Anketa:
Červená voda, Česko - Bod záujmu - Kde si zajazdiť
Pri prejazde Moravskosliezským krajom na západ, doporučujem nevynechať prejazd cez Červenú Vodu do Jablonného nad Orlicí. Cesta 11 stúpa niekoľkými vracačkami na Červenovodské sedlo. Z tohto sedla sa možno vydať na Rozhlednu Suchý Vrch.
Osobne túto cestu preferujem ako alternatívu k D1 pri ceste do/z Prahy. Ako sa hovorí, "Je to skratka, ale zato dlhšia a horšia cesta :)"
Odporúčam previezť sa aj po trasne Bruntál-Šumperk.
Detaily:
Stiahni si bod:
LOC súbor (*.loc) - pre rôzne GPS programyKML súbor (*.kml) - pre Google Earth
Stiahni si trasu:
GPX súbor (*.gpx) - pre rôzne GPS programy a Google EarthKrajina: | Česko |
Región: | Severočeský |
Typ: | Priesmyk |
Pridal: | mzetz150 20.10.2015 (12:02) |
Poloha: | N 50.031 E 16.702 |
Približná poloha: | nie |
Čitatelia: | 7457 |
Nadmorská výška: | 800.0 m n.m. |
Povrch: | asfalt |
Dĺžka trasy: | 17.9 km |
Prístup:
Olomouc - Mohelnice - Šumperk
alebo Hradec Králové - Vamberk - Žamberk
Mapa: Zobraz miesta v okolí na Dynamickej Mape
Body v okolí:
Body vo vzdialenosti do 50 km. Zobraz body v okolí na mape.
Č. | Názov: | Typ: | Vzdialenosť: |
---|---|---|---|
1. | Červenovodské sedlo, Jablonné nad Orlicí - Králiky, Česko | Priesmyk | 0.8 km SV |
2. | Rozhľadňa a Kramářova chata na Suchém vrchu, Česko | Vyhliadka | 2.5 km S |
3. | Pevnosť vedľa cesty, Králiky - Dolní Lipka, Česko | Pamiatka | 6.6 km S |
4. | Reštaurácia Dom nad Wodospadem, Poľsko | Reštaurácia | 22.4 km S |
5. | Wodospad Wilczki, Poľsko | Prírodný úkaz | 22.4 km S |
6. | Kostol Neratov, Česko | Kostol | 23.2 km SZ |
7. | Přečerpávacia vodná elektráreň Dlouhé stráně, Česko | Zaujímavosť | 33.3 km V |
8. | Hotel Červenohorské sedlo, Česko | Hotel | 33.8 km V |
9. | Vrch Praděd - strecha Moravy, Česko | Vyhliadka | 38.2 km V |
10. | Hrad Bouzov, Česko | Hrad | 38.6 km J |

Najsledovanejšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!