Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 928 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | BIKE ROKA 2019 | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Sumoto Brno

Anketa:

Mal by sa podľa teba Dakar vrátiť do Afriky?

Spolu odpovedi: 664
Áno, to sú terény kam patrí: 60% (401)
Nie, južná amerika je super: 40% (263)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (9 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (21)  [Verzia pre tlač] Tlač

Príprava roadbooku na rally súťaž

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 03.06.2009 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 11773 [Technika - Dobré Rady]

Pri príležitosti prvého ročníka orientačnej enduro súťaže Motoride Enduro Challenge 2009 si zhrnieme par dobrých rád ako si pripraviť roadbook.

Viac o Motoride Enduro Challenge 2009 sa dozvieš: rally.motoride.sk.

Roadbooku:

Roadbook alias papierový itinerár dostane každý účastník závodu v predstihu emailom pár dní pred štartom, aby si ho mohol doma vytlačiť a pripraviť. Roadbook bude vo formáte PDF v štandardnom rozmere (šírka 130mm).

Čítanie roadbooku:

Roadbook je rozdelený na 3 časti:

  1. Kilometre - zobrazujú celkové km od štartu etapy a tiež relatívne km od predchádzajúcej odbočky. Ak ti celková vzdialenosť nebude sedieť môžeš sa ďalej navigovať podľa relatívnej. Z príkladu na obrázku bod č. 32 prvý hore. Na tento bod prídeš po 19,6 km od štartu a 0,4 km od predchádzajúceho bodu. Vynuluješ km a ideš podľa inštrukcií 0,7 km na ďalší bod.
  2. Nákres križovatky - je vždy orientovaný v smere príchodu na danú križovatku. To znamená že jazdec na križovatku prichádza zdola obrázku a križovatku opúšťa v smere šípky. Hrúbka čiar signalizuje kvalitu cesty (hrubá čiara asfalt, tenká spevnená cesta, čiarkovaná lesná, poľná, nespevnená cesta). Nákres môže obsahovať ďalšie obrázky, budovy, stromy a iné orientačné pomôcky.
  3. Textová časť - dopĺňa obrázkovú, oplatí sa čítať, obsahuje dôležité upozornenia, spresnenie k obrázku, upresnenie prejazdu a iné pomocné texty.

Úprava rozmeru a tlač:

Pokiaľ máš roadbook štandardného rozmeru, alebo budeš navigovať iba z papierov v tankvaku alebo na nádrži môžeš tento bod preskočiť a rovno si celé PDF vytlačiť.

Ak máš menší roadbook (napr. od Petra Čízka cizek.info - šírka papiera 100 mm) je možné pri tlači PDF súboru nastaviť tlač dvoch strán na jednu A4 (v dialógu tlače: Page Scaling - Multiple pages pre sheet) a tým získaš roadbook široký cca 80mm. Ak ti tento rozmer nevyhovuje máš pri tlači možnosť vlastnej mierky, teda upraviť rozmer v percentách (zmenšiť aj zväčšiť) Iná možnosť je, že ti organizátor dodá roadbook v požadovanej šírke. Ak máš všetko pripravené v tvojom rozmere, zostáva to len všetko vytlačiť.

Zvýraznenie odbočiek a dôležitých bodov:

Ukážka roadbooku z Motoraj Rallye 2008
Príklad zvýraznenia odbočiek

Určite si na záberoch z dakarských bivakov videl večernú prípravu jazdcov na nasledujúcu etapu. Aj oni dostanú svoju rolku len večer pred etapou. Pre lepší prehľad a čitateľnosť je dobré si zvýrazňovačmi vyznačiť tvar odbočky. Obrázok roadbooku je vždy orientovaný v smere príchodu na danú križovatku. To znamená že jazdec na križovatku prichádza zdola obrázku a križovatku opúšťa v smere šípky. Zvýrazňovacom si farebne vyznač smer prejazdu. Niekto používa aj viac farieb na rozlíšenie odbočky vpravo, vľavo a jazdy rovno. Taktiež si môžeš zvýrazniť dôležité upozornenie v textovej časti, hlavne varovania!

Zlepenie roadbooku do rolky:

Vytlačené papiere treba nastrihať na požadovaný rozmer a zlepiť. Ak budeš navigovať iba z papierov v tankvaku alebo na nádrži môžeš tento bod znovu preskočiť. Dôležité je na začiatok aj na koniec roadbooku pridať jednu stránku na namotanie. Odporúčam zlepiť roadbook lepiacou páskou z oboch strán.

Roadbook sa namotáva na spodnú cievku a odzadu, takže na konci je celá rolka papiera na spodnej cievke a hore je pripravený štart etapy.

Prevíjanie roadbooku:

Elektrické roadbooky nemajú žiadny problém. Pri mechanických roadbookoch, ktoré nie sú sprevodované, je dôležité najprv povoliť spodnú cievku a potom navinúť uvoľnený papier na hornú cievku.

Pokiaľ máš na motocykli roadbook, nainštaluj si ho tam. Ak nie, je možné sa navigovať aj z papierov upevnených na nádrži systémom tzv. "trhačka". V tomto prípade je neprípustné použité papiere vyhadzovať do prírody, ale je nutné ich odložiť do vrecka a vyhodiť do kontajnera v cieli závodu.

UPOZORNENIE - bezpečnosť nadovšetko!

Sledovanie roadbooku, prípadne jeho prevíjanie odpútava jazdcovu pozornosť! Uvedom si, že jazdíš v teréne a aj okamih nepozornosti môže znamenať pád. Preto odporúčam na každej križovatke zastaviť, pozrieť sa do roadbooku na aktuálny prejazd, pozrieť si vzdialenosť do ďalšieho bodu a prečítať inštrukcie, prípadne previnúť roadbook a vynulovať kilometre. Vyhni sa sledovaniu a prevíjaniu roadbooku za jazdy.

Cieľom rally je sa zabaviť, užiť si jazdu v neznámom teréne a vrátiť sa do cieľa celý! Veľa šťastia.

Pridané: 03.06.2009 Autor: Tomáš Hajduch - Awia pošli na vybrali.sme.sk

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (9 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (21)  [Verzia pre tlač] Tlač
Advertisement

Galéria ku článku:

Galéria

Adamoto KTM

Motocykel 2019

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: milovin
Slovenčina a matematika sú úzko prepojené:
Úvod do problematiky: Kanibali chytia Američana, Rusa a Slováka.
Náčelník hovorí: "Máte týždeň na to, aby ste mi povedali také číslo, aké som ešte v živote nepočul.
Inak vás zožerieme."
Po týždni predstúpi Američan a vraví: " 500 miliónov kvardiliriárd biliónov."
Náčelník: "Uff, to bolo dobré, ale už som to počul, preto ťa zožerieme."
Rus: "Nekonečno tri." Náčelník: "No, to bolo lepšie, ale aj to som už počul, preto aj teba zožerieme."
Slovák: "Pokokot." Náčelník: "Pokokot? A to je koľko?" Slovák: "To je odtiaľto až hentam do piče."
Vedecky pohľad na vec: " POKOKOT" Slovo pokokot , napriek prvému dojmu nie je žiadna nadávka .
Slovo "pokokot" je jedným zo slov, ktorým sa vďaka bohatému fondu slovenského jazyka dá vyjadriť matematická hodnota, ktorá nie je ani číslo, ba ani prvočíslo.
Slovo pokokot znamená niečo medzi veeeľa až nekonečnom. Je to zároveň slovo, ktoré nám, Slovákom, môžu iné kultúry iba závidieť a môže sa označiť ako skvostný slovenský slovný endemit. Na západnom slovensku, najmä v Bratislave sa ako miernejšia forma používa slovo "mrťe" (dôraz na mäkke Ť).
Inak slovom pokokot sa dá napríklad vyjadriť aj výška napadnuté ho snehu, prípadne hĺbka vody...
Už pred 60-timi rokmi mali prostí ľudia pokokot problémov a životných priekov, s ktorými sa museli deň čo deň zaoberať . Slovo " pokokot" sa tak časom rozšírilo po celom Slovensku. Najnovšia správa zo sveta hovorí, že populárna slovenská fyzikálna jednotka " pokokot" bude v krátkej dobe zaradená do medzinárodnej SI sústavy základných fyzikálnych jednotiek.
Zistilo sa totiž, že sa bez nej nezaobíde Európa ba ani Amerika. Európsky parlament má napríklad " pokokot " poslancov a berú "pokokot " peňazí, americký prezident má pred voľbami " pokokot " sľubov a o uplatnení v Číne ani nehovorím, je ich proste ...... pokokot ......
Prajem Ti pokokot krásnych dní.
ešte mi napadlo - 100 pokokotov = plnápiča Tak to je parádne až pokokot !

Ďalšie vtipy »