Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 870 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 9511
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 58% (5531)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 42% (3980)
Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (22)  [Verzia pre tlač] Tlač

JAWA 350/639 Chopper

 Zdieľať

Pridané: 07.07.2005 Autor: ORTUT
Čitatelia: 33092 [Vaše stroje - Moja motorka]

Kto povedal, že sa to nedá?

Zdravím všetkých nakazených vírusom „motocykel“. Túto diagnózu mám tiež už niečo cez 25 rokov. Každý sme nejako začínali a vo viacerých článkoch tu čítam vyjadrenia jazdcov na veľkých strojoch, že to bola práve JAWA. Veď aj na čom inom sa pred štvrťstoročím dalo začať. Je to strašné ako ten čas beží. Myslím, že JAWA neublíži pri začiatkoch aj dnes nikomu. Každý si môže siahnuť do jej vnútra a veľa sa tak naučiť. Ukážte mi niekoho, kto si ako prvú motorku kúpi niečo šikmooké a trúfne si svojpomocne otvoriť motor, nastaviť zapaľovanie, ... Títo chlapci väčšinou zostanú naveky „jazdcami“, ako ich kategorizovala moja manželka, keď začínala chápať čo to vlastne robím a koho si to vlastne zobrala. Za jej trpezlivosť som jej stále veľmi vďačný.

Ešte by som Vám všetkým informácií chtivým chcel poďakovať za pochopenie, že nebudem okamžite odpovedať na vaše reakcie, nemám veľa času visieť na internete – radšej si do krvi oškieram hánky na rukách v garáži.

Ale teraz poďme k tomu čo vidíte na fotkách. Po mojich začiatkoch s BABETTOU 207, ČZ 175 JAWOU 350/634 a v časoch ponurých nedokončenou JAWOU 500 OHC (nebolo súkromné podnikanie a nezohnal som piesty) som sa po vojne a svadbe vrátil znova k JAWE 350 tentokrát typ 639. Aj CZ 175/450 sa kedysi stala endurom a JAWA 634 chopprom, ale vtedy to bol chopper len s vysokými riadidlami, stupňovitým sedadlom a zdvihnutými výfukmi. S nostalgiou som si na stránke SOHE pozrel čiernobiele fotky, veľa z atmosféry mi tých čias pripomenuli, hoci som s touto partiou nejazdil.

Na mojej súčasnej „kolobežke“, ako ju vďaka jej zdvihovému objemu s láskou niekedy nazývam môžete tých úprav vidieť trochu viac. Najlepšie je začať holým rámom. Predné tlmiče sú predĺžené našrobovanými predlžovákmi, zadná kyvná vidlica je tiež nadvarená. Tým som dosiahol nižší posed a väčšiu dĺžku. Predný ráfik som použil od motokrosárov 21 palcový a zadný ráfik je 16 palcový z MZ-ty. Zadná pneu je 130 mm široká, chcela by síce trochu širší ráfik, ale dá sa to zniesť. Treba však zabudnúť na štandardný kryt reťaze – tá je len pár milimetrov od gumy. Nádrž som zobral z kývačky, odrezal som jej vypuklý chrbát, vovaril plochý plech a šírku dorobil polystyrénom a laminátom. Podobne tvar kaslíkov. Samozrejme to chcelo iné sedadlo – poťah odporúčam nechať šiť nejakému čalúnnikovi – sú predsa len šikovnejší. Zadný blatník je z JAWY 634 – ešte sa používajú na súčasných konfekčných chopproch ktoré produkuje fabrika.

Riadítka odporúčam poohýbať z trubky na mieru aby sadli do ruky podľa výšky jazdca. Trochu som to prehnal s blinkrami – tie mám pripravené na iný projekt – chcel som si ich zatiaľ užiť. Výrobcom je firma Kellermann, ale už som teraz na zraze Krakenov v jednom stánku videl aj lacné repliky. Predstupačky som poňal jednoducho odrezaním padákov a priskrutkovaním zadných stupačiek (sú sklopné). Na už spomenutom zraze som videl zaujímavé prepákovanie a možno to raz skúsim, ale radenie pätou mi v čižmách neprekáža. Ak by sa motorka na fotkách zdala niekomu povedomá, tak je to možné – ešte predminulú sezónu bola modrá, je postavená už asi 9 rokov.

Takže všetkým, ktorí majú chuť a záujem mať finančne nenáročného choppra prajem veľa pekných dní a večerov v garáži a potom aj na ceste. Fakt to chce len karbobrúsku, vŕtačku, občas zvárača a hlavne veľa chuti.

Zdraví vás všetkých

Pridané: 07.07.2005 Autor: ORTUT Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (1 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (22)  [Verzia pre tlač] Tlač
Aprilia
Aprilia

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: Dottore
Kontrolovaný řidič k policajtovi: „Měli byste si to lépe zorganizovat. Jeden policajt mi včera sebere řidičák a dnes druhý mi chce dát pokutu za to, že ho nemám.“

Ďalšie vtipy »