Anketa:
Cestní skútristi po prvý krát na Slovakiaringu
ZdieľaťPridané: 15.07.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 6348 [Šport - Ostatné]
Slovenská asociácia skútrov(SAS), ako najmladší člen Slovenskej motocyklovej federácie, organizuje tento víkend preteky cestných skútrov v areáli pretekárskeho okruhu Slovakiaring. Sú to v sedemročnej histórii súťaže prvé preteky realizované v takomto profesionálnom prostredí v seriáli MM SR SCOOTER 2011.
Vďaka pozitívnemu prístupu manažmentu Slovakiaringu a Driving Academy sa podarilo Výkonnému výboru SAS pripraviť na tento víkend, 16.7 – 17.7., zaujímavé motoristicko – športové podujatie, na ktorom sa širokej verejnosti predstavia pretekári cestných skútrov jazdiaci v seriáli MMSR SCOOTER 2011 a aj jazdci športovej kategórie mini-bike. Účasť bude medzinárodná v oboch skupinách, pretože tomuto športovému náčiniu fandia nielen slovenskí, ale aj českí a maďarskí pretekári.
![]() |
V MM SR SCOOTER 2011 sa štartuje v kategóriách Street, Sport, Racing a Open. Súčasťou seriálu sú aj dve pohárové disciplíny a to slovenský KEEWAY-Cup a maďarský SUZUKI-cup.
Jazdci disciplíny Mini Bike odštartujú v kategóriách Junior A, Open a Top Open. V oboch disciplínach sa predpokladá štart približne sedemdesiatky jazdcov.
![]() |
V piatok podvečer začnú organizátori pripravovať pretekársku trať na dráhe Driving Academy, v sobotu čakajú jazdcov voľné tréningy a v nedeľu ostré preteky.
Pretekársky deň, nedeľa 17.7., je rozdelený na dve časti. Dopoludnia absolvujú pretekári zoznamovací a meraný tréning a po rozprave a obedovej pauze odštartujú preteky jednotlivých kategórií skútrov a minibajkov.
Vedúcimi jazdcami seriálu MMSR SCOOTER 2011 po troch pretekoch sú, v triede Street - Lukáš Há (Piagio), v triede Sport – Tomáš Nižňan (Piagio), v triede Racing – Lukáš Sulo (Piagio) a v triede Open – Martin Nemčovič (Gilera).
![]() |
Pohárové prvenstvá zatiaľ majú v rukách, v maďarskom Suzuki-cupe – Atilla Magda (Malossi) a v slovenskom Keeway-cupe – Martin Janega (Keeway).
Milovníci dvoch kolies a najmä skútrov a minibajkov, stretneme sa tento víkend, 16 a 17. júla, v areáli Slovakiaringu, na trati Driving Academy, na štvrtých pretekov seriálu MMSR SCOOTER 2011, na ktoré Vás srdečne pozývame.
![]() |
Pridané: 15.07.2011 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Ďalšie články tohto autora:
- Martin Vaculík obhájil titul medzinárodného majstra SR
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- Harley-Davidson predstavil novinky 2025: Street Glide Ultra, cestnejšiu Pan America 1250 ST a šesť inovovaných cruiserov
- ... zobraz všetky články od tohto autora
Najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!