Anketa:
Vietnam na motorke
ZdieľaťPridané: 21.03.2017 Autor: Ado Matias - ajden
Čitatelia: 9280 [Mototuristika - Ázia - Dobré Rady]
Ste naturálne dobrodružná povaha s nehynúcim zmyslom pre zvrátený humor, neobľubujete instantné zážitky a ťahá vás to do Ázie? Ak zaznelo štyrikrát veľké ÁNO, tak je tento text váš. Dozviete sa totiž ako sme sa vo Vietname dostali k motorkám Honda Win 110, jazdili štyri mesiace, prešli na tom do Kambodže a nakoniec to za rovnakú cenu strelili v Siem Reap. Pozor! Na tejto motorke sa začína sranda hneď prvým nakopnutím a takýto zážitok má masívny potenciál zmeniť život!
Nákup motorky vo Vietname
Toto bude krátka kapitola. Drvivá väčšina ľudí priletí do Hanoja či iného veľkého mesta a postup bude takmer identický. My sme kupovali v Ho Chi Minh City, či trochu ľudovejšie – v Šajgone. Aj napriek tomu, že sme chceli byť nároční, všetko si pozrieť, zvážiť, tváriť sa pri tom tajomne a dať si načas, tak nám to trvalo 3 hodiny. Slovom tri hodiny. Saigon je delený na distrikty a backpackerská ulica Bui Vien leží v časti s názvom District I. To je tam, kde chcete na začiatok ísť. Tam to ide vybaviť celkom svižne.
Na tejto ulici totiž nie je problém zohnať od podnikavých Vietnamcov čokoľvek – ubytovanie za 5 dolárov, lacné drogy, nezletilé deti na sex, masáž, tetovanie, potetované nezletilé nadrogované zmasírované deti na sex a samozrejme – aj našu vytúženú Hondu Win 110! Priamo pod oknami je pár garáží. Tieto inštitúcie samozrejme v drvivej väčšine len predstrierajú dobrú vôľu a ponúkajú na hrubo čiernym sprejom pomaľované a inak zohavené stroje. Často sa ani neobťažujú zoškriabať pred striekaním blato či staré nálepky.
Čierne perly
Treba pamätať, že tieto stroje otočili pod cestovateľmi Saigon-Hanoj niekoľko desiatok krát a keby nemali odpojený tachometer, tak by ste tam videli číslo jak na Pluto a späť. Naviac sú z nich veľakrát amputované všetky originálne diely a nahradené šmejdami “Made in PRC”. Takéto “čierne perly” nám ponúkali za $380 a vyššie podľa toho, ako naivne sme sa práve v tom momente tvárili. My sme však po pol roku v Indii mazaní viac ako guličkové ložisko, a tak sme sa na nich iba smiali. Ako teda kúpiť a moc nepreplatiť?
Odporúčanie – v garáži nebrať, tam sa iba poobšmietať, prípadne popýtať čo sa najviac kazí (všetko), užiť si zdarma pár testovacích jázd, na koniec sa zamyslene poškriabať po brade, nahodiť očká malého Kafku, naivne sa usmiať a so slovami “uvidíme sa určite neskôr” vplávať naspäť do davu.
Miluj blížneho svojho!
V garáži sme nenakúpili, no ešte že existuje živočíšny druh backpacker obecný! Motorky s férovým pomerom cena/výkon sa totiž dajú zohnať práve od nich. Od cestovateľov. Nielen v Saigone, Hanoji či Dalate, ale úplne všade po Vietname – treba pozerať inzeráty v hosteloch alebo elegantnejšie – na facebooku v skupinách ako “Vietnam Backpackers sales” či “Vietnam backpackers tips”. Tam sa to melie skutočne svižne. Nechcem tvrdiť, že kúpite bezproblémový stroj – to je vo svojej podstate s Hondou Win [často skôr Hundou W1n] celkom utópia – no určite to bude lepšie ako z garáže.
Láska na prvú jazdu
Človek čo vám to predáva, sa totiž na tom stroji dostal z opačného konca Vietnamu až sem a počas tých niekoľko týždňov to maznal, prihováral sa tomu pri západoch slnka a snažil sa to všemožne udržať pokope, nakoľko bol na tú motorku odkázaný. Nechcel zostať visieť niekde v prdeli. Určite ani vás nerajcuje predstava súmraku nad pokazenou motorkou dakde v horách uprostred ničoho na ceste číslo 102x. No vidíte. Podobne premýšľajú všetci, a tak v kombinácií s často totálnou neznalosťou menia všetko, čo vietnamský mechanik doporučí. A vietnamský mechanik to ani náhodou nerobí z lásky a vie toho odporučiť naozaj veľa!
My sme nakoniec nakúpili od francuzskeho páru, bratu dva kusy Honda Win za guľatých 450 dolárov amerických! Šťavnaté ročníky 2009 a 2011, neskorý zber. V cene boli prilby, nosiče, celtu na batohy, mapu, základné náradie a pár dobrých rád. Treba si skontrolovať či to má “blue card”- modrú kartu – jediný doklad, čo k takejto motorke treba. A samozrejme, juknite aj či sa číslo na karte zhoduje s tým na ŠPZ. Podľa platnej legislatívy môže vo Vietname cudzinec riadiť motorku na medzinárodný vodičák. Treba si dať pozor na prilbu – moc neprovokovať a nosiť vždy, špeciálne v okolí mesta Mui Ne, kde platili pokutu snáď všetci koho sme stretli. My sme žiaden problém s policajtmi nemali. Ani tam, ani nikde inde.
Buď paranoidný a skontroluj najmenej všetko
Špeciálne toto:
- poriadne si skontrolujte prestriekané časti. Ľudová tvorivosť je nekonečná a nenechajte sa paralyzovať tým, že niekto pred vami namaľoval na nádrž červenú hviezdu Vietkongu. Toto nie je to vec dizajnu – prestriekané časti za rohom opadajú a pod nimi zostane hrdzavá diera
- elektrika. Toto je kapitola sama o sebe. Často sa totiž závada v garážach hľadá tak, že mechanik strihá za radom vodiče až kým nájde ten problémový, ten premostí a ostatné na divoko zamotá izolačkou. Za sucha s tým nie je problém no počkajte až vám niekde v horách zaprší. A ono zaprší. Keď vám v sychravý podvečer odíde niekde v horách komplet svetlo tak budete lživého Vietnamca ešte nejeden raz v myšlienkach fackať. Čiže – kabeláž, štartér, smerovky, trúba – buďte nároční!
- zaťukať na výplet kolesa, špajdle bývajú často zlámané. Nový výplet stojí čas a $10.
- prevodovka. Klasická Honda Win má štyri rýchlosti a často problém s neutrálom. Treba vyskúšať od jedna do štyri, najlepšie niekde aspoň trochu mimo mesto.
Neopravujeme, máme spoždení!
Súčiastky na Win sa opravujú len výnimočne. Načo aj, keď diely stoja od nuly tak do max $20. Motor zadretý na kompletku, čo je snáď najväčšia zloba (keď napríklad nedolievate olej ako náš kamarát Jaro), je za $100.
Čo na záver?
Na internete je veľa zdrojov (väčšinou v angličtine), a ja vás tu nechcem zbytočne zahlcovať. Čím vás ale zaťažím rád, je stránka Vietnam Coracle – toto je Biblia a klenot. Množstvo kvalitných informácií, často rýdzo aktuálne veci. Ako Slovenská bryndza, prvá akosť. My sme sa aj s pomocou tejto stránky videli mnoho krásnych miest a nakoniec sa po štyroch mesiacoch pretiahli na Win-kách cez hraničný priechod Pleiku – Oyadav do Kambodže. Podľa ďalších cestovateľov to následne ide jednoducho jednosmerne z Kambodže do Laosu a stadiaľ naspäť do Vietnamu. Nemáme odskúšané. My sme po desiatich mesiacoch v Ázii otočili smer Slovač… Tak dajte vedieť na marushka.sk keď sa prípadne dostanete ďalej!
Ešte sa s vami podelíme o ceny niektorých súčiastok zozbierané z internetových fór, diskusií a facebooku. Berte informačne, v reále aj tak budete (ako všade v Ázii) kruto zjednávať a ruvať sa ako eskimácky pes. My sme to nakoniec až tak nepotrebovali, naše Hondy sa výrazne “nesypali”. Vlastne, po tých 4 mesiacoch by sa dalo povedať, že nakoniec vyzerali horšie ako v skutočnosti boli.
Ceny súčiastok Honda Win 110 (cena súčiastky vrátane výmeny v USD)
Vzduchový filter | 2 |
Pneu predná/zadná | 12/15 |
Baterka | 15 |
Svetlo predné/zadné | 5/2 |
Brzdové platničky | 3 |
Nový karburátor | 15 |
Reťaz | 10 |
Elektrický štartér | 12 |
Prevodovka | 14 |
Zadretý motor | 20 |
Tlmiče | 10 |
Sviečka | 3 |
Výmena oleja | 4 |
Komplet kabeláž | 15 |
Prajeme vám, aby ste mali pri kúpe šťastnú ruku a užili si to celé aspoň rovnako!
Pridané: 21.03.2017 Autor: Ado Matias - ajden Zdieľať