Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (15795)
Hodnotenie: (3 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (6)  [Verzia pre tlač] Tlač

MotoGP 2016 - V Mugelle vyhráva Lorenzo pred Marquezzom, Rossiho zradila motorka

Cez víkend sa konal dlho očakávaný závod v talianskom meste Mugello - Gran Premio d'Italia TIM.

Seriál článkov - MotoGP 2016:

| Seriál článkov: MotoGP 2016 |

Okruh Mugello

Mugello je taliansky pretekársky okruh v Toskánsku, tento región je často označovaný ako najkrajší región v Taliansku. Okruh sa nachádza v mestečku Scarperia a San Piero, približne 50 km severne od Florencie a je vo vlastníctve Ferrari.

Dĺžka okruhu je 5.245 km, 9 pravotočivých a 6 ľavotočivých zákrut, rovinku dlhú 1141 metrov a kapacitu okolo 50.000 divákov.

Andrea Dovizioso - MotoGP 2016 - Gran Premio d'Italia TIM - Mugello

Kvalifikácia:

Kvalifikácia sa jazdila za pekného počasia, teplota vzduchu bola okolo 27°C, trať bola suchá a vlhkosť vzduchu 36%.

V prvej kvalifikácii bol najrýchlejší Scott Redding 1'46.886, druhý bol Aleix Espargaro 1'47.040 (+ 0.154) a najväčší favorit na postup do druhej kvalifikácii Andrea Dovizioso zajazdil svoje najrýchlejšie kolo s časom 1'47.089 (+ 0.203).

Druhá kvalifikácia bola napínavá od prvých meraných kolách, prvú polovicu kvalifikácie viedol Andrea Iannone s časom 1'46.727 sekundy, druhý bol Maverick Viñales ktorému sa podarilo zavesiť sa za rýchleho Rossiho a zajazdiť čas 1'46.750 sekundy. Pred druhou polovicou jazdci zamierili do boxových uličiek a vyrazili na posledné rýchle kolečká. V piatom kole sa podarilo Adrea Iannonemu posunúť čas pole position na 1'46.607 sekundy. Valentino Rossi v jeho predposlednom meranom kole využil rýchle tempo pred ním idúceho Mavericka Viñalesa a podarilo sa mu posunúť na pole position s časom 1'46.504 sekundy. V tom istom kole si Maverick Viñales vylepšil čas na 1'46.598 a posunul sa pred Iannoneho na druhé miesto.

Pretek:

Štartovalo sa za slnečného počasia, teplota vzduchu bola 26°C.

+Start - MotoGP 2016 - Gran Premio d'Italia TIM - Mugello

Po zhasnutí štyroch červených svetiel najrýchlejšie odštartoval Jorge Lorenzo, z piatej pozícii dokázal predbehnúť aj prvého Rossiho, ktorý tiež nemal zlý štart. V prvej zákrute vypadli hneď traja jazdci - Jack Miller, Loris Baz a Alvaro Bautista. Po prvom meranom úseku viedol Jorge Lorenzo, hneď za ním doslova nalepený Rossi, tretí Aleix Espargaro, Bradley Smith, Marc Marquez, Dani Pedrosa.

Prvé kolo viedol Lorenzo, ktorý mal doslova vedľa seba Rossiho, skoro narovnako prešli aj tretí Espargaro a Marquez. Lorenzo išiel skorej na brzdy ako Rossi, ktorý síce využil slipstream, ale prebrzdil prvú zákrutu, tú istú chybu spravil aj Marquez a obidvaja jazdci na Ducati.

Valentino Rossi - MotoGP 2016 - Gran Premio d'Italia TIM - Mugello

Prvé kolá preteku boli napínavé, hlavne kvôli prvej dvojici Lorenza a Rossiho, ktorý doslova tlačil pred sebou Lorenza ale nedokázal ho predbehnúť. Marquezovi sa podarilo dostať na tretiu priečku a začal dobiehať prvú dvojicu, na ktorú strácal približne 0.700 sekundy.

V deviatom kole bol stále Rossi za Lorenzom, ale v prvej polovici deviateho kola sa Rossimu pokazila motorka, po chvíli sa za ním valil biely dym a z technických príčin musel odstúpiť zo závodu.

Zostávalo 14 kôl do konca závodu, Lorenzo jazdil bez jedinej chybičky, druhý Marquez ktorý strácal na Lorenza 0.805 sekundy, tretí Dovizioso, Predrosa a prvú päťku uzatváral Iannone.

Marc Marquez a Jorge Lorenzo - MotoGP 2016 - Gran Premio d'Italia TIM - Mugello

Počas ďalších kôl sa podarilo Marquezovi stiahnuť Lorenzov náskok a zavesiť sa za neho, Dovizioso sa prepadol na piatu priečku, Iannone sa snažil udržať tretiu priečku pred Pedrosom.

Marquezov prvý útok na Lorenza prišiel 4 kolá pred koncom závodu, v zákrute Arrabiata 2, ale ihneď mu Lorenzo útok vrátil a predbehol Marqueza, od tohto momentu začal Marquez na Lorenza tlačiť, ale skúsený úradujúci majster sveta si svoju priečku udržal. Na cieľovej rovinke, keď zostávali 2 kolá do konca, Marquez využil slipstream a v nájazde do prvej zákruty bol pred Lorenzom, ale prebrzdil zákrutu a Lorenzo sa vrátil späť. Tak isto to skúsil aj v posledom kole ale v momente, keď obidvaja išli vedľa seba okolo 330 km/h mali jemný kontakt a jednému z nich odpadol malý kúsok z krytu motorky. Obidvaja jazdci to ustáli a Marquez ostal na druhej pozícii. V priebehu pár zákrut sa podarilo Marquezovi predbehnúť Lorenza, ktorý po jeho predbiehacom manévri stratil rýchlosť, ale v šikane Biondetti Lorenzo predbehol Marqueza, no ten ho ihneď neskutočne tesným manévrom predbehol a Marquez bol v nájazde do poslednej zákruty prvý. Z výjazdu poslednej zákruty už to vyzeralo tak, že Marquez vyhrá, ale Lorenzo mal oveľa lepší výjazd a podarilo sa mu Marqueza predbehnúť a cieľovú čiaru prešli s rozdielom 0.019 sekundy. Bol to neskutočný záver talianskej veľkej ceny, dlho nebol takto napínavý záver preteku. Tretí prešiel cieľovú čiaru Iannone, Pedrosa a Dovizioso.