Anketa:
Taliansko, Slovinsko, 14-21.05.2005 1/6
ZdieľaťPridané: 15.06.2005 Autor: Budha
Čitatelia: 14662 [Mototuristika - Európa - Cestopis]
Tento rok som sa pridal k mojim (už dlhé roky) dobrým priateľom (ďaľej kumpánom), ktorí sa venujú čudesnému poťahovaniu za špagátiky, ktoré familiárne volajú paragliding. Kedže sú zo Žiliny, okupujú miestny kopec Straník, ktorý im už nestačí a tak už pár rokov dozadu absolvujú pravidelne na jar výlet na zopár pekných par miest v Slovinsku a Taliansku, odkiaľ sa rútia na tých čudách zavesení v kresle na špagátikoch.
Kedže som videl krásne fotky z týchto kopcov a lúk, další vývoj bol logický: - srdce motorkára zaplesalo - suzuki dr650rs (ďalej zuzka) sa potešilo - drahá manželka zaplakala;
a mohli sme vyraziť ...
1. deň 14.05.2005
Bratislava(SR) - Tarvisio(Italy N46.511 E13.594)
Nutný počiatočný presun začal s oneskorením až poobede okolo 15:00, časť cesty, po diaľnici absolvovala zuzka na prívesnom vozíku a ja v aute, kde ma prichýlili kumpáni a tak som sa vyhol nudnému presunu ochutenom poriadnými búrkami.
Za hlbokej noci sme dorazili na miesto nášho prvého nocľahu, ktoré kumpáni nazývajú Zelené jazero, pre krásnu čistú a dozelena sfarbenú štrkovú hlbočinu, ale oficialne to je myslím Plezzo di Tarvisio (N46.489 E13.589) Ochutnali sme zopár pív v plechoviciach (ďalej plechy) a zaľahli spať. V noci som toho moc z jazera nevidel, zato ráno, kráása ....
![]() |
![]() |
2. deň
Tarvisio(Italy N46.511 E13.594) - Gabrje(Slovenia N46.199551 E13.69429)
Kedže stav hladiny v jazere hodne kolíše, podľa topenia sa snehu na okolitých skalnatých vrchoch, bola v tom období nízka a odhalila krásne štrkopieskové dno ktoré na mňa volalo. Zuzka konečne zliezla z vozíka a mohli sme sa dosýtosti vyblázniť.
![]() |
![]() |
Nemalá váha zuzky a mňa, dáva v tomto teréne hodne zabrať, po čase som ledva lapal v helme po dychu, ale jazda stála za to. Niečo podobné ako záhoracke piesky, ale lepšie.
Potom nasledoval presun cez krásne Julské alpy, prechod Taliansko-Slovinsko ...
![]() |
Pridané: 15.06.2005 Autor: Budha Zdieľať
Súvisiace články:

Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!