Anketa:
Návrat do dôb minulých? Alebo i dnes sa nosí oldstyle
ZdieľaťPridané: 25.02.2008 Autor: Fajter11
Čitatelia: 12951 [Vaše stroje - Moja motorka]
V tomto článku chcem opísať moje skúsenosti so strojom, ktorého pôvod treba hľadať v rokoch 60. minulého storočia...
Ako iste všetci poznáte pocit, kedy sa za vami na ulici niekto otočil s vyjavenou tvárou a dokonca plechovkári s úžasom pozerali, čo to za šikovnú mašinku to zastalo na semafóre... I mne sa dostalo týchto pocitov a to nehovoriac o staršej generácii, ktorá si rada zaspomína na ich mládí ako jazdievali na takýchto strojoch...
Cesta k motorkofilizmu je u mňa zdedená najskôr po mojom otcovi, ktorý si na vysokej škole zaobstaral svoju motorku. Dodnes si rád zaspomína, ako chodieval v noci o štvrtej od frajeriek na plný plyn domov a nikdy nezabudne povedať, ako nechával v kopcoch iných zúfalcov chladiť motory. Dnes sa táto symbolika preniesla na mňa a poviem vám, je to pocit na nezaplatenie. A to všetko na dnes už mojej zdedenej krásavici :-)) I keď povedzme si na rovinu, je už poriadne iná doba...
Motorky sa stali mojou srdcovkou tuším v 12 rokoch, neskôr samozrejme prišli „tony „ nakúpených časopisov (Motofan) a iné zaujímavosti a postrehy. Samozrejme pravidelné návštevy motosalónov atď. Pod rukami som mal ako každý triapolu, nejké 50ccm skútriky a pár zvezení na KTM 525, diky Robo :-) Ale jedna stará dáma ma drží stále... Toľko k úvodu. Prejdem hneď k veci.
Jar sa nám už približuje a neviem ako ostatní, ale ja mám už veľmi dlho „abstinenčné príznaky“. K predstaveniu mojej krásavice spomeniem rok výroby, 1965, a zrod Považské strojárne na Slovensku. Áno presne o tej, alebo o ňom je reč - Tatran 125.
![]() |
Detail |
Koncepcia tohto stroja je navrhnutá na príjemnú jazdu či vo dvojici alebo o „vyšantenie“ sa sólo. Samozrejme ochrana pred vetrom a vodou je na nezaplatenie. Takto ju nejako prezentovali v Svete motoru v rokoch 60-tych. Moja skúsenosť jasne hovorí: ak niekoho za mňa, tak len štihle baby :-)), pretože sa motorček pri silnom zaťažení dosť trápi. Motor jednobuch, je chladený vzduchom prostredníctvom ventilátora - núteným chladením. O výkone dnes už smiešnych 7 koníkov, pri 5300 ot./min, ktoré ale plne postačujú na rýchlosť v bezvetrí tesne nad 80 km/h. Odskúšané! Inak ma motor krásny zvuk, na voľnobehu skoro ako 350-tka, hrubý, dunivý...
![]() |
V plnej kráse |
Pruženie je naladené príjemne mäkučko, vzadu sú to (u tohto typu) 2 x pružiny a jeden tlmič na ľavej strane, vpredu je to kyvné rameno s hydraulickým tlmičom. Prednosťou Tatrana bolo a stále je elektronické zapaľovanie - dynamoštartér, smerovky a relatívne „veľké“ 14-palcové kolesá. K výbave tiež patrí hlavný stojan, nosič a veľké plexi, s ktorým máte pocit, že idete v aute. Prevodovka je 4-stupňová, prispôsobená skôr na relatívne čipernú akceleráciu. Celková stavba Tatrana je na dnešnú dobu relatívne „mladá“ a nikomu sa nechce veriť, že už ma dávno za 40-tkou...
![]() |
Môže byť? |
Jazda je príjemná, i keď si prevodovka žiada aspoň päťku, pretože motor vo vyššej rýchlosti a hlavne obrátkach dosť reve. Podobne ako 350tky. Ale zasa nič netreba preháňať, nie je to superšport. Ovládateľnosť je výborná, a aj na bubnové brzdy sa dá spoľahnúť, len to treba vedieť, inak zadná ide do šmyku. Spotrebu som nikdy nemeral, ale ako výrobca spomínal, mala by sa pohybovať okolo troch litrov. Potom to ide už hore - podľa štýlu jazdy, vetra a tak... Samozrejme štartuje na prvé pootočenie kľúčikom. Čo sa týka stavu, tak verte či nie, všetko je originál, na karosérii sa po pár rokoch robili len mierne omladzovacie kúry. Nutná bolo výmena tlmičového oleja, motorového oleja, brzdového obloženia, spojky, ďalej lanká, poistky, sviečka, reťaz, nové pneumatiky a podobné veci... Inak dokopy nič.
![]() |
Ešte jeden |
Sám som veľmi spokojný, že je mašinka teraz v stave ako keby vyšla z výrobných pásov, k tomu nerátam ani to, že ma nikdy nesklamala a nenechala niekde trčať. Veď posudok nechám na vás. Už sa neviem dočkať leta a snáď sa mi podarí aj nejaká tá veterán relly.
![]() |
Pri Pezinku |
Nové oficiálne videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!