Anketa:
Adresár Moto firiem
Motogroup s.r.o.- Gilera,Vespa,Piaggio,Aprilia

Web stránka: http://www.motogroup.sk
E-mail: motogroup@motogroup.sk
Motogroup s.r.o. je autorizovaným predajcom talianského motocyklového koncernu Piaggio & C. s.p.a.. Táto firma má pod svojimi krídlami značky Piaggio, Vespa, Gilera, Aprilia, Moto Guzzi a Derbi. Naša firma okrem predaja, zabezpečuje záručný a pozáručný servis motocyklov . V rámci predaja ponúkame aj motocyklové oblečenie zn. Alpinestars, Arlen Ness, Berik, Spidi, Scott, Fox, originál náhradné diely , tunning diely a príslušenstvo ako Akrapovič, Laser, Malossi, Pollini atď.
Pobočky:
Adresa:
Hraničná 16
82105 Bratislava
Bratislavský kraj
Web stránka: http://www.motogroup.sk
E-mail: motogroup@motogroup.sk
Telefón: 02/5341 3144
Fax: 02/5341 3144
Mobil: 0905 610088
Adresa:
Mierova 137
82105 Brstislava
Bratislavský kraj
Web stránka: http://www.motogroup.sk
E-mail: motogroup@motogroup.sk
Telefón: +421 917 960 600
Mobil: +421 917 970 600
Moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!