Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 3526 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 27250
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (16335)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (10915)
Hodnotenie: (19 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (25)  [Verzia pre tlač] Tlač

Užitočné: Univerzálna servisná knižka pre motorky / skútre

 Zdieľať

Pridané: 09.05.2013 Autor: Solim
Čitatelia: 103761 [Technika - Dobré Rady]

Aj ty máš možno jazdenú motorku a pri kúpe si k nej nedostal servisnú knižku. Nič neobvyklé. Podobne na tom bol aj člen Solim, ale on sa po čase využívania zápisníka rozhodol spraviť univerzálnu servisnú knižku a ponúknuť ju aj nám všetkým ostatným.

Dôvod vzniku Servisnej motoknižky (ďalej len SM)

Tak, ako množstvo ostatných motoristov a motorkárov obzvlášť, tak aj ja som kúpil staršiu moto samozrejme bez sprievodných manuálov a servisnej knižky. Nič neobvyklé. Manuál sa ešte dá nájsť a stiahnúť z netu, ale SM som nikde nenašiel. Najskôr som si robil údržbárske záznamy do malého zapisníka, ale neskôr mi to nestačilo. Hlavne vtedy, keď som pracne hľadával niektoré základné technické údaje o motorke alebo o náhradných dieloch . Predsa - tá pamäť ... Tak som si povedal, že niečo univerzálne dám dokopy a verím, že budú mať z toho osoh aj iný kolegovia. A tak som sa dal do práce a vznikla „Servisná motoknižka“

Popis SM

SM je vytvorená v EXCELi, aby sa dala jednoducho vytlačiť. Pre tých, ktorý ovládajú EXCEL, si môžu základné údaje vyplniť ešte pred vytlačením SK. U EXCELu je možné vkladať aj foto, ešte pred tlačou.

Ako doplnok pre tých, ktorý v Exceli nevedia robiť, je priložená SM v klasickom formáte PDF, ktorú stačí len vytlačiť a potom vypĺnať ručne.

Tlač SM

SM je navrhnutá ako formát A5 na šírku. Ako papier doporučujem tvrdší papier napr. „rys“. Vytlačiť si môžete komplet všetko, alebo len stránky, ktoré budete používať. Poprípade niektoré stránky vytlačiť viackrát, ako je navrhnuté. Každý si vlastne môže vystaviť SM do konečnej podoby sám.

Väzba SM

Tu jednoznačne doporučujem (po vytlačení a orezaní na formát A5) zviazať SM pomocou hrebeňovej väzby. A to ešte na vrch a na spodok dať priehľadnú fóliu. (to pre prípadné špinavé ruky  ) Okrem toho, že je to pekné, je takéto zviazanie aj praktické. Výhodu vidím v tom, že môžete aj dodatočne vkladať alebo vyberať potrebné strany.

Vyplnenie SM

Tak, ako som už spomenul, SM je možné vyplniť priamo v PC a potom vytlačiť, alebo vytlačiť ako čisté tlačivo v vyplniť ručne. (Vo formáte PDF je priložený aj vzor vyplňovania SM) SM, je konfigurovaná tak, že tlač je umiestnená na pravej strane motoknižky a ľavá ostáva prázdna. Je jasné, že kto ovláda obojstrannú tlač, tak si môže SM tak vytlačiť a ušetriť papier. Ale ja by som doporučoval nechať ľavú stranu knižky, ako čistý papier. Tu totiž môžete, ako ja, si vlepovať rôzne doplňujúce info o moto, ako napr. rôzne foto: moto pri kúpe; moto po úpravách; foto pneu; poškodenia atď., alebo vlepovať napr. štítky z použitých olejov, brzd. kvapaliny, filtra ap. , alebo vlepiť servisné intervaly doporučené výrobcom stiahnuté z manuálov atď.

Doplňujúce informácie môžu byť umiestnené aj na stránkach  „P O Z N Á M K Y / O B R Á Z K Y“

Záver

SM je dobrý pomocník pri prehľade o moto a pri servise. Dokonca môžem tvrdiť, že je lepšia, ako originálne knižky, lebo môže obsahovať oveľa viac informácií na jednom mieste. No a v neposlednej miere, pri predaji moto, slúži ako taký denníček technického stavu vozidla.

Poznámka: Kvalitná údržba moto spolu z kvalitnými informáciami v písomnej podobe môžu byť pre potencionálneho kupca rozhodujúce.

Na stiahnutie: Univerzálna servisná knižka pre motorky / skútre

Želám veľkú spokojnosť z používaním servisnej motoknižky.

Pridané: 09.05.2013 Autor: Solim Zdieľať

Hodnotenie: (19 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (25)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria