Živé sledovanie Dakar 2025::
Anketa:
GPS navigácia na každú mašinu
ZdieľaťPridané: 23.05.2005 Autor: markul
Čitatelia: 13044 [Technika - Úpravy motocyklov]
Veľa motorkárov si pod pojmom GPS navigátor predstaví drahé zariadenie v luxusnom fáre. Táto predstava je však už dávno minulosť a potešiteľné je, že už existujú aj prístroje vhodné pre motorky a dokonca už je k dispozícii aj veľmi dobrá mapa Slovenska.
Časy keď navigačné zariadenia boli len výsadou luxusných vozidiel sú už našťastie dávno preč a vývoj priniesol na trh aj prístroje použiteľné pre široké využitie a pritom cenovo už veľmi prijateľné.
Ak chceme použiť navigačné zariadenie na motorke, tak asi najdôležitejšia jeho vlastnosť by mala byť odolnosť voči nepriaznivým poveternostným podmienkam. Pre tieto účely vyhovujú predovšetkým navigátory dvoch značiek Garmin a Magellan. Väčšina ich typov veľmi dobre odoláva aj tým najnáročnejším podmienkam. Dajú sa dokonca kúpiť špeciálne upravené prístroje, ktoré majú zaliate vnútro silikonom, čím sa stávajú prakticky nezničiteľné (mimo displeja). Ďaľšou dôležitou vlastnosťou je dobrá čitateľnosť displeja aj na priamom slnku. Aj v tomto smere sa dá povedať, že všetky prístroje spomenutých značiek vyhovujú.
Navigačné prístroje možno rozdeliť na nemapové, mapové a mapové s routingom. Nemapové sú na motorke nie veľmi využiteľné. Mapové sú na tom už lepšie, ale neodporúčam z dôvodu bezpečnosti. Keďže nepodporujú optimalizáciu trasy, nenavigujú na prejazdoch cez križovatky a optické vyhľadávanie trasy počas jazdy vyžaduje veľkú pozornosť na úkor šoférovania. Takže najvhodnejšou variantou sú mapové aj s podporou routingu. Takýto navigátor dokáže navrhnúť trasu podľa zadaných kritérií a potom križovatku po križovatke vedie človeka až do cieľa. Navigácia cez križovatku je optická (znázornením tvaru križovatky a jej prejazdu), ale môže byť aj hlasová, takže neodpútava pozornosť od jazdy. Na tento účel už existujú špeciálne audio zariadenia na ktoré je možné napojiť aj samotný navigátor, a v sluchátkach je potom počuť podrobné inštrukcie dokonca už aj v slovenskom jazyku.
Hoci všetky mapové navigátory Magellan podporujú funkciu routingu, nie je pre tieto prístroje ešte k dispozícii žiadna mapa štátov vých. Európy. Pre Garmin hovorí aj ich pre motorkárov zaujímavá služba, že pri havárii vám vymenia poškodený kus za úplne nový len za zlomok (cca 15%) jeho pôvodnej ceny.
GPSmap60C |
Ako najvhodnejšie mi teda pripadli nasledovné typy: Najlacnejšou vhodnou verziou je GPSmap60 - má čiernobiely displej, podporuje routing bez hlasového výstupu a je vhodný aj na iné outdorové aktivity. Nie je vhodný na dlhé trasy po Európe z dôvodu obmedzenej pamäte na mapy. Bez problémov doňho dostanete celé mapy Slovenska aj s Českom.
QUEST (hore) a Streetpilot 2620 (dole) |
Možno o niečo atraktívnejší je jeho farebný súrodenec GPSmap60C, ktorý je v podstate zhodný, ale má farebný displej.
Ďaľším zaujímavým typom by mohol byť navigátor QUEST. Je to sice malá, ale výkonná mašinka, ktorá dokáže prakticky všetko ako jeho veľký bratia. Keďže jeho veľkosť je porovnateľná s mobilným telefónom, tak jeho nevýhodou by mohla byť veľkosť displeja, ale inak myslím veľmi vhodný aj vďaka hlasovej navigácii. Má relativne veľkú internú pamäť na ktorú je možné nahrať naraz približne 40% plochy západnej Európy so všetkými podrobnosťami. Mapa záp. Európy je už v cene prístroja.
Najideálnejším riešením je ale Streetpilot 2620, ktorý už má všetky vlastnosti kvalitných navigátorov, dotykový displej, hlasovú navigáciu, diaľkové ovládanie (možnosť spolujazdca ovládať prístroj zo zadného sedadla) ale hlavne veľkú pamäť na ktorej je už nahratá kompletná Západná Európa, možnosť dohratia ostatných máp vých. Európy (v dodávke mapa Slovenska) a ešte ostane rezerva.
Pre všetky spomínané navigátory existujú držiaky vyrobené z vysokokvalitnej zliatiny hliníka, do ktorých sa prístroj nemontuje, iba jednoduchým spôsobom zasadí a takisto sa veľmi rýchlo vyberie. Držiaky sú osadené na gumových silenblokoch proti vybráciám a sú konštruované na prichytenie na hrazdičku. Pre motorky bez hrazdičky existujú adaptéry.
Čo sa týka máp, tak Garmin je aj v tomto smere zatiaľ špička medzi navigátormi. K dispozícii sú už uličná mapa Slovenska, s podporou routingu, s uličnou detailnosťou 211 miest a obcí a možnosťou vyhľadávania adries. Ďalej TOPO mapa Slovenska vhodná pre outdor jazdenie, TOPO Česka, uličná Česka, Maďarsko, Poľsko, Chorvatsko, Slovinsko, Bosna, ale aj iné. Samozrejmosťou je špičková mapa záp. Európy. Upgrade databáz je obvykle zdarma a možný cez internet.
Na záver by som chcel ešte spomenúť, že navigátory okrem samotnej navigácie dokážu aj veľmi veľa iných užitočných vecí. Predovšetkým vie vyhľadať najbližšiu pumpu, servis, reštiku, banku, alebo hotel. Vypočíta všetky trasové štatistiky ako priemernú a maximálnu rýchlosť, vzdialenosť, čas jazdy a zastavenia a dokáže aj vypočítať podľa okamžitej rýchlosti, kedy prídete do vami zvoleného cieľa. Zakreslí vašu trasu do mapy a môžte si uložiť do pamäte miesta kam sa chcete vrátiť. Nenájdete lepší spôsob označenia kamarátovej chaty na horách, ale má ešte aj veľa iných možností využitia o ktorých sa môžete viac dozvedieť aj na www.navigacia.szm.sk.
GPS od A po Z
Marek Kulhánek-NAVISDAT
www.navisdat.sk, 0905/422 702, Bratislava
Pridané: 23.05.2005 Autor: markul Zdieľať
Súvisiace články:
Najsledovanejšie videá:
Tričko Motoride.sk
Vtip
Pridal:
Ocu a odki maš monokeľ pod okom? Ty budzeš mac dva, kedz išče raz tvoja frajirka zapomňe gače u našim auce!!