Anketa:
KETTENMAX automatický čistič reťaze
ZdieľaťPridané: 31.03.2009 Autor: oblukmt
Čitatelia: 22004 [Technika - Dobré Rady]
Neviem teda ako vy, ale ja som z tých pohodlnejších ľudí a nerád mávam celé ruky špinavé od oleja a iného sajratu čo sa stihne počas jazdy na reťaz nalepiť. A práve toto ma donútilo začať na nete hľadať dáku somarinku čo by ma od tejto práce aspoň trocha oslobodila. A narazil som na rakúsky výrobok KETTENMAX.
A čo to ten Kettenmax vlastne je? Je to akási krabička s kefkami a hadičkami ktorá reťaz očistí a namaže. Aspoň to tak tvrdí výrobca, neuvádza však čo dokáže zvládnuť a čo už je nad jeho sily. To sa tu pokúsim napísať ja. Ako prvé čo som musel urobiť bolo pomerať si rozmery reťaze aby som správne zastrihol štetinky na kefkách, ktoré doliehajú na boky reťaze. Nožničkami to nešlo, pretože sú tvrdé, tak som našiel dáke kliešte a s tými to išlo jedna radosť.
![]() |
Ako to je vo vnútri |
No a mohol som sa pustiť do montáže. Zistil som, že to tam nenarvem bez toho, aby som odmontoval vodítko reťaze – už to mi naznačovalo, že výrobok asi nie je určený práve na endurá. Na moju reťaz použil predošlý majiteľ tuk, tak som mal čo robiť kým som dal dole pastu čo vznikla po jeho zmiešaní s nečistotami.
![]() |
Upevnenie |
Tak a začal som krútiť kolesom. Najprv len tak nasucho, že ako to ide a fajn – už okefovalo to blato. Ale držme sa návodu. Napojil som na to fľaštičku s odmasťovačom a začala liezť dole špina vo veľkom, ale aj tak ostali na reťazi úseky s veľkými kusmi nečistôt – musel som použiť drôtenú kefu. Čo ma prekvapilo je, že tej špine som sa aj tak nevyhol a ruky som mal zašpinené od toho ako som utieral podlahu, lebo nie všetko stieklo do fľaše.
![]() |
Trocha špiny |
Pred mazaním treba Ketten zhodiť dole a umyť ho, pretože spolu s nanášaným mazivom by sadala na reťaz aj špina ktorá ostala po čistení v ňom. Keď som ho otvoril, prekvapilo ma, že kefky sú dosť vyťahané po jednom použití.
S nanášaním maziva cez tento prípravok nebol najmenší problém a fakt som nemal celý ráf mastný, ako sa mi bežne stávalo. Z obrázku to síce moc dobre nevidno, ale reťaz bola ako nová a s pôvodným stavom sa to nedalo porovnať. Myslím si, že keby bola predtým reťaz ošetrená tekutým mazadlom a nie tukom, očistilo by to celé bez použitia drôtenej kefy.
![]() |
PO a PRED |
![]() |
Poohýbané kefky |
- Takže ako by som tento výrobok hodnotil celkovo?
- Najvhodnejšie je používať ho na cestných mašinách kde sa na reťaz nedostane taký bodrel, pretože tie menšie nečistoty odstránil všetky bez problémov .
- Nanášanie maziva je perfektné pretože nanáša naraz na vrchnú aj spodnú časť reťaze a nikde inde.
Pridané: 31.03.2009 Autor: oblukmt Zdieľať

Vaše najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!