Anketa:
Adresár Moto firiem
Bighusky s.r.o

Web stránka: http://www.bighusky.cz/
E-mail: polednik@volny.cz
Česká firma BIGHUSKY vyrábí doplňky na motocykly a čtyřkolky. Specializuje se na výroby svařovaných hliníkových kufrů a doplňků. Majitel firmy je zároveň cestovatelem na motocyklu. Díky této zálibě dochází neustále k vylepšování a inovacím výrobků. Velký zřetel dává firma Bighusky na požadavky a zkušenosti zákazníků. Jen v ČR jezdí několik stovek motocyklů s kufry BIGHUSKY! Nemalou část výrobků exportuje do zahraničí. Všechny hliníkové produkty jsou obráběny na strojích s CNC technologii, která zaručuje přesnost a vysokou kvalitu výrobků. Každým rokem investuje firma Bighusky nemalé prostředky a čas různým sponzorským projektům - motocyklové expedice a pod. Závěrem přeje všem svým stávajícím i budoucím zákazníkům hodně štěstí při cestování!
Pobočky:
Adresa:
Školní 1048
73541 Petřvald
Česká republika
Web stránka: http://www.bighusky.cz/
E-mail: polednik@volny.cz
Telefón: +420 739 62 65 62
Adresa:
Březinská 1867
73541 Petřvald
Česká republika
Web stránka: http://www.bighusky.cz
E-mail: bighusky@bighusky.cz
Telefón: +420739626562
Mobil: +420739626562
Najsledovanejšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!