Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1605 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29926
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17676)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12250)
Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (7)  [Verzia pre tlač] Tlač

Náhle znovuzrodenie značky Vincent

 Zdieľať

Pridané: 02.12.2002 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 8008 [Testy a predstavenia - Predstavujeme]

Legendárne motocykle Vincent sa prestali vyrábať koncom roka 1955. Po viac ako štyridsiatich rokoch sa Bernard Li pokúša vdýchnuť tejto značke nový život. Predstavujeme Vám prvý prototyp Vincent Black Lightning S.

Bernard Li, podnikateľ s viac než 20-timi rokmi skúseností v automobilovom priemysle, nadobudol obchodnú značku Vincent v roku 1994 a založil firmu Vincent Motors v San Diegu. Dizajnérsky a inžiniersky tím dal formu idei pána Li o modernom motocykli Vincent a za pomoci firmy Roush Industries boli začiatkom októbra v jeho dome v Ranch Santa Fe predstavené štyri prototypy. Štýl ktorý jednoznačne pripomína skoršie Vincenty, je jedinečne kombinovaný s moderným dizajnom a komponentmi. Palivová nádrž, blatníky, kapotáž a chránič reťaze z uhlíkových vlákien, LCD prístroje, up-side down vidlica, centrálne zadné odpruženie s trojuholníkovou kyvnou vidlicou a brzdy Brembo, to všetko naznačuje, že nový Vincent je pripravený na moderný svet. Rám z čiernych trubiek drží sa nielen motor, ale aj olej.

 Black Lightning S na \"papieri\"
Black Lightning S na "papieri"

Teraz, o motore. Každý si asi všimne, že to nie je originálny Vincent motor. Tento vidlicový dvojválec, ktorý je významným dizajnérskym prvkom celého motocykla pochádza priamo z Hondy. Honda typicky nie je spoločnosť, ktorá dodáva svoje súčiastky začínajúcim spoločnostiam. Naposledy sa to stalo keď Mondial vyrobil športový motocykel a potreboval motor. Honda súhlasila s dodávkou motorov, pretože Mondial spravil kedysi to isté pre Soichira Hondu, keď začínal s motocyklami. Vincent, a pán Li, nemá žiadne takéto historické prepojenie s Hondou a to robí toto partnerstvo tým viac neobyčajným.

 Black Lightning S
Black Lightning S

Dizajn motocykla doteraz nie je konečný. Ďalšie prototypy sú vytvárané a skúšané. Použitie počítačom podporovaného dizajnu (Computer Aided Design) by malo zrýchliť proces návrhu, ktorý by mal trvať dva roky. Pán Li sa neobáva konkurenčného boja s Harley Davidson-om, Indian-om, alebo niekým z veľkej štvorky. Jeho záujmom je len produkovať moderný motocykel, ktorý bude niesť ducha originálnych motocyklov Vincent...

 Black Lightning S
Black Lightning S

TECHNICKÉ PARAMETRE:

Motor: 1000ccm, kvapalinou chladený vidlicový dvojválec založený na motore Honda RC51 (motor ktorý získal už dva tituly v Superbikeoch od roku 1999 kedy bol predstavený)
Rozvod DOHC, 4 ventily na válec, elektronické vstrekovanie paliva, výkon cca 130 koní
Rázvor kolies 158.75 cm
Rozloženie hmotnosti predok/zadok 51% / 49%
Kapacita palivovej nádrže 22,7 litrov
Výška sedla 78.74 cm
Ráfiky a pneumatiky:
Vpredu: 3.5 x 17" / Dunlop 120 / 70 ZR17
Vzadu: 5.5 x 17" / Dunlop 190 / 50 ZR17
Brzdy:
Vpredu: 320mm dvojkotúč Brembo / 4 piestikové strmeňe
Vpredu: 220mm kotúč Brembo / 2 piestikové strmeňe

Viac informácií môžete nájsť na domovskej stránke firmy Vincent

Pridané: 02.12.2002 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (7)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »