Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1647 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29903
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17663)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12240)
Hodnotenie: (9 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (20)  [Verzia pre tlač] Tlač

Test vyhrievacích vložiek do topánok CALESCO

 Zdieľať

Pridané: 09.02.2010 Autor: MartineR
Čitatelia: 33041 [Testy a predstavenia - Oblečenie]

V týchto chladných dňoch sa do našich rúk dostala zaujímavá vecička - vyhrievacie vložky do topánok, či motocyklových čižiem.

Predstavenie :

Sada obsahuje jeden pár vyhrievacích ohybných vložiek (do ľavej a pravej topánky).

Každá vyhrievacia vložka je napájaná dvomi AA bateriami (najvhodnejšie sú nabíjateľné batérie , nie sú však súčasťou dodávky).

Batérie sú uložené v púzdre s prepínačom, ktorý  je prepojený s vyhrievacou fóliou vo vyhrievacej vložke.Púzdro pre batérie je na pevno spojené s nastaviteľným pružným pásom so suchým zipsom, ktorý sa pripevňuje priamo na topánku alebo čižmu ( alebo na lýtko pod kolenom).Povrchová teplota vyhrievacích vložiek je cca 30°C. Batéria vydrží pri plnom výkone cca 4 hodiny , podľa typu a kvality batérií (akumulátorov), pri regulácii vypínačom cca 6-8 hodín , podľa potrebného tepla.Regulácia je možná vypínačom , ktorý je umiestnený na prístupnom mieste na vonkajšom  obale batérií.Teplo sa v topánke kumuluje, pri pocite zvýšeného tepla , je možnosť vypínač vypnúť a pri pocite chladu znovu zapnúť.

Veľkosť vložky je univerzálna 37-45. Je tvarovaná iba pod prednou polovinou chodidla a prstami, nie pod pätou.Vyhrievacie vložky je možné striedať v rôznych pároch topánok , alebo pre trvalé používanie je potrebné z fólie odstrániť silikónový papier a prilepiť  ich do vybraného páru. Vhodné do všetkých druhov topánok , vrátane lyžiarskych, či motocyklových.

Vyrobené vo Švédsku.

Technické údaje
napätie =3 V
príkon 2+2 W

Užitočné informácie:

Pri správnej funkcii ohrievača dosahuje povrchová teplota vyhrievacich fólii 30 st. C. Vzhľadom na to, že teplota ľudského tela je cca 37 st. C, je dosť obtiažne v normálnom teplom prostredí ohmatom zistiť, či vyhrievacie fólie hrejú. Taktiež neočakávajte, že chodidlo s navlieknutou ponožkou bude pocitovo registrovať vyššiu teplotu. Vyhrievacia vložka slúži na temperovanie vnútra topánky v chladnom prostredí a tým vytváraniu primeranej tepelnej pohody. O užitočnosti vyhrievacej vložky Vás naozaj presvedčí až jej reálne nasadenie v naozaj chladnom prostredí. (oficiálny text distribútora)

Náš jednoduchý test spočíval v tom, že sme spomínané vložky do čižiem vzali na malý výlet na Elefantentreffen 2010, najväčší Európsky zimný zraz.

Je piatok niečo po štvrtej hodine ráno, teplomer vonku ukazuje asi -10 stupňov Celzia. Ideálne počasie na motorkovanie. Teplo sa obliekam a do čižiem pridávam vyhrievacie vložky. Nemám pocit žiadneho extra tepla a s počiatočnou nedôverou sadám na motorku. Prvé kilometre ma na ceste víta sneh a ľad, celú dobu stojím v stupačkách a snažím sa nespadnúť.

Zisťujem, že cítim príjemné teplo na prstoch len keď mám na stupačkách pritlačenú prednú časť čižmy, keď stojím v stupačkách strednou časťou a prednú využívam skôr na radenie a brzdenie, príjemný pocit ustupuje, no nie je mi zima – vložky stále temperujú. Teplomer na motorke hlási „príjemných“ -6 C

Prechádzam na relatívne čistý asfalt a mám čas experimentovať – predo mnou je cca 540 km smer Passau (TN). Vypínam vyhrievanie a čakám čo príde. Prešlo len pár desiatok sekúnd a je to tu. Zima, zima a ešte raz zima. Čo som čakal, jahody ? Opäť zapínam vyhrievanie a počiatočná nedôvera okamžite mizne keď začínam mať v čižmách príjemné teplo. Nie také, ako keď si dáte skrehnuté prsty na horúci radiátor, ale príjemný pomalý nábeh a pocit v čižmách, akoby bola „normálna“ teplota.

Cestou mením batérie, mnou použité nabíjateľné články s kapacitou 2700 mAh vydržali niečo cez 4 hodiny, kým začal opäť nastupovať nepríjemný pocit chladu. Cesta ubieha pomaly, no bez väčších problémov. Sme na mieste, opäť mením batérie, ktoré sa mi medzičasom stihli nabiť.

Celý zraz absolvujem s vložkami striedavo v čižmách a turistických topánkach a necítim chlad (teda aspoň na nohy nie ; )

Názor Romana Valoviča (Woozie), ako druhého testovacieho panáčika :

Výhrevné vložky do topánok som mal, tak ako Martin, možnosť otestovať snáď v tých najdrsnejších podmienkách - cesta na zimný motorkársky zraz Elefantentreffen pri nemeckom meste Passau.

Vložky výborne zapadli do motorkárskych čižiem a nebyť príjemného hrejivého pocitu na prstoch, ani o nich neviem. Nebolo to síce "peklo v topánkach" ale rozhodne som necítil skrehnuté či omrznuté prsty.

Vložky som používal aj v noci a teploty okolo -10° C ma nijak zvlášť netrápili. Ak naviac vložky používate pri chôdzi, verte, že ich budete chvíľami vypínať pretože chodidlá budú tou najteplejšou časťou vásho tela.

 (takto nejak mu bolo teplo – pozn. autora)
(takto nejak mu bolo teplo – pozn. autora)

Záver:

Spomenuté sady vyhrievacích vložiek do topánok zn. CALESCO nám na test poskytla spoločnosť GEMMA z Hurbanova (www.gemmatherm.sk), ktorá ako tvrdí vo svojom slogane, naozaj prinesie teplo ku Vašim nohám. Cena tejto sady (a teda tepla pre Vaše nohy) je 27€. Týmto p. Ing. Igorovi Kürthymu ďakujem za promptné vybavenie mojej objednávky (v piatok objednávka, v pondelok dodávka) a prajem mu veľa spokojných zákazníkov.

Pridané: 09.02.2010 Autor: MartineR Zdieľať

Hodnotenie: (9 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (20)  [Verzia pre tlač] Tlač
Yamaha Posledná šanca

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »