Anketa:
Lukáš Jasenský, favorit Veľkej ceny Slovenskej republiky na Slovakia Ringu
ZdieľaťPridané: 15.06.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 5736 [Šport - Cestné Motocykle]
19-ročný Lukáš Jasenský z Veľkých Turoviec pri Šahách nebol doteraz na Slovensku známym motocyklovým pretekárom, svoje začiatky za riadidlami motocykla totiž absolvoval v susednom Maďarsku. Tento rok však šokoval skvelým víťazstvom v úvodnom podujatí šampionátu Alpe Adria na Hungaroringu a zo dňa na deň sa z neho stal jeden z najväčších objavov slovenského motocyklového športu. Počas nasledujúceho víkendu sa predstaví na Veľkej cene Slovenskej republiky na okruhu Slovakia Ring.
Hoci jazdí Lukáš na pretekárskom motocykli len tretí rok, jeho športová motoristická kariéra začala už v roku 2000, kedy vstúpil do pretekov motokár. Už tu vybojoval dva tituly majstra Slovenska a na konci roka 2008 si po vzore svojho staršieho brata vyskúšal jazdu na pretekárskom motocykli. Nasledovali dva úspešné roky v maďarskom šampionáte v triede 600 ccm, keď vlani skončil na treťom mieste záverečného hodnotenia. Na začiatku tohto roka oznámil tím JLT-motoracing, za ktorý Lukáš štartuje, prestup do Majstrovstiev Slovenska a medzinárodného šampionátu UEM Alpe Adria v triede Superstock 600. Vstup do sezóny mal Lukáš doslova raketový, keď hneď v prvom podujatí na Hungaroringu dokázal poraziť omnoho skúsenejších pilotov a zaslúžene zvíťazil nielen v kvalifikácii, ale aj v samotných pretekoch.
![]() |
Druhé podujatie absolvoval Lukáš na pre neho neznámom Masarykovom okruhu v Brne, kde opäť zvíťazil v kvalifikácii a v pretekoch skončil tesne na druhom mieste, keď mu boj o víťazstvo prekazil o kolo pomalší pretekár. Aj napriek predčasnému štartu na zatiaľ poslednom podujatí na maďarskom Pannoniaringu a následnom treste v podobe prejazdu boxovou uličkou, zostáva naďalej na čele priebežného hodnotenia alpsko-jadranského šampionátu, z ktorého budú najúspešnejší pretekári na záver sezóny štartovať vo finálovom podujatí Majstrovstiev Európy v španielskom Albacete. Pre výkonnostný rast mimoriadne talentovaného Lukáša je jednou z priorít pokrytie finančného zabezpečenia, ale aj podpora okolia, keďže je študentom Strednej odbornej školy hotelových služieb a obchodu vo Zvolene a kariéra motocyklového pretekára rozhodne vyžaduje kompromis medzi športom a štúdiom.
![]() |
Slovenskí priaznivci majú jedinečnú možnosť vidieť Lukáša na vlastné oči 18.-19. júna na okruhu Slovakia Ring pri Orechovej Potôni, kde sa bude konať Veľká cena Slovenskej republiky cestných motocyklov. Na tomto podujatí sa predstaví aj Lukášov starší brat Tomáš, ktorý bude štartovať v triede Superbike.
![]() |
Lukáš Jasenský: "Takýto vstup do sezóny som vôbec neočakával, do Maďarska som prichádzal s cieľom s radosťou si zajazdiť a umiestniť sa aspoň do desiateho miesta. Z víťazstva som bol aj ja sám veľmi prekvapený a šťastný a rovnaké pocity som mal aj po pretekoch v Brne, kde som aj napriek neznalosti trate zvíťazil v kvalifikácii a v pretekoch som bol druhý. Na Pannoniaringu som urobil chybu a nebodoval som, ale o to viac som motivovaný pred domácimi pretekmi na Slovakia Ringu, kde sa chcem čo najlepšie predviesť pred domácim publikom. Chcem touto cestou na Slovakia Ring pozvať všetkých motocyklových priaznivcov, ale aj sponzorov a partnerov nášho tímu, bez ktorých pomoci by som v tomto športe nič nedokázal.”
Pridané: 15.06.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- VIDEO: Veľká cena Slovenskej republiky preteky cestných motocyklov na okruhu 2011 – na trati pretekári, hasiči, sanitka, ale aj smelý zajac - Redakcia
- Pozvánka: Atmosféra Veľkej ceny SR zážitkom pre celú rodinu - Redakcia
- 16 ročný Richard Šikyňa z tímu MX Slovakia vicemajster Slovenskej republiky - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- Martin Vaculík obhájil titul medzinárodného majstra SR
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Vaše najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!