlivá a cenovo prijateľná. Cena opravy nebýva problém, spoľahlivosť opravy už problém je, pretože vyžaduje potrebné znalosti, zručnosti a náradie. Náradie kúpite bez problémov, technologický postup uvediem v článku a zručnosť budete musieť získať dlhoročnými opravami.
Prvým z možných spôsobov je lepenie. Ako je možné zistiť v diskusii na motoride, počet srandistov je pomerne vysoký a popisované metódy sú prejavom zúfalstva diskutujúcich. Už názov lepidla (sekundové) hovorí, že drží iba sekundu, ale ako sa zdá, tento fakt málokomu prekáža. Ostatné lepivé tmely a rôzne silikóny je možné použiť iba tam, kde je možné prasklinu plošne podlepiť z vnútornej strany a takýchto prípadov býva poskromne. Po nalakovaní sa prasklina za pár dní znovu objaví.
Pre 95 percent všetkých opráv je potrebných zvarenie. Plast je termoplast, takže sa roztaví, kedykoľvek, keď je zohriaty na príslušnú teplotu. Podmienkou úspechu je zvárať identické materiály, dodržať čistotu v mieste zvaru a použiť správnu teplotu. Ohrev musí byť pomalý a rovnomerný. Rýchly ohrev nie je pre výkonnú teplovzdušnú pištoľ problém, ale je bezpečnou zárukou neúspechu. Nízka teplota vedie k studenému spoju – výsledok: neúspešná oprava. Vysoká teplota prehreje materiál, ktorý zmení chemické vlastnosti – výsledok: neúspešná oprava. Prídavný materiál musí zohľadňovať hrúbku steny opravovaného dielu.
Na väčšinu opráv stačí teplovzdušná pištoľ. Ideálna je tá, ktorú ponúkajú za 1500 Sk v predajni pre rádioamatérov aj s nástavcami. Má plynulú reguláciu teploty a množstva vzduchu. Vyzerá asi takto:
![]() |
Výsledok opravy je závislý od zručnosti a skúseností zvárača. Opravovaný diel môže vyzerať katastroficky:
![]() |
Alebo menej katastroficky:
![]() |
Blatník bol popraskaný, v strede bola diera. Diel je vyrobený z materiálu ABS, ktorý je rozpustný v acetóne, takže je možné rozpustením úlomkov ABS pripraviť lepidlo ktoré zalepí vlasové praskliny. Acetón odvetráva niekoľko dní, takže s lakovaním treba počkať.
Na opravu diery bola použitá záplata vytvarovaná za tepla, orezaná na píslušný tvar, vložená a zalepená pripraveným lepidlom. Ak by sa diel zváral (napr. spájkovačkou) došlo by ku skrehnutiu materiálu a k prasknutiu po nejakom čase.
Oprava klasického auto – moto dielu môže vyzerať aj takto:
![]() |
K tomu ale treba okrem vybavenia za pár korún niekoľko rokov praxe, takže dobrá rada na záver: nelepte doma, nepoužívajte spájkovačky, lamináty a ostatné zázraky. Opravu hodín treba zveriť hodinárovi, opravu telesnej schránky doktorovi a opravu plastového dielu opravárovi s praxou.
Pridané: 24.11.2008 Autor: preboha Zdieľať

Vaše najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!