Živé sledovanie Dakar 2025::
Anketa:
Countrycross.sk motocross cup - seriál hlavne pre hobby jazdcov
ZdieľaťPridané: 26.03.2010 Autor: volodaj
Čitatelia: 6755 [Šport - Motocross]
Na Slovensku konečne vznikol seriál závodov pre hobby jazdcov. Nakoľko sme tu nič také nemali a v susednom Česku takéto podujatia fungujú už pekných pár rokov, rád by som vám tento seriál predstavil a prečítal si v diskusii vaše názory a zistil predbežný záujem.
Je to už hotová vec, zastrešili sme vlastne viacero úspešných ,,gulášových" podujatí pod jeden seriál, aby sme tieto podujatia ešte viac zatraktívnili.
Základné informácie:
Poznám veľa chalanov, ktorí chodia trénovať, ale preteky nejazdia, lebo preteky ako MKP, SSP a VSP sú pre nich príliš náročné hlavne po výkonnostnej stránke. Musíme uznať, že Hobby triedy majú dosť vysokú úroveň a začiatočníci a príležitostní jazdci si tam veľmi ,,neškrtnú". Poniektorí na podujatia SMF (licencia) neprídu už len z princípu, lebo tam veci fungujú tak ako fungujú.
Tento nový seriál je zameraný hlavne pre začiatočníkov a príležitostných jazdcov, ktorí nemajú či už čas, alebo dostatok talentu aby mohli jazdiť na úrovni Hobby triedy v regionálnych závodoch SMF.
Nechceme byť konkurenciou pre SMF, ale každý lepší jazdec bude mať ambície ísť vyššie, takže určite skončí pod krídlami SMF.
COUNTRYCROSS.SK motocross cup má prilákať začínajúcich jazdcov tým, že bude mať tvrdé pravidlá pre zaraďovanie jazdcov do tried, zvláštnu triedu pre 125ccm 2T, celkové bodovanie a vyhodnotenie. Na závodoch bude profi časomiera, sanitka so zdravotníkmi, občerstvenie v cene (veď je to ,,guláš").
Záväzné pravidlá COUNTRYCROSS.SK motocross cup-u:
Kto sa môže pretekov zúčastniť?
Zúčastniť sa môže každý, kto má požadovanú výstroj: prilba (homologizovaná, nepoškodená), motokrosové čižmy, chránič hrude (korytnačka) a kolenačky. Chrániče lakťov nie sú povinné, ale sú odporúčané ako každá iná doplnková ochrana (ortézy, chránič chrbtice...).
Každá trieda trénuje aj jazdí samostatne, rovnako aj vyhodnocované budú samostatne. Juniori 65 ccm budú vyhlásení ako samostatná trieda, i keď idú spolu s 85 ccm, rovnako ako 50 ccm a Pitbike do 10 rokov.
Vypísané triedy:
- Deti (50ccm + Pitbike, do 10 rokov!)
- Juniori (65ccm 2T + 85ccm 2T + 150ccm 4T, bez rozdielu veku)
- 125 2T (samostatná trieda 125/144ccm 2T, do 40 rokov)
- MX1 (nad 350ccm 4T a nad 144ccm 2T, do 40 rokov)
- MX2 (250/280ccm 4T, do 40 rokov)
- Veteráni (nad 40 rokov, bez rozdielu kubatúry)
- Masters (bez rozdielu kubatúry, do 40 rokov)
Štvorkolky (quad) sa podujatia zúčastniť NEMÔŽU!
Masters triedou sa myslia nasledovní jazdci:
- jazdec, ktorý v posledných 4 rokoch jazdil akúkoľvek vyššiu triedu ako Hobby, MX alebo CC/enduro
- jazdec Hobby triedy, ktorý skončil v celkovom hodnotení do 10. priečky
- jazdec Hobby triedy, ktorý skončil čo i len jediný rozjazd do 8. priečky
Masters trieda nemá žiadne priebežné hodnotenie, nebudú na konci sezóny vyhodnotení, dostanú iba poháre na stupienku víťazov na konci každého preteku. COUNTRYCROSS.SK MX cup majú chápať ako organizovaný tréning, stretnutie s konkurenciou. Táto trieda pôvodne nebola ani v pláne, ale určite bude spestrením celého seriálu. V triede Masters sa môžu zúčastniť aj jazdci regionálnych pohárov tried MX, ale je na ich uvážení, či budú chcieť zobrať pohár slabším jazdcom.
V triede Veteráni NEBUDÚ hodnotení jazdci, ktorí sú držiteľmi licencie SMF a dosiahli výsledky uvedené ako pre triedu Masters. Chceme zabezpečiť, aby aj v triede Veteráni neboli príliš výkonní jazdci bodovaní a ocenení.
Trate, počet pretekov, termíny – kalendár
Vybrali sme 5 tratí na západe Slovenska - Trenčín, Beckov, Kameničany, Nitrianske Rudno a Sverepec. Väčšinu z nich poznáte a každoročne sa tam konajú perfektne zvládnuté preteky. Trate sú zjazdné bez väčších problémov, sú bezpečné a prehľadné. Každá z nich ponúka niečo iné - prostredie, povrch aj profil trate. Do budúcna, ak pôjde všetko tak ako plánujeme, by sme chceli počet tratí rozšíriť, pričom by sme zaradili aj lokality na juhu alebo severe Slovenska. Nemáme záujem stať sa celoslovenským pretekom, chceme skôr niečo, ako býval niekedy napr. Malokarpatský pohár. Je tu teda priestor pre ďalších organizátorov.
Trate budú pripravené a označené, maršali sú samozrejmosťou. Tradičný problém väčšiny pretekov počas leta (polievanie) bude VŽDY riešené v spolupráci s jazdcami, aby sa nepolievali nebezpečné úseky. Ak to bude potrebné, bude sa jazdiť zavádzacie kolo, aby si všetci prešli trať.
Seriál má sedem pretekov - kalendár nezohľadňuje podujatia SMF, preteky budú vždy v sobotu. Keďže sa zameriavame na vyslovene hobby jazdcov, tak nám vôbec nevadí prekrývanie s MKP - skôr nám to práve vyhovuje.
Môžu sa vyskytnúť presuny miesta konania, ale dátumy by sa zásadne meniť nemali. Záverečné vyhodnotenie prebehne buď po poslednom preteku, alebo (podľa účasti) nejaký slávnostný večer majstrov po sezóne.
Prihlásenie do seriálu
Jazdci môžu využiť online registráciu, kde si zároveň vyberú voľné štartové čísla, ktoré im zostanú na celú sezónu. Jazdci sa samozrejme môžu registrovať aj na mieste preteku, priradené číslo im zostane rezervované po zvyšok sezóny. Odporúčame však online registráciu, ktorá veľmi zjednoduší priebeh pretekov. Na základe online registrácie budú jazdci zaradení do tried a taktiež bude možné priebežne sledovať nominačnú listinu.
Harmonogram a poradie tried
Harmonogram bude súčasťou zvláštnych ustanovení, ktoré budú k dispozícii pár týždňov pred pretekom. Triedy budú jazdiť v nasledovnom poradí:
- Veteráni
- Juniori
- Deti
- 125 2T
- MX2
- MX1
- Masters
Tréningy začínajú o 8:30, finálové jazdy o 13:00. Jazdí sa 12 minút + 2 kolá, okrem:
- Masters - 20 min + 2 kolá
- Deti - 10 min + 2 kolá
Jednotlivé triedy sa môžu po uvážení usporiadateľa zrušiť, ak príde veľmi malý počet jazdcov (hlavne trieda Deti a Juniori). Minimálny počet jazdcov v triede je 5!
V prípade ak bude v triede prihlásených viac ako 35 jazdcov, bude sa jazdiť kvalifikácia a pretek nekvalifikovaných - to bude upresnené na rozprave.
Ekologické nariadenia
Ekologické podložky nie sú povinné, ale sú odporúčané. Jedná sa o podložku z nepriepustného materiálu s rozmermi približne 1,5 x 1 meter. Je prísne zakázané znečisťovať depo a okolie ropnými produktmi a obalovými materiálmi. Jazdci dostanú vrecia na odpadky a sú povinní odpadky hádzať do nich. Ak chcú pomôcť usporiadateľovi, môžu tieto vrecia zobrať so sebou a vyhodiť do odpadkového koša sami.
Ďalšie dôležité informácie
Usporiadateľ si vyhradzuje právo preradiť jazdca do vyššej triedy na základe časov v kvalifikácii jazdcovho prvého preteku!Podstatná je výkonnosť jazdca, nie to, ako dlho jazdec trénuje alebo jazdí.
Jazdci si musia sami zabezpečiť štartové čísla na motocykel - na prednú tabuľku, aj obe bočné tabuľky. Čísla musia byť ľahko čitateľné a kontrastovať s podkladom. Farba podkladu a čísla NIE JE určená!
Jazda po depe musí byť pomalá (do cca 15km/h), bezhlavá a nebezpečná jazda po depe môže viesť k diskvalifikácii jazdca - pretekajte na trati, nie v depe!!! Jazdci by mali závodiť v duchu fair-play, a teda nevytláčať súperov vedome z trate alebo ich blokovať, ale bojovať čestne!
Organizátor nekryje ujmy na zdraví ani majetku súťažiacich - každý je povinný zabezpečiť si úrazové poistenie - berte ale do úvahy, že bežné úrazové poistenie nepokrýva úrazy spôsobené na pretekoch na uzavretých okruhoch!!! Jazdci budú podpisovať tlačivo o zodpovednosti, prípadne si ho môžu stiahnuť a ytlačiť na stránke s online registráciou (DOC Zodpovednosť).
Štartovné je stanovené na 15 EUR za pretek, žiadne licencie ani vstupné poplatky za registráciu. Štartovné vyberajú jednotliví usporiadatelia, takže ma prosím neobviňujte z toho, že idem na tom zarábať - ďakujem!
Jazdci budú podľa možnosti odmenení vecnými cenami!
Pridané: 26.03.2010 Autor: volodaj Zdieľať
Súvisiace články:
Najnovšie videá:
Tričko Motoride.sk
Vtip
Pridal:
Ocu a odki maš monokeľ pod okom? Ty budzeš mac dva, kedz išče raz tvoja frajirka zapomňe gače u našim auce!!