ISSN 1336-6491 | Online: 1533 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29908
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17666)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12242)
Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (5)  [Verzia pre tlač] Tlač

Alpen Adria Road Cup na Pannoniaringu

 Zdieľať

Pridané: 09.06.2011 Autor: robbie
Čitatelia: 2443 [Šport - Cestné Motocykle]

Motocyklový seriál Alpen Adria Cup, cez víkend pokračoval ďalším kolom, tentokrát na rakúskom okruhu v Maďarsku na Pannoniaringu. 4, 73 km dlhý okruh je technicky náročný a vyžaduje značnú kondíciu. V piatok jazdci odjazdili voľné tréningy a po sobotňajších meraných tréningoch prišli v nedeľu na rad ostré preteky.

Tie priniesli niekoľko zaujímavých momentov z pohľadu slovenských jazdcov. Hneď v úvodnom závode sa o prekrásny duel o prvé miesto postaral Michal Puškár, v triede AA do 125 ccm, keď sa spoločne s Chorvátom Novoselom a Talianom SCHILLACIM neustále menili poradie v čele pretekov. Víťazom sa nakoniec stal až na cieľovej páske taliansky pretekár.

Počasie bolo po celý víkend vrtkavé, Meadardove kvapky sa nepredvídateľne hlásili o slovo a tak mechanici mali plné ruky práce s nastavovaním zverených strojov. Najcitlivejšie na vrtochy počasia sú nižšie kubatúry a najmä vysokootáčkové 125-ky GP,. Práve v tejto triede štartovala cez víkend aj najrýchlejšia Slovenka na dvoch kolesách Bora Jakubičková.

“V piatok nám nešla motorka podľa predstáv, motor je citlivý na zmenu vlhkosti a nevedeli sme sa trafiť do správneho nastavenia trysiek. V sobotu keď sme stroj vyladili začalo v priebehu tréningu pršať a tak som nemohla ísť naplno,” zhodnotila prvé dva dni Bora Jakubičková.

V samotnom preteku Bora štartovala z trinásteho miesta, hneď po štarte sa dostala na jedenáste miesto. V druhom kole si začala pripravovať priestor na útok na vyššie pozície, no v treťom kole dobre rozbehnuté preteky zastavil Borin ťažký pád, pri ktorom sa zranila a preteky nedokončila..

"Strhlo sa to rýchlo ani neviem kedy a ako a bola som mimo trate", povedala po pretekoch Bora.

"Bol to ťažký víkend, veľa sme toho nenajazdili na rozdiel od predchádzajúceho preteku na okruh v Brne, kde nám motorka šlapala ako hodinky. Pribrzdila nás séria technických problémov, dážď a pády, Taký je šport. Teraz si oddýchneme, načerpáme sily a začneme sa pripravovať na domáce preteky o dva týždne na Slovakiaringu," zhodnotil pretekársky vikend otec a hlavný mechanik v jedne osobe Roman Jakubička

Peter Novák alias Kaktus

Pridané: 09.06.2011 Autor: robbie Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (4 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (5)  [Verzia pre tlač] Tlač

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »