Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1504 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29925
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17676)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12249)
Hodnotenie: (6 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (12)  [Verzia pre tlač] Tlač

Valce vo farbe motorky

 Zdieľať

Pridané: 07.07.2008 Autor: petkav
Čitatelia: 15884 [Technika - Úpravy motocyklov]

Pred nejakým časom sa mi dostalo do rúk niekoľko čísiel nemeckej verzie mesačníka Easyriders. Kto ho nepozná, tak možno pre predstavu povedať, že ide o časopis pre bikerov s kvalitnými fotografiami tuningu motoriek (výhradne HD, prípadne Indian) a všetkých vecí okolo – najznámejšie svetové zrazy, dievčatá atď...

Okrem iných článkov ma zaujal hlavne jeden. Bolo to o jednej pomerne nenáročnej tuningovej operácii, ktorá podľa autora článku z časopisu Easyriders prinesie veľmi výrazný efekt, ktorý príjemne dotvorí charakter každého motocykla.

Z niekoľkých obrázkov, ktoré z tohoto článku pre predstavu uvádzam, na prvý pohľad vyplýva, že sa jedná o farebnú úpravu povrchu valcov motora vo farbe motorky.

 Valce vo farbe motorky
Valce vo farbe motorky

Treba ale upozorniť, že ako to často býva aj v iných oblastiach, netreba to zase prehnať a z niektorých častí, ako napr. z hrán rebier valcov sa farba pre zvýšenie kontrastu odstráni...

 Odstránenie farby z rebier valcov
Odstránenie farby z rebier valcov

Ešte výraznejši efekt sa dosiahne pri farebnej úprave v kombinácii s niektorými ďalšími časťami motora.

 Celkom slušná úprava HD...
Celkom slušná úprava HD...

Motocykel po takejto úprave opticky vytvára s motorom harmonický celok a zároveň sa potláčajú rušivé vplyvy spôsobené rôznymi vyčnievajúcimi časťami a hadicami motora. Takto vyzerá jeden z uvedených príkladov pomerne vyváženej kombinácie farebnej úpravy motora a vlastne celého motocykla.

 Fat´n´red
Fat´n´red

Ďalšou a veľmi dôležitou otázkou je použitie správneho druhu farieb. Autor uvádza dva druhy. Ide o kvalitnú akrylovú farbu, ktorú ale odporúča použiť len na miesta menej vystavené mechanickému opotrebeniu a najmä nárazom. Na motore je to teda vlastne len medzirebrová časť valca. Na namáhanejšie časti odporúča použiť farbu aplikovanú „práškovým nanášaním“. Táto technológia je dobre známa a používaná aj u nás. Je to drahšie ako klasické striekanie, ale pri zrovnaní s rôznymi domácimi pokusmi o vylepšenie vzhľadu motorky to býva nakoniec často lacnejšie a s prinesením slušnejšieho výsledku.

Keďže sme pri našej tuningovej úprave robili nástrek len medzirebrovej časti valcov, bola použitá akrylová metalíza ( ako na ostatných častiach motorky). Táto farba by mala mať stálosť do 150 °C. Obavy z prehrievania motora sa počas dvoch sezón ukázali ako zbytočné. Taktiež nedošlo ani k jednému poškodeniu laku na uvedenej časti motora.

 Valce s akrylovou metalízou a len s jednou vrstvou laku
Valce s akrylovou metalízou a len s jednou vrstvou laku

Pokiaľ teda niekoho omrzí vozenie sa spolu ďalšími desaťtisícmi bikerov na rovnakej sériovke, môže svojej motorke takouto pomerne nenáročnou úpravou zlepšiť celkový vzhľad a isto sa bude neprehliadnuteľne líšiť od ostatných...

Pridané: 07.07.2008 Autor: petkav Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (6 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (12)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »