Živé sledovanie Dakar 2025::
Anketa:
Denník: Ukrajina - Rusko - Krym 2013 5/5
ZdieľaťPridané: 31.10.2013 Autor: maggie
Čitatelia: 21530 [Mototuristika - Európa - Cestopis]
23.8.2013
Ráno sa raňajky na hoteli nekonali, ešte nebolo otvorené, keď sme nasadli na motorky a „ta-het“ smerom k mestu „Užhorod“ – mesto „Koločava“ sme už vynechali. V podstate tie typické ukrajinské domčeky sme videli v oblasti národného parku „Synevyr“ a keďže sa nám nepodarilo deň predtým sa tam dostať, aby sme mali zážitok (nocľah v takomto domčeku – tým je Koločava známa), nebol iný dôvod sa tam ísť pozrieť.
V najbližšej obci po ceste sme sa zastavili kúpiť si nejaké raňajky a dať si kávu a čaj – tu som pochopila, že naozaj tej Ukrajinčine nerozumiem fakt N-I-Č! keď mi slečna čašníčka na otázku aké je heslo na WiFi sieť odpovedala, že: „Ododando a devjet nuľ“, tak to som rezignovala a od bezmocnosti, keď odišla, som sa začala tak smiať, že tí druhí ľudia pri vedľajších stoloch si museli myslieť, že som asi šialená. Bezmocnosť, stresy a únava z celej cesty sa všetky spojili v jeden depresívny celok a z toho hurónskeho smiechu som začala plakať...a bolo...slzy cez smiech, to sa často nestáva :-))) keď ma to prešlo, tak sme vyrazili na cestu. Predtým sme ešte zavolali kamarátovi z Užhorodu, aby nás nasmeroval do kúpeľov v mestečku „Lumshory“ – veľké železné nádoby plné vody – ruská vaňa pre 6 osôb, kde pod nádobou prikladajú na oheň a voda sa stále zohrieva (samozrejme, že je tam možnosť si dopúšťať studený prúd vody) – kde nám rezervoval kúpeľ a ubytovanie.
Adresa:
Lumshory – koliba
Turbaza polonina
Zakarpatská oblasť
Perechinsky rajón
(cca 50 km od mesta Užhorod)
GPS súradnice:N: 099-139-03-15
E: 031-45-44-219
300 UAH – 30€ / hodina.
Minerálne pramene:
V Perečínskom okrese v Zakarpatskej Ukrajine je 13 prameňov minerálnych vôd (uhličitých a sirovodíkových). V obci „Lumshory“ sú od roku 1.600 v prevádzke kúpele na báze sirovodíkových minerálnych prameňov. Tu Vás posadia do 1.000 litrového kotla plného minerálky, pod kotlom prikladajú na oheň a hovoria tomu „čany“. Voda se zohreje do +40 až 45°C. Tieto procedúry zlepšujú pohybový a nervový systém.
Prvé kúpele boli postavené v roku 1.600. Studenú minerálnu vodu ľudia naliali do drevených korýt a tam nahádzali kamene ohrievané v ohni. Potom sami skočili do vody. Keď v susednej obci Turja-Remeta bola postavená továreň, vyrobili tam dve 250 litrové liatinové vane, za účelom vyhrievania minerálnej vody a odtiaľ vodu nalievali do žľabov, ktoré viedli do korýt. Voda už teda bola zohriata na potrebnú teplotu.
Po prvej svetovej vojne sa obe vane stratili. V roku 1970 miestny obyvateľ Volodymyr Opijari vykopal jednu z nich v lese pri potoku a druhá je teraz v múzeu vo Viedni. Zdravotnícke vlastnosti vody si už dávno všimli miestny obyvatelia. Procedúra sa vykonáva vonku bez ohľadu na ročné obdobie. Po parnej procedúre sa doporučuje ponoriť sa do studenej vody rieky a opakovať tento úkon 3-4 krát. Potom ustúpia choroby ako je ischias, reumatizmus, bolesti chrbtice. Do kade naraz vojde 4-8 osôb.
Čany-kúpele |
24.8.2013:
...zase bez raňajok...prvé jedlo okolo 11tej – tak sme to šupli rovno na obed v meste „Užhorod“. Prišiel aj kamoš – prehodili sme pár slov, poďakovali sa za ochotu, že nám rezervoval kúpeľ a ubytovanie a s plnými bruchami sme sa vydali na cestu domov cez prechod „Vyšné Nemecké“ – a tu?: hanba Slovenským colníkom...to, čo tam s nami nacvičovali, tak to by ste si „za klobúk nedali“...nehovoriac o tom, že sme tam v dnešnej dobe rýchlej komunikácie a nadpriemerným vymoženostiam čakali 3HODINY!!! (toto sa nám nestalo ani v Afrike a dokonca ani v Kosove, kde Slovákov teda rozhodne nemusia, keďže ich neuznávame ako samostatný štát). Že halóóó!!! V poriadku, ak majú obavy s „Ukrajincov“, ktorí tam ale chodili „poza kríčky-poza bučky“ jedna radosť (minimálne 4autá s ukrajinskými evidenčnými číslami tam predbehli celú kolónu), tak nech si kontrolujú na vstupe do krajiny Slovenskej republiky „Ukrajincov“, ale nie preboha Slovákov, ktorí vstupujú do vlasti a ešte aj motorkárov. To, čo nacvičovali s motorkárskym párom pred nami, to som sa naozaj hanbila – starší pán a pani v rokoch z Holandska, ktorí si spravili dovolenku na motorke po Ukrajine (fakt zlatí – prehodili sme s nimi pár slov a ani za nič na svete sme sa nevedeli preorientovať do angličtiny, tak sme tam „mekotali“ ako začiatočníci :-) ). Prvý krát v živote som sa hanbila za našich colníkov...úplne zle...až mi bolo do plaču...keď odchádzali, ešte som sa pohľadom pani ospravedlnila...
no a čo následovalo s nami? To ani nehovorím. Ale predpokladám, že keď už som to nevydržala a dosť hlasno som hovorila Mokovi aká strašná hanba je táto situácia, tak zrazu nám len odovzdali papiere a poslali nás preč. Mišíka oddeľovali od nás dve autá, tak sme ho počkali hneď za hranicou v reštaurácii, kde nám povedal, že k ničomu podobnému, čo sme absolvovali my neprišlo...tak asi tie moje hlasné poznámky si „niekto“ možno vypočul …
Samozrejme čo sme si objednali? VYPRÁŽANÝ SYR s VARENÝMI ZEMIAKMI NA MASLE!!! :-)) mňam!!! – až mi sliny tiekli, len čo som si to prečítala v jedálnom lístku :-) že: „konečne doma“ :-)
a tak sme sa posilnení konečne vybrali smerom domoooov :-)
Čas nám prial a tak sme sa okolo piatej poobede ešte zastavili v Kolibe niekde pri Zvolene a čo sme si objednali? Jasne, že BRYNDZOVÉ HALUŠKY a rovno aj so slaninou aj klobáskou a keby bolo možné aj so všetkým možným, čoby bolo možné!!! :-))) hihi...
Do BA sme dorazili okolo siedmej večer, spokojní, že sme cestu zvládli úplne super a ešte aj v predstihu, bez ujmy a prvý krát bez akejkoľvek opravy na motorke. Pneu?: Metzeller KARO3-že najlepšie pneu na svete :-)
Zhodnotenie:
Opäť sa nám potvrdilo, že keď niekam cestujete s otvoreným srdcom nemôžete mať problém. Či už to boli „hrdlorezi“ Čerkesi z Kaukazu, alebo Dagestanci či Čečenci – všetci boli milí a priateľskí. S policajtmi sme nikde nemali problém, keďže sme jazdili plus-mínus predpisovo.
Lepiaca páska – univerzálny nástroj na opravy takmer všetkého druhu, farebné kópie dokladov – pre istotu overené u notára, v žiadom prípade NESTRATIŤ migračné karty - „trest smrti“ :-))) a najdôležitejšie doklady si nikdy nedávajte do jedného obalu, radšej oddeliť – nech čokoľvek stratíte, stále Vám niečo ostane a tým pádom budete mať menej problémov na riešenie.
Počet najazdených km za 21 dní: 8.200km
Približné náklady na osobu bez zásadného obmedzovania sa: cca 1.400€ (aj s PHM)
Pridané: 31.10.2013 Autor: maggie Zdieľať