ISSN 1336-6491 | Online: 1654 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29903
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17663)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12240)
Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (4)  [Verzia pre tlač] Tlač

Hriňová - alebo 5 tipov na výlet.

 Zdieľať

Pridané: 03.07.2001 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 20619 [Mototuristika - Západné Slovensko - Výlet]

Okolie Hriňovej je príťažlivé pre pestovanie turistiky a iných rekreačných aktivít. Peší turisti majú k dispozícii značené chodníky po okolitých horách. Krásne vychádzky lazníckym terénom sa dajú absolvovať aj bez značiek po poľných cestách a chodníkoch. Naskytnú sa nám počas nich ďaleké výhľady, nahliadneme do života na horách a občas nás potešia stretnutia s pamiatkami na staviteľskú zručnosť predošlých generácií.

Mototuristom sa ponúkajú výlety do rázovitých podpolianskych obcí, cykloturisti môžu naviac využiť aj poľné a lesné cesty s tvrdým povrchom.
Pri pobyte v tomto kraji sa môžete venovať aj iným formám rekreácie. Lesy Poľany a Slovenského rudohoria sú bohaté na poľovnú zver. Slatina a vodná nádrž nad Hriňovou odmenia vytrvalých rybárov statnými pstruhmi. V budúcnosti možno očakávať rozvoj populárnej agroturistiky, pre ktorú sú tu vhodné krajinárske podmienky. Priamo v Hriňovej je kúpalisko. Vyhľadávaná je vodná nádrž Ružiná (24 km) s možnosťou vodných športov. V Kováčovej pri Zvolene (39 km) je termálne kúpalisko. Pri poznávaní okolia Hriňovej vám odporúčame zaobstarať si turistické mapy Slovenské rudohorie - Veporské vrchy a Poľana.

MOTOTURISTICKÉ TRASY:

1. Výlet na hriňovské a detvianske lazy s výhľadmi a skalnými útvarmi.
Hriňová - Bystrô, Vrátka (6 km, zelené značky k vodopádu Bystré,1 h.) - Skliarovo (11 km, modré značky k Melichovej skale,1/2 h.) - Detva (16 km) - Kriváň (23 km) - Hriňová (31 km).

2. Výlet do Zvolena.
Hriňová - Kriváň (8 km) - Víglaš (22 km) - Zvolenská Slatina (25 km) - Zvolen (34 km) - Zolná (45 km) - Očová (51 km) - Detva (65 km) Kriváň (72 km) - Hriňová (80 km).

3. Výlet na Javor, do novohradských dedín a k vodnej nádrži RUŽINÁ.
Hriňová - Kriváň (8 km) - Budiná (25 km) - Tuhár (30 km, vpravo 5 km Polichno a 11 km Ábelová) - Divín (34 km) - Ružiná (37 km) - Lovinobaňa (40 km) - Kriváň (57 km) - Hriňová (65 km).

4. Výlet do Veporských vrchov.
Hriňová - Detvianska Huta (5 km, vpravo Vrchdobroč a Žuraviny, 5 km) - Látky (9 km) - sedlo Prašivá (12 km) - Kokava - Háj (22 km, rekreačné stredisko 2 km vľavo) - Kokava nad Rimavicou (32 km) - Utekáč (38 km) - Lom nad Rimavicou (56 km) - Vrchsiatina (59 km) - Biele Vody (65 km, vľavo 6 km) - Hriňová (72 km).

5. Výlet do Čierneho Balogu a Brezna.
Hriňová - Biele Vody (7 km, vpravo 6 km) - Vrchslatina (13 km) Lom nad Rimavicou (16 km) - sedlo pod Tlstým javorom (21 km, vľavo červené značky na vyhliadkový hrebeň Obrubovanec - Zákluky 2 h.) - Čierny Balog (31 km) - Brezno (40 km) - Hronec (50 km) - Čierny Balog (59 km) Hriňová (90 km)

Zdroj:www.polana.sk/hrinova

Pridané: 03.07.2001 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (2 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (4)  [Verzia pre tlač] Tlač
Yamaha Posledná šanca

Aprilia-side-03-2025

Moto Guzzi

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »