Anketa:
MM SR minimotocyklov a skútrov pokračovali v Dunajskej Strede
ZdieľaťPridané: 06.06.2013 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2772 [Šport - Ostatné]
V nedeľu 2. júna sa v Dunajskej Strede uskutočnilo ďalšie podujatie medzinárodného slovenského šampionátu motocyklov v kategóriách Minimoto, MiniGP a Scooter. Meteorologické predpovede sľubujúce nepriaznivé počasie sa nakoniec nenaplnili a prítomní boli svedkami skvelých súbojov vo všetkých triedach.
Tohtoročný seriál, ktorý z poverenia Slovenskej motocyklovej federácie organizuje Motosport Agency, je o to zaujímavejší, že väčšina podujatí je súčasťou nielen slovenského, ale aj maďarského a českého šampionátu. Práve tak tomu bolo aj cez víkend na dunajskostredskej trati a o to malo podujatie väčšiu úroveň, navyše medzi ôsmimi desiatkami štartujúcich nechýbali ani úspešní pretekári Majstrovstiev Európy, či dokonca priamo dvaja európski šampióni.
Dominantné postavenie v kategórii Minimoto v triede Junior A potvrdil skalický pretekár, sedemročný Miško Búlik, ktorý zvíťazil v oboch jazdách a tým pádom aj celkovo. Zo slovenských jazdcov sa na štvrtej priečke umiestnil Mário Zajac, siedmy skončil Jakub Mazsár.
![]() |
Aj v triede Junior B zostalo víťazstvo vďaka Žigmundovi Bajcsimu na Slovensku a rovnako prvenstvo vybojoval aj náš Libor Varmuža v triede Senior Open 40 Expert. V triedach Senior Open 40 a Senior Open 50 si víťazstvá do Českej republiky odniesli Jakub Machů, resp. Vít Bromovský.
V kategórii MiniGP 50 obhájil dunajskostredské víťazstvo z aprílového podujatia majster Európy Martin Gbelec z ČR, zo slovenských jazdcov sa najlepšie darilo Adamovi Barusovi, ktorý obsadil siedmu priečku. V kubatúre 80 cm3 bol najúspešnejší maďarský pretekár Laczkó Maté, zo Slovákov bol najúspešnejší Ronald Csóka na treťom mieste. Práve kategória MiniGP potešila našich priaznivcov počtom štartujúcich Slovákov, ktorí sú navyše odchovancami Junior Moto Academy. Tú už druhý rok úspešne organizuje Športová komisia cestných pretekov motocyklov SMF a výkony našich mladíčkov sú jasným dôkazom opodstatnenosti tejto akadémie.
![]() |
Preteky kategórie Scooter sú už vždy strhujúce, v triede Street zvíťazil Adam Bednár, mimoriadne očakávaný bol však súboj dvojice Lukáš Há, Lukáš Hypský v triede Sport. Obaja si podelili víťazstvá v oboch jazdách, no z celkového víťazstva sa nakoniec radoval víťaz druhej jazdy Hypský.
![]() |
Triedu Racing ovládli maďarskí jazdci, víťazom sa stal Péter Sebestyén, z našich bol na štvrtom mieste Lukáš Sulo. Najväčším ťahákom tejto kategórie bol český pretekár Jan Němec, bývalý európsky minibikeový šampión, ktorý v Dunajskej Strede suverénne ovládol triedu Open. Vynikajúci výkon v tejto triede však opäť podal náš Martin Gudába, ktorý obsadil tretie miesto.
Medzinárodné majstrovstvá Slovenskej republiky pokračujú 23. júna v maďarskom Kecskeméte, kde sa predstavia kategórie MiniGP a Scooter, kategória Minimoto má v slovenskom šampionáte voľno do 1. septembra, kedy sa uskutočnia preteky v Skalici.
Autor: Richard Karnok, Motomedia Agency s.r.o.
Pridané: 06.06.2013 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- Indian rozširuje rad Chief a prináša úplne nový motor PowerPlus 112
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Nové oficiálne videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!