Anketa:
Malý výlet pre malé motorky
ZdieľaťPridané: 13.07.2006 Autor: Vydra
Čitatelia: 13066 [Mototuristika - Stredné Slovensko - Výlet]
Tento článok je malá inšpirácia pre tých, ktorí zatiaľ sedlajú iba malé strojčeky.
Ani neviem, ako sa to všetko vlastne zbehlo, ale pomaly sa aj ja stávam súčasťou tých bláznov, ktorým stačia na jazdu iba dve kolesá. Motorky som si doteraz vôbec nevšímal, iba som chcel mať malé približovadlo do obchodu a pod. Tak som si teda zaobstaral Betku a zrazu som zistil, že motorka je úplne o niečom inom. Viem, asi sa teraz veľa ľudí usmialo, keď si prečítali slovo motorka, ale na začiatok a učenie to zatiaľ stačí, aj keď už dávno nemám –násť. V nedeľu bolo super počasie, tak sme si s brachom povedali, že si spravíme taký výlet na Oravu na chatu. Večer predtým som doplna natankoval, do vakov hodil nejaké potrebné náradie, upevnil bandasku s benzínom. Ráno som ešte pribalil v obchode nejaký proviant a vyrazili sme. Keďže Betka nie je žiaden šíp a cestovná rýchlosť je max. niečo cez 70 km/h, rozhodli sme sa ísť zo Žiliny po vedľajších cestách. Prvý úsek bol smerom na Terchovú, kde sme za Belou odbočili na Lutiše. Betka kopec zvládla v pohode, mojich skoro 90 kíl vytiahla na jedničku :-) Tam sme dali malú pauzu.
![]() |
Nad Lutišami |
![]() |
Riečnica |
![]() |
Cieľ |
![]() |
![]() |
Pridané: 13.07.2006 Autor: Vydra Zdieľať
Súvisiace články:
Najsledovanejšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!