Anketa:
Suzuki GS500 E - naháč na začiatok
ZdieľaťPridané: 03.09.2007 Autor: SSWiking
Čitatelia: 22611 [Vaše stroje - Moja motorka]
Ideálna motorka pre začínajúcich "veľkých" motorkárov - moje skúsenosti po 6 000 kilometroch...
Po pionierke je to pomerne veľký výkonnostný skok : -)
Motorku som kupoval novú, asi po 10-ročnej pauze od motoriek – nuž vlastne som vtedy jazdil len na pionierke Mustang – boli to fajn časy a vďaka tejto motorke ma to k jednostopým vozidlám stále ťahalo. Keď som si našetril patričný obnos peňazí, tak som si povedal že je čas do toho ísť vo väčšom :-)
Uvažoval som nad kúpu jazdenej alebo novej – moje srdce stále túži po hornetovi 600, najmä ten „starý“ s klasickým oválnym svetlometom sa mi páči najviac. Vedel som len to, že to, že nový stroj musí byť naháč – lebo tieto motorky sa mi najviac páčia. Rozhodoval som sa medzi modelmi Hornet 600 (starý), Honda CBF500 a touto Suzuki.
![]() |
Iná mašina :-) |
Špekuloval som, hľadal inzeráty a nakoniec som našiel vcelku fajn ponuku na môj stroj – a tak som šiel do nového (dali mi naň dobrú cenu) – záruka a poznanie svojho stroja zavážili, a tak som si ju jedného pekného dňa v máji 2007 od predajcu odviezol...
K otázke dizajnu – je fajn – pravda, dosť neznalých si ju mýli s hornetom (ten je všeobecne známou motorkou aj medzi nemotorkármi), ale dalo by sa na ňom aj čosi vylepšiť – napr. vpredu by mohol byť dvojitý brzdový kotúč (už len preto, aby to vyzeralo lepšie), a ten výfuk by mohol tiež byť vyvedený troška viacej nahor : - ); Ale inak je to OK. Som rád, že motorka má tie klasické prvky – oválny svetlomet a okrúhle, pochrómované spätné zrkadlá – to je niečo čo na naháč patrí.
Posed na motorke je pre mňa úplne v pohode – meriam 178 cm a nohami pekne dosiahnem na zem. Sedadlo spolujazdca som neskúšal, ani nechcem : - ); ale pôsobí solídnym dojmom, pričom spolujazdec je posadený vyššie, čím má dobrý prehľad o ceste aj on. Zadná pružina tlmenia je nastaviteľná v siedmych stupňoch tvrdosti, ja však jazdím na fabricky nastavenom strede, a zatiaľ nemám potrebu to meniť.
Pod sedadlom je uzamykateľný priestor – ale veľa tam toho nedáte. Mám tam akurát sprej na defekty, sadu náradia... Ale to je OK, nie je to predsa nákladiak... Len neviem, ak schvália ten trojuholník pre motorky čo urobím : -)
Prístrojová doska je vybavená len nutnými ukazovateľmi – kontrolkou tlaku oleja, indikácia neutrálu, blinkre, diaľkové svetlá. Čo sa mi na nej tiež páči, je napr. oproti Honde CBF500 – o ktorej kúpe som tiež uvažoval – vyvedenie páčky sytiča na riadidlá – u hondy sa človek musel skláňať k motoru. Nechýba klasika – oválny rýchlomer s otáčkomer. Je tu však len ukazovateľ celkových kilometrov a denný ukazovateľ – ten používam ako indikáciu pre tankovanie – keďže kontrolka množstva paliva na tejto motorke chýba. Pomerne ma prekvapila vôľa plynového lanka – je tu potrebné otočiť rukoväťou oveľa viac ako napr. na starom mustangovi keď chcete poriadne priložiť pod kotol : - )... To by mohli Japončíci vylepšiť...
Svetlomet v noci svieti na tlmený režim nič moc, ale je to možno aj moja vina, keďže som to ani neskúšal nastavovať - diaľkové sú pomerne ok - v noci však jazdím veľmi málo, tak ma to ani netrápi.
Brzdy sú dimenzované na vcelku dobré brzdenie – len vo vyšších rýchlostiach treba s nimi opatrne – najmä s prednou – ale to je len otázka cviku. Pneumatiky sú tam originál Bridgestone, a zdajú sa mi byť po 6 000 km tak mierne za polovičkou odjazdenosti...
![]() |
Iné delo : - ) |
Motor je vzduchom chladený (teda o starosť menej) dvojvalec. Má pekný, mierne dunivý zvuk ale zas nie nejaký extrém. Dá sa tuším točiť až do 10 500 otáčok, ale bežne na ňom jazdím skôr turistických 6 000. To zodpovedá rýchlosti cca 122 km/h podľa tachometra. To všetko na šiesty prevodový stupeň. Motorka sa najlepšie cíti tak okolo 110 km/h. Na šesťku sa dá ísť aj 80 km/h ale to už nie je ono – motor nie je vo svojom živle. Maximálne som na nej išiel cca 185 km/h (tachometrových - ešte tam však bola rezerva cca 1 000 otáčok) – ale na to už motorka nie je stavaná – je pomerne ľahká. Ale do tých 140 km/h sa s ňou isto nestratíte.
Radenie jednotlivých prevodových stupňov je úplne bez chyby, sem tam sa stane, že nemôžem z neutrálu dať jednotku – vtedy stačí pustiť a stisnúť spojkovú páku ešte raz.
Koľko si motorka vypýta v podobe paliva? Nuž ak som išiel sám do 110 km/h (moja váha cca 90 kg), tak som sa dostal aj na 3,5 litra, ale väčšinou som tesne pod 4 litrami na 100 km (vtedy idem tak 80 % cesty 110 - 120 km/h, sem tam viac). To považujem za veľmi dobrú hodnotu.
Motor má mať výkonom okolo 45 koní – je to možno málo pre ostrieľaných borcov, ale pre začiatočníka je to akurát - ako vraví môj otec: "na rozbitie huby to stačí" : - ). Bežné výjazdy po krajine s tým dáte úplne v pohode, samozrejme asi nie v skupine nažhavených superšportov.
![]() |
To je ona : - ) |
Apropó cesty pre ktoré je určená – je to skôr stroj na zábavu. Človek cíti potrebu zastaviť asi tak po 100 km, ale už som na tom absolvoval aj 400 – 450 km za deň. Najlepšie sa GS500E cíti na kľukatých cestách, v kopcoch – rovné dlhé úseky nemusím – je to nuda.
Pre začínajúcich „veľkých“ motorkárov to môžem len odporučiť. Zatiaľ ma motorka nenechala nijako v štichu.
![]() |
Pred garážou : - ) |
Pridané: 03.09.2007 Autor: SSWiking Zdieľať

Redakčné videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!