Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1694 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29903
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17663)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12240)
Hodnotenie: (35 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (37)  [Verzia pre tlač] Tlač

Čo som sa zatiaľ naučila o jazde na dvoch kolesách alebo skúsenosti motoškôlkárky

 Zdieľať

Pridané: 20.05.2011 Autor: krystal
Čitatelia: 7265 [Mototuristika - Východné Slovensko - Dobré Rady]

Môj priateľ je motorkár. Jeden z tých prípadov, kde už neostáva nič iné len skonštatovať, že asi ide o celoživotnú diágnózu. Nepomohli pády, zranenia, ani nemalé sumy za náhradné diely...

Keďže som adrenalínová duša a často v jeho prítomnosti, symptómy motoinfekcie sa začali za krátky čas prejavovať aj na mne. Vlastne boli viditeľné po prvej jazde na mieste spolujazdca. Stačilo pár mesiacov a padlo rozhodnutie - chcem vlastnú mašinku.

Po dilemách, či robiť vodičák na moto alebo skúsiť „kosačku", ktorú máte automaticky v „B" vyhrala druhá možnosť. Nájsť dobrú malú motorku v inzerátoch na webe bolo ťažšie ako sme očakávali. Krátko a výstižne: pár starých kusov za vysoké ceny a pár novších za ceny o polovicu vyššie ako v inzerátoch napr. u maďarských susedov. Nakoniec sa podarilo. Ale môžem povedať, že ak by som si z tých piatich, šiestich kusov, ktoré boli na východnom Slovensku na predaj nevybrala, moto by som ešte stále nemala. Kúpa 4 ročnej „päťdesiatky" bola drahšia voľba, ale zatiaľ stačí. Zatiaľ bude trvať ešte niekoľko mesiacov a potom sa robeniu vodičáku napriek fóbie z inštruktorov nevyhnem. Jej maximálka nepostačí. Mnoho ľudí sa smeje motorkám so silou skútra, ale ak sa chcete naučiť jazdiť „od nuly" a ovládať stroj, podľa mňa je to dobré rozhodnutie. Mám za sebou asi 700 km jazdy. V zákrutách, stúpaniach, klesaniach, na štrku, vo vetre, v daždi, v spoločnosti aj sama. Moja moto ide dvojcifernou rýchlosťou, ale aj tu striehne dostatočné riziko. Čo som sa zatiaľ naučila, na čo sa má začiatočník pripraviť a čím musí prejsť?

Motorka váži 115 kg, ja 50. Veľa ľudí pri tom fihíka, ale pravdou je, že kým drží pevne, kolmo na vozovke netreba sa báť. Horšie je to vtedy, ak musíte na našich rozbitých cestách zastať na stopke, s nohou v diere. Nastáva boj so zemskou príťažlivosťou, ktorá ťahá moto k zemi, lebo vy ste stratili stabilitu. Teda dôležité je vedieť s moto manipulovať - posúvať, tlačiť, nakloniť, podoprieť...

Mojou slabou stránkou bol a ešte stále je plynulý rozbeh na križovatke. Príchod k nej je ok, no odhadnúť množstvo plynu a súčasne jemne púšťať spojku bez hádzania, prípadne úplného zastavenia stroja pri rozbehu ma občas privedie do situácie, kedy by som sa od hanby najradšej vyparila. Moto sa tvári akoby išla dáviť, párkrát ju napne, cukne a zdochne. Ale vraj môžem byť pokojná, chce to len cvik. Rovnako ako naučiť sa tankovať. Natlačiť motorku tesne k čerpadlu s hadicami nie je najlepší nápad. Nedajú sa potom vykrútiť a nasmerovať do nádrže. Logické. Stačilo raz a pochopila som. Tiež aj to, že nie je dobré radiť rýchlosti a brzdiť v zákrute. Došlo mi po pár šmykoch zadného kolesa, pri ktorých ma moja cica hodila ako divý býk kovboja. Veľmi nepríjemný pocit nastáva, keď sa k vám v protismere blíži ozruta najozrutovatejšia - kamión. Tu ostáva len pripraviť sa na tlakovú vlnu, ktorá zaručene príde. Niečo podobné, len dlhodobejšie nastáva pri jazde za veterného počasia. Bojujete, vyrovnávate a posilňujete. Nedávno mi jazdu okrem silného vetra spestril aj prudký dážď. Vtedy som čakala na záverečnú lekciu. Nepríjemnú udalosť, ktorou vraj veľa pochopím, možno už na moto nesadnem, alebo sa stanem naozaj motorkárkou - pád.

Aby som riziko eliminovala, alebo aspoň zmiernila následky, dodržiavam tieto zásady:

  • Nikdy, ale naozaj nikdy neriskujem jazdu bez kombinézy, rukavíc, chráničov a prilby.
  • Jazdím v strede vo svojom pruhu. Som rovnocenná ako plechovkári a nenechám sa vytláčať na okraj plný štrku, špiny a prachu.
  • Nepreceňujem svoje sily a nepredvádzam sa. Jazdím pre seba.
  • Mám voči motorke a jazde rešpekt. Chcem si zachovať aspoň trošku strachu aby som odlíšila príležitosť od hazardu. Ak cítim, že nie je čas na jazdu, nejdem.
  • Pýtam sa a dám si poradiť od skúsenejších.

Pridané: 20.05.2011 Autor: krystal Zdieľať

Hodnotenie: (35 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (37)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »