Anketa:
Kawasaki story
ZdieľaťPridané: 19.02.2008 Autor: Tomzuzu
Čitatelia: 7708 [Vaše stroje - Moja motorka]
Nejde priamo o moju story, ale to nie je podstatné.
Rád by som sa podelil o skúsenosť s "oficiálnym" zastúpením značky Kawasaki pre Slovensko - ktorá ako mnohé iné zastúpenia pre Slovensko sídli samozrejme v Českej republike (Brno).
Vo februári 2007 som pátral po úžitkovej štvorkolke, ktorá by sa páčila mne aj mojej peňaženke. Ako bývalý motorkár (Yamaha Virago 750, Kawasaki ZZR1100) som vôbec neuvažoval o čínskej produkcii - a pri výbere modelov Yamaha a Kawasaki som sa nakoniec dostal k novému kúsku Kawasaki KVF700 vo verzii B2 (tj farba Camouflage) - ktorá však nie je oficiálnymi predajcami distribuovaná v Európe. V Nemecku som ju však našiel a samozrejme s vedomím, že kupujem od neautorizovaného predajcu nemôžem očakávať nejaký záručný servis a podobné garancie, ktoré poskytuje predajca. Avšak záruka výrobcu však dotknutá nie je (minimálne do prvej servisnej prehliadky, ktorá by mala byť v autorizovanom servise atď).
![]() |
Popis obrázku |
Štvorkolka bola už doma, keď som pri potulkách internetom narazil na informáciu, že na viacerých modeloch Kawasaki Quadoch bola v USA (a aj v Európe) zvolávacia akcia, pri ktorej sa vymieňali unášače predných kolies - výmena podľa uverejnených informácii pomerne jednoduchá a zadarmo. Moje VIN číslo tiež patrí do série kde to bolo treba vymeniť. Pri telefonáte na zákaznícku linku v USA som bol ubezpečený, že aj keď som s tým v Európe, tak autorizovaný servis to vyrieši. V očakávaní, že sa zastúpenie so mnou vôbec o bezplatnej preventívnej výmene nebude baviť som rovno žiadal o informáciu, či mi uvedený diel objednajú a vymenia - s tým, že si to zaplatím. Na moje prekvapenie mi technik oznámil, že načo to objednávam, veď mi diel v rámci zvolávacej akcie vymenia, len chvíľku potrvá, kým diel objedná. V úžase som čakal. U mňa tá výmena kritická nebola, lebo problematická vôľa v úchyte spodného ramena sa u mňa neprejavuje dodnes.
Prešiel mesiac, dva – tak som sa ozval, diel vraj je, len sú dovolenky, že sa mi ozvú. Potom zlomená noha atď - neriešil som štvorkolku. Prišla zima, tak ma napadlo, že to dotiahnem do úspešného konca. Ozval som sa a nestíhal som sa čudovať. Hlavný technik, s ktorým som to celé riešil, tam už nebol. Nový technik najprv neodpovedal, potom som ho chytil na telefón a prišla mi odpoveď:
Dobrý den, potřebný díl na výměnu máme skladem. Bohužel jsem podle Vašeho VINu zjistil, že čtyřkolka nebyla prodaná v naší dealerské síti a tudíž nemáte nárok na její bezplatnou výměnu a budete si ji muset zaplatit. Cena dílu je 7.690,-Kč + práce potřebná na výměnu.
V USA som našiel daný diel za 150 USD (3300 Sk) oproti cca 10 tis. Sk od Kawa ČR - celkom slušný vtip. Najviac ma však prekvapila poznámka “v naší dealerské síti” – ak myslí českú a slovenskú sieť, ktorá je nimi zastrešená, tak v podstate hovoria, že im je jedno čo hovorí výrobca a oni s tým vlastne nič nemajú, pokým ten daný kus oni nepredali. Kvalita výrobkov, služieb a úroveň prístupu k zákazníkom, ktoré si tieto globálne značky strážia a budujú na nich svoje meno (a ceny) – je takýmito predajcami zmetená zo stola.
Keďže leták o zvolávacej akcii hovoril aj o tom, že v prípade, že dealer bude mať problém treba im napísať do Kawasaki USA – tak som napísal a poslal poštou. O dva týždne mi príšla odpoveď emailom, že diel mi posielajú a že keď si to nechám vymeniť, mám im poslať faktúru a peniaze mi vrátia. Neveril som vlastným očiam – bratia v Brne má pošlú do prd..e a nejaký Tim z Ameriky to vyriešil bez okolkov. Dnes som si balík prevzal na colnici. Vymením si to sám a Timovi pošlem ďakovný e-mail. Nie som pepík, aby som si pýtal ešte bubáky za svojpomocnú výmenu
Na celom príbehu ma ani veľmi nezarazili tie ceny, ale ten prístup.
Ponaučenie
- od honosných dealerov a “oficiálnych” zastúpení, ktoré ignorujú pravidla značky, ktorá im dala dôveru a očakáva, že budú šíriť jej dobré meno kvalitným servisom a prístupom k zákazníkom, si nekúpim ani šróbik.
- Nebojte sa ísť za hranice – napísanie listu prípadne e-mailu je párminútová záležitosť a ako vidieť, sú firmy, ktoré sa naozaj starajú.
- Ďalšia ATV bude znova Kawasaki ale určite nebude kúpená “v naší dealerské síti”
Pridané: 19.02.2008 Autor: Tomzuzu Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
Najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!