Anketa:
Čakám na Moto Guzzi Norge 1200 GTL
ZdieľaťPridané: 20.03.2006 Autor: Kostol
Čitatelia: 11188 [Vaše stroje - Moja motorka]
Tak Vás všetkých motorkárov po dlhej dobe zdravím! Chcem sa s Vami podeliť o radosť a aj o rozhodnutie kúpiť si novú motorku.
Postrehol som, že sa tu hromadia články a diskusné príspevky o kúpe nového motocykla alebo o rozhodnutí si zaobstarať niečo nové. Nedá sa konštatovať, že by zrovna jar klopala na dvere ale rozhodne Vás všetkých momentálnym počasím ani nejdem dráždiť. Skôr sa s Vami iba idem podeliť o to čo prežívam, nakoľko i ja patrím medzi tých šťastných, ktorí čakajú na kúpu svojho nového stroja.
Ako vidieť z môjho profilu, mal som SUZUKI DRZ 400 E viac ako 3 roky a enduráckeho života som si spočiatku užíval naplno (jazdil som aj cross country) v rámci „hobíkov“ ale keďže už nepatrím medzi mladíkov, strach a aj pocit zodpovednosti ma prinútili učiniť rozhodnutie opustiť rady nadšencov fŕŕŕkajúcich blato. Všetkým, s ktorými som mal počas tohto obdobia možnosť sa podeliť o tieto zážitky sa chcem poďakovať. Najviac kamarátom z ENDURO HAVRAN Piešťany, ktorí ma k tomuto športu a aj motorkovaniu v teréne priviedli ale aj všetkým tým s ktorými som mal možnosť pri jazdení terénom sa stretnúť. Prajem im veľa ďalších zážitkov, km bez bolestivých pádov a zranení ale aj úspechov pri výchove „nespratníkov“ v lesoch a hlavne pri zmene a úprave našich zákonov aby bolo možné rozvíjať enduro v SR naplno.
![]() |
Na jeseň som moju Suzi predal. Bola to naozaj skvelá motorka. Trochu ťažšia už na dnešné pomery ale spoľahlivá! Ako som tak cez zimu chodil do prázdnej garáže, hľadela na mňa smutne iba Babeta ktorá tam opustene stála a potom to akosi na mňa opäť prišlo... Ja predsa nemôžem nemať motorku! Veď som Pionioerom a neskôr Simsonom začínal keď som mal 15 rokov. Dlho som sa hrabal vo všetkom možnom, prezeral katalógy, počúval rady. „Asi najviac zavážilo to, že ja sa chcem voziť.“ Voziť pohodlne a bezpečne, vychutnať si jazdu, zažiť ten správny motorkársky adrenalín ale bez stresov a tak prevážili argumenty prikláňajúce sa k mototuristike. Viem a aj čítam, možno to nie je to pravé orechové ..., cross nemá a nikdy nebude mať nič spoločné s cestovným endurom, classic a cruiser s elektronickými budíkmi a alarmom pôsobia rovnako zvláštne ako si nechať nainštalovať na naked bike plexisklový štít a turista má od cestovnej „šlehy“ tiež dosť ďaleko. Ale odviezť sa pohodlne a bezpečne na motorke do Álp alebo sa previezť po Francúzskej Riviere, musí byť zážitkom na celý život. Navyše turistom po endurákoch trvá asi najdlhšie motorkárska sezóna. (česť výnimkám)
![]() |
A tak som si vybral motorku. Vybral som si ju srdcom bez toho, že by som na nej sedel, že by sa na nej niekto niekedy vozil alebo by ju niekto niekedy testoval. Držal som sa pri tom presvedčenia, ktoré je takým mojim malým životným mottom: „Ak sa pre nejakú vec v živote rozhodnete srdcom, odpustíte jej aj tú najväčšiu chybu. Ak dáte na radu iného a ignorujete Vaše vnútorné presvedčenie, neodpustíte jej nič.“ Zbadal som ju v časopise a bolo to. Láska na prvý pohľad. Kupujem si MOTO GUZZI NORGE 1200 GTL. Tak som sa chcel iba pochváliť. Ak sa všetko podarí, tak Vám sľubujem, že zato že ste si prečítali tento článok napíšem aj prvé dojmy a poznatky ale podrobím ju i vecnej kritike. Kamarát Carlos má BMW 1200 RT a Matko Depeško FJR-u a tak dúfam pripravíme pre Vás aj porovnávací test.
Prajem peknú sezónu 2006 a ďakujem.
Pridané: 20.03.2006 Autor: Kostol Zdieľať
Súvisiace články:

Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!