Anketa:
Nielen v Slovenskom raji možno nájst atraktívne tiesňavy
ZdieľaťPridané: 23.05.2001 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 4668 [Mototuristika - Východné Slovensko - Výlet]
Východné Slovensko oplýva mimoriadnym bohatstvom prírodných krás, vzácností a zaujímavostí.
V jeho regióne sa okrem iného nachádza najvyzsí, najnizsí i najvýchodnejí bod nasej republiky.
Mnohé z týchto miest sú verejnosti dobre známe, niektoré vak menej a sú aj také, ktoré pozornosti
ludí akosi unikajú.
Tiesňavy, ktoré modelujú vodné toky v krasových oblastiach Slovenska, sú jednými z najväčích pých nasej prírody a lákajú zaslúzenú pozornost turistov. Najznámejsie sú v Slovenskom raji, Chočských vrchoch, alebo iných frekventovaných pohoriach. Menej známa je vsak lokalita, ktorá sa nachádza pri dedine Jarabina v okrese Stará Lubovňa a v kráse a atraktivite prostredia si vôbec nezadá s nepomerne populárnejími tiesňavami.
Od legendárnych Troch korún a Haligovských skál sa na územi Slovenska smerom zo severazápadu na juhovýchod tiahne bradlové pásmo. Je to krajinársky mimoriadne atraktívne územie charakterizujú ho mnohé skalné útvary (bradlá), ktoré ostro vystupujú z okolitého terénu. Práve v tomto území sa nachádza aj prielom potoka Malý Lipník, prítoku Popradu, ktorý vytvára kaňonovitú dolinu v jurských vápencoch. Verejnosti je známy ako Jarabinský prielom, miestni obyvatelia ho volájú Pece.
Najkrajou časou Jarabinského prielomu je pribline dvestometrový úsek od ústia: Tu vytvoril Malý Lipník charakteristické obrie kotly, siroké az 6 metrov a hlboké tri metre. Vymodelovala ich voda potoka v spomínaných jurských vápencoch. Celkovo je v prielome 5 kaskád, koryto má najmä v spodnej časti prudký spád a je zovreté do tiesňavy sirokej miestami len tri metre. Potok zvierajú skalné steny, vysoké 10-20 metrov, a keďze spadajú priamo do koryta, pri vysokom stave vody je prechod tiesňavou problematický. Kazdopádne sa treba prípravit na to, ze ju, suchou nohou neprejdete...
Okrem samotného prielomu je zaujímavosou okolia aj bohatý výskyt skamenených amonitov, teda lastúrnikov z jurských čias. Nasli sa najmä v neďalekom kameňolome, ktorý mal svojho času neblahý vplyv na stabilitu svahov v tiesňave. Skameneliny sú rozhodne atraktívne, neslobodno vsak zabúdat na to, ze ich pokútny zber zakazuje zákon.
Jarabinský prielom bol u v roku 1967 vyhlásený na ploche 5,55 hektára za chránený prírodný výtvor a zároveň leaí v ochrannom pásme Pieninského národného parku.
AKO SA TAM DOSTAT:
Prístup: Východiskom je, Stará Lubovňa, z nej po ceste 6 km do obce Jarabna. Tu začína modrá
turistická značka, môzete vsak autom (motorkou) pokracovat v smere na Litmanovú a pri krízi asi 2 km za
dedinou začat putovanie po spomínanej značke.
Samotný prielom začína po necelom kilometri chôdze, jeho značená dĺzka je pribline 700
metrov. Ďalej sa dá pokračovat po modrej značke po okolitých vrchoch Lubovnianskej vrchoviny, alebo
sa vrátit tou istou cestou.
Zaujímavosti okolia: Lubovniansky hrad, Vysné Ruzbachy !!!, Litmanová - pútová hora Zvir,
turistické cesty Lubovnianskou vrchovinou, Pieniny.
Zdroj: Dennik KORZAR
Pridané: 23.05.2001 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- Bezpečnosť na cestách: sezóna 2025 už klope na dvere - dávajte pozor
- Report: 9. Stretko ľadových medveďov 2025
- Dakar 2025 vyhral pre KTM Sanders, Svitko po tesnom boji 10-ty - 12. etapa SHUBAYTAH -SHUBAYTAH
- Dakar 2025: 11. etapa SHUBAYTAH -SHUBAYTAH
- Už tento víkend: 9. Stretko ľadových medveďov 25. - 26. 1. 2025
- Dakar 2025: Svitko v dunovej 10. etape štvrtý - HARADH - SHUBAYTAH
- Naživo: Testujeme nový TransAlp a NC750X 2025
- Dakar 2025: 9. etapa vyhral L. Benavides, Svitko pomahal zranenému jazdcovi -RIYADH - HARADH
- Dakar 2025: 8. etapa: Svitko sa posúva do TOP10 celkovo - AL DUWADIMI - RIYADH
- Dakar 2025: 7. etapu ovládol znovu Sanders, Svitko 14-ty - AL DUWADIMI - AL DUWADIMI
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!