Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 2336 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 28823
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (17150)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (11673)
Hodnotenie: (15 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (52)  [Verzia pre tlač] Tlač

Moto Guzzi Stelvio 1200 8V - talianske gran turismo dospelo

 Zdieľať

Pridané: 13.10.2011 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 20150 [Testy a predstavenia - Test]

Je to už rok, čo som preháňal Stelvio NTX po Dolomitoch a teraz sa mi do rúk dostal ďalší inovovaný nástupca. Dá sa povedať, že už tretia generácia. Vyrástla z detských chybičiek?

Prvá generácia Stelvia prišla ešte s motorom s dvojventilovou technikou, stála na vypletaných kolesách, na ktoré bolo možné obuť bezdušové pneumatiky, vpredu 19-tka, ale vzadu bol široký disk s pneumatikou šírky 180 mm. Druhá inovácia priniesla okrem vylepšeného motora so štyrmi ventilmi na valec (odtiaľ označenie Stelvio 4V) aj model NTX, ktorý mal sadu doplnkov do terénu, robustnejšie spracovanie, hliníkové kufre a užší zadný ráfik, na ktorý bolo možné obuť aj pneumatiky do terénu v šírke 150 mm. Popri NTX zostal v ponuke aj klasický model.

Práve také NTX-ko som minulý rok popreháňal v Alpách a ako jeho najväčšia slabina sa ukázala malá nádrž s objemom iba 18 litrov a krátkym dojazdom.

15.02.2011 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 14078 [Testy a predstavenia - Test]

-

Gran tourismo Italiano - Moto Guzzi NTX 1200 Stelvio v Alpách

Kde bolo tam bolo, bola jedna rozprávočka a v nej jedného pekného slnečného dňa mladý nádejný mototestovač vysadol na Guzzi Stelvio a vyrazil do talianských Álp na Passo dello Stelvio. Akurát že to nebola rozprávočka, ale krásna realita!

 

Nové Stelvio 1200 8V / 8V NTX

Minulú jeseň sa všetci priaznivci talianskej moto-kuchyne dočkali tretej generácie Stelvia. V zozname inovácií najviac rezonovala nová nádrž s objemom úctyhodných 32 litrov. Z nádrže síce zmizol praktický odkladací priestor, ale veď peňaženku či mobil si každý radšej odloží niekam inam. Na tejto nádrži je najlepšie asi to, že svojím tvarom nijako špeciálne nenarúša celkový dizajn - nie je nadmieru bachratá po bokoch, možno len trochu vyššia - a málokto by pri pohľade na ňu tipoval ten objem. Konštruktéri jednoducho dokázali využiť rovnaký priestor oveľa efektívnejšie a ponúkli 32 namiesto pôvodných 18 litrov. S novou nádržou prišli aj nové plasty po bokoch a nová predná maska, ktorá teraz trochu prekrýva vrchnú časť svetlometov a dáva Stelviu zamračený výraz. Celkovo sa však dizajn výrazne od svojho predchodcu nelíši.

Zmenami prešla aj výbava a zameranie dvojice modelov. Základné Stelvio zamerané viac na asfalt dostalo ľahšie kolesá z ľahkých zliatin v rozmere 19 a 17 palcov, ale vzadu je pneumatika šírky 150 mm. Predsa len konštruktéri asi zistili, že 180-tka tu bola zbytočná. Verzia NTX má kolesá s výpletom v rovnakých rozmeroch a samozrejme kopu doplnkov do terénu a na adventure turistiku. Takéto rozdelenie modelov mi príde logickejšie a každého isto poteší, že nová nádrž je pre oba modely rovnaká.

Stelvio 1200 8V NTX

Verzia NTX je okrem vypletaných kolies vybavená kopou doplnkov a to najlepšie je že si priplatíte len rovných 1000 EUR k základnej verzii. Čo teda dostanete navyše?

  • vypletané kolesá rozmeru 19 a 17 palcov
  • rozmernejšie nastaviteľné predné plexi
  • plexi deflektory po bokoch kapotáže
  • kryty rukovätí
  • bočné hliníkové kufre s nosičmi
  • kovový padací rám okolo motora
  • hliníkový chránič spodku motora
  • hmlovky

Jazda v meste

Po usadnutí za riadidlá pekného bieleho Stelvia s nálepkou 90. výročia značky na nádrži som hneď doma. Veľa sa tu nezmenilo, až na nádrž bez odkladacieho priestoru. Samotná nádrž pôsobí veľmi robustným a kvalitným dojmom, je plastová a lakovaná. Ovládače na riadidlách sa taktiež od predchodcu nemenili, a tak tu nájdeme vypínač ABS-ka, ktoré je teraz automaticky v sériovej výbave spolu s proti-preklzovým systémom ATC. Oba systémy je možné vypnúť. Okrem štandardných ovládačov je na ľavej rukoväti prepínač palubného počítača a zaujímavosťou sú aj prepínače na vyhrievané rukoväte či prídavné svetlá do hmly, ktoré tam nájdete aj keď ste si tieto doplnky neobjednali, lebo Guzzi tam už predprípravu nainštalovala.

Prístrojovka je rovnako identická s predchodcom s analógovým otáčkomerom a multifunkčným displejom, ktorý zobrazuje rýchlosť jazdy, stav paliva (po novom v piatich úrovniach oproti trom u predchodcu), hodiny, vonkajšiu teplotu a všetky údaje palubného počítača. Tieto údaje sa prepínajú spomínaným ovládačom na ľavej rukoväti, ktorý je hneď nad prepínačom smeroviek. K dispozícii máte dva tripy, z ktorých každý zobrazuje prejdenú vzdialenosť, čas jazdy, priemernú rýchlosť a priemernú spotrebu. Okrem toho môžete prejsť do režimu zobrazenia, kde vidíte palubné napätie, okamžitú spotrebu a pod. Z tohto kompletného výpisu funkcií chýbal už len indikátor zaradeného prevodového stupňa.

Keď sme už doma, stačí vysadnúť do sedla (výšku je možné nastaviť na 820 alebo 840 mm) ktoré je najnižšie v segmente, zaklopiť bočák a naštartovať. Už tradične sa motor budí k životu dávkou vibrácií, ktoré budú jazdca sprevádzať celý čas. Je to predsa klasické mohutné véčko uložené pozdĺžne a k tomu všetkému aj vzducháč. Tie vibrácie budeš buď milovať, alebo to nebude motorka pre teba. Ja rozhodne patrím do tej prvej skupiny.

Prvá cesta cez mesto vedie na benzínku, aby som až po hrdlo naplnil nádrž. Veru, toľko euráčov som už dlho za tankovanie do motorky neplatil. Som zvedavý na správanie Stelvia s plnou zásobou paliva. Na moje potešenie nemám pocit, že by stratilo niečo zo svojej obratnosti, k čomu dobre prispievajú aj široké riadidlá. So svojím krútiakom je Stelvio v meste skvele ovládateľnou pohodlnou motorkou. Spätné zrkadlá majú síce taliansky výstredný dizajn, ale plnia svoj účel bez väčších výhrad. Peňaženka, doklady, či mobil, ktoré šli u predchodcu do zamykateľnej schránky v nádrži, musia teraz do priestoru pod sedlom alebo do vrecka.

Utekačka z mesta

Kto by si už len kupoval veľké cestovné enduro aby sa z ním motal v meste, že? A tak aj ja čím skôr opúšťam našu hlavnú dedinu, kvaltujem šestku a ocitám sa na diaľnici. Tu by sa zišlo pridvihnúť predný plexištít, ktorý ani u predchdcu nezískal od nás dobré body. Napriek tomu, že jeho tvar bol upravený, jeho upevnenie dvojicou plastových rukou ovládaných matíc zostalo pôvodné. Zmena jeho polohy za jazdy je teda dosť komplikovaná, povolené matice majú naviac tendenciu za jazdy sa odkrúcať, a tak sa s posunom plexi musíš popasovať naozaj rýchlo, aby si ich nestratil. Alebo ešte lepšie si výšku plexi nastaviť pred jazdou. Plexi je vysoké, ale je škoda, že pri jeho dvíhaní sa zároveň nemení aj jeho strmosť, čo by výrazne zvýšilo jeho účinnosť. Takto aj v najvyššej polohe nedokáže ideálne odkloniť nápor vetra na jazdcovu hlavu. Takže tento konkrétny nedostatok sa novej verzii nepodarilo odstrániť. Verzia NTX je však vybavená rozmernejším plexi a ďalšími plexi deflektormi po bokoch, ktoré pravdepodobne fungujú oveľa lepšie.

 Upevnenie plexi štítu dvojicou plastových rukou ovládaných matíc
Upevnenie plexi štítu dvojicou plastových rukou ovládaných matíc

Posed je ako tradične pohodlný a vzpriamený a s dobrým rozhľadom na cestu. Ja som si však dvihol sedlo do vyššej polohy, kde som pri svojej výške niečo málo nad 180 cm nemal problém bezpečne dosiahnuť na zem a zároveň som mal nohy na stupačkách v menej ostrom uhle. Riadidlá sú širokánske a umožňujú Stelvio ľahko ovládať a budú určite prínosom aj pri nejakom tom jazdení offroad. Pri jazde v stupačkách sú však nízko a jazdec si ich určite pridvihne.

Delené sedlo už od pohľadu vyzerá pohodlne a potvrdzuje sa to aj za jazdy. Nakoniec pred rokom som ho kvalitne preveril na niekoľkodňovej alpovačke. Pod sedlom spolujazdca sa skrýva odkladací priestor, do ktorého vojde bez problémov nejaké to náradie, lekárnička či iné drobnosti a ktorý je navyše vybavený aj praktickou 12V zásuvkou. Druhú zásuvku nájdeme vpredu na prístrojovke.

Ako to jazdí

Napriek tomu, že papierovo sa na výkonoch nezmenilo nič, motor bol vraj preladený. Zostal jeho hrubý prejav s vibráciami, ktoré sa v nižších otáčkach prenášajú do celého rámu a jazdec tak doslova celým telom cíti, že sedí na poriadnom kuse talianskeho železa. Počas jazdy však vibrácie miznú, a aj tie, ktoré zostávajú, vonkoncom nepatria medzi rušivé. Jednoducho je to motorka, ktorá má svoj život a charizmu a jazdec vždy vie, čo sa v motore deje. Aj mechanický hluk šíriaci sa z motora je iný ako na japonskom vodou chladenom motore. Otázne len zostáva dokedy bude možné kúpiť veľkobjemový vzducháč, pretože nové normy sú neúprosné a rovnako ako BMW vyvíja vodou chladený boxer, neveľkým tajomstvom je príprava vodníka aj v talianskej Guzzi kuchyni.

 Véčkový vzducháč tak skoro neomrzí
Véčkový vzducháč tak skoro neomrzí

Motor má úžasný krútiak pekne odspodu a jazdiť sa dá už dvoch tisíc otáčok a s otáčkami naberá na sile. Na turistické použitie je vynikajúci. Diaľničnú 130-tku dosahuje v príjemných otáčkach, a tak nič nebráni ukrajovaniu kilometrov. Navyše prejav motora je taký, že svojho majiteľa asi nikdy neomrzí. Potešuje aj spotreba, na ktorej asi inžinieri popracovali, lebo oproti naším minuloročným skúsenostiam klesla a aj palivový počítač ukazuje čísla, ktoré nie sú až tak vzdialené od reality. Náš priemer v teste sa pohyboval tesne nad hranicou šiestich litrov na stovku, pričom palubný počítač ukázal hodnotu 5,6 l/100 km. To v spojení s 32-litrovou nádržou dáva Stelviu skvelý dojazd až 400 km, a toto sa nedá nič iné len vysoko pochváliť.

Ako to už býva, pri niektorých testoch nám počasie nepraje. Pokiaľ ale ide o cestovnú motorku alebo cestovné enduro, ani mi to tak neprekáža. Aspoň viem lepšie otestovať a vyskúšať správanie v daždi a ochranu pred vetrom a vodou, ktorú daná motorka poskytuje. Stelvio sa v tomto smere nemá za čo hanbiť. Vyššie, resp. strmšie predné plexi by som asi uvítal, ale inak je ochrana na dobrej úrovni. Valce motora chránia nohy jazdca, no ruky by som určite zakryl plastovými chráničmi, ktoré v štandardnej verzii Stelvia nie sú.

Ovládateľnosť Stelvia ani pri veľkej a plnej nádrži nijako neutrpela. Stále je to napriek mohutne pôsobiacej motorke veľmi príjemne mrštná hračka. Do náklonov ide veľmi ochotne, ovláda sa ľahúčko aj vďaka širokým riadidlám a to všetko pri pohodlnom vzpriamenom posede. Podvozok nijako nezaostáva. Vpredu je kvalitná prevrátená vidla, ktorá môže sadnúť do rúk každému, kto krúti nos nad bavoráckym teleleverom. Zadná kyvka skrýva kardan, a je už tradične s dvojitým zalomením, ktoré Guzzi označuje skratkou C.A.R.C.

O brzdenie rozgúľaného Stelvia sa starajú radiálne montované brzdy od Bremba, ktoré nekúšu až tak agresívne ako vyzerajú. Novinkou, ktorá poteší, je štandardná montáž vypínateľného ABS do všetkých modelov.

Pre turistiku je dôležitá aj možnosť upevnenia batožiny. Stelvio je od výroby vybavené držiakmi bočných kufrov, ktoré sú integrované do podsedlovky. Nekazia nijako celkový dizajn, neprekážajú, a je možné na nich upevniť kufre z originálneho príslušenstva značky. Zadný nosič batožiny sa nedočkal žiadnych zmien a tak na ňom stále chýbajú háčiky na upevnenie hákov gumených popruhov, ale kto používa sťahovacie popruhy, nebude mať problém. Nádrž je, ako bolo spomínané, plastová, takže magenetický tankvak nevyužijete, je však rozmerná a má dobrý tvar na upevnenie tankvaku s popruhmi.

Konkurencia

V segmente, ktorý je dnes tak ostro sledovaný, to má Stelvio naozaj ťažké. Potešujúce je ale to, že Talianka má niekoľko es v rukáve. V segmente má bezkonkurenčne najväčšiu nádrž (ak nerátame GS Adventure), systém ABS už v sérii a naozaj priaznivú cenu. Asi najvážnejším konkurentom je bavorské R 1200 GS a Adventure, ktoré ponúka motor s podobnou charizmou vzducháča a podobné offroad schopnosti.

Potom už záleží iba od toho, kde chce majiteľ jazdiť. Cestnejšie orientovaní sa určite obzrú po rýchlej Multistrade od Ducati (ale poriadne si priplatia) alebo KTM 990 SMT, a dobrodružnejšie typy s offroadovými chúťkami zase po novej SuperTéneré alebo KTM LC8. Zámerne nespomínam Varadero od Hondy, pretože je známe, že tá má už nechystaného 1200-kubíkového CrossTourera...

Záver

Stelvio bola pre mňa vždy zaujímavá motorka. Všetko sa točilo okolo dobrého motora, ktorý má život a tak skoro neunudí svojho majiteľa. Za hlavné plus beriem, že konštruktéri počúvajú hlasy majiteľov (vrátane potenciálnych budúcich majiteľov) a dali Stelviu poriadnu nádrž. Detaily ako menej účinné plexi a podobne sa dajú vyriešiť a za cenu 12 800 eur (verzia NTX 13 800 eur) nový majiteľ dostane skvelú robustnú motorku na všetko, ktorá navyše nie je okukaná a neparkuje na rohu každej ulice. Pochvalu si rozhodne zaslúži verzia NTX, ktorá je len za cenu o 1 000 EUR vyššiu kompletne vybavená na vážnu mototuristiku. A toto vám konkurencia ponúkne len veľmi ťažko. V neposlednom rade by sa nemalo zabudnúť ani na maličkosť akou je 4-ročná záruka, ktorá je v cene motorky.

Plusy, mínusy

veľká nádrž, kvalitná prístrojovka, podvozok slabšia ochrana pred vetrom (plexi)

Čo by ťa mohlo zaujímať:

Názov motorky a ročník:

Servisný interval 10 000 km
Spotreba 6,1 l/100km
Objem nádrže 32 l
Dojazd (po kontrolku rezervy) 398 km
Cena motorky 12 800,- EUR (verzia NTX 13 800,- EUR)

Ceny vybraných doplnkov:

Kufor topcase 262 EUR
Nosič bočných kufrov + kufre 779 EUR
Príplatok ABS v základe
Vyhrievané rukoväte 252 EUR
Tankvak 225 EUR

Pozadie/Wallpaper

 Moto Guzzi Stelvio
 Moto Guzzi Stelvio
 Moto Guzzi Stelvio
 Moto Guzzi Stelvio

Text: Tomáš Hajduch - Awia
Foto: Cacao

Motocykel na test poskytla spoločnosť B.P.D., s.r.o.. Redaktori Motoride.sk jazdia v oblečení 4SR, Held a prilbách Suomy od firmy Styx.

Foto:
 Moto Guzzi Stelvio 1200 8V 2011 Moto Guzzi Stelvio 1200 8V NTX 2011 BMW R 1200 GS 2011 Ducati Multistrada 1200 2011 Yamaha XT1200Z Super Ténéré 2011 KTM 990 Adventure 2011
Všeobecné informácie:
Výrobca:Moto GuzziMoto GuzziBMWDucatiYamahaKTM
Model:Stelvio 1200 8VStelvio 1200 8V NTXR 1200 GSMultistrada 1200XT1200Z Super Ténéré990 Adventure
Rok:201120112011201120112011
Novinka:NOVINKA 2011
Kategória:Cestovné enduroCestovné enduroCestovné enduroCestovné enduroCestovné enduroEnduro
Motor:
Typ motora:vidlicový dvojvalec (4T)vidlicový dvojvalec (4T)dvojvalcový boxer (4T)L-kový dvojvalec (4T)radový dvojvalec (4T)vidlicový dvojvalec (4T)
Objem:1151 ccm1151 ccm1170 ccm1198.4 ccm1199 ccm999.8 ccm
Max. výkon:104.7 k (77.0 kW) / 7250 ot.104.7 k (77.0 kW) / 7250 ot.110.2 k (81.0 kW) / 7500 ot.149.6 k (110.0 kW) / 9250 ot.110.0 k (80.9 kW) / 7250 ot.106.1 k (78.0 kW) / 8250 ot.
Max. krútiaci moment:113 Nm / 5800 ot.113 Nm / 5800 ot.120 Nm / 5750 ot.118 Nm / 7500 ot.114.1 Nm / 6000 ot.100 Nm / 6750 ot.
Kompresný pomer:11 : 111 : 111.0:111.0 : 111.5:1
Vŕtanie x Zdvih:95 x 81.2 mm95 x 81.2 mm101.0 x 73.0 mm106x67.9mm98 x 79.5 mm101.0 x 62.4 mm
Palivový system:vstrekovanievstrekovanievstrekovanievstrekovanievstrekovanievstrekovanie
Rozvod:DOHC (4V)Desmodromický rozvod (4V)DOHC (4V)DOHC (4V)
Chladenie:vzduchomvzduchomvzduchom a olejomkvapalinoukvapalinoukvapalinou
Pohon / Podvozok:
Prevodovka:manuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňovámanuálna 6-stupňová
Sekundárny pohon:kardankardankardanreťazkardanreťaz
Zdvih vpredu:190 mm170 mm190 mm210 mm
Zdvih vzadu:200 mm170 mm190 mm210 mm
Brzdy vpredu:dvoj kotúčová radiálne strmenedvoj kotúčová radiálne strmenedvojkotúčovádvoj kotúčová, 4 piestikdvojkotúčovádvojkotúčová
Priemer bŕzd vpredu:320 mm320 mm305 mm320 mm310 mm300 mm
Pneu vpredu:110/80 R19110/80 R19110/80-ZR19120/70-ZR17110/80 19M/C 59V90/90-21
Brzdy vzadu:jednokotúčovájednokotúčovájednokotúčovájednokotúčová, 2 piestikjednokotúčovájednokotúčová
Priemer bŕzd vzadu:282 mm282 mm265 mm245 mm282 mm240 mm
Pneu vzadu:150/70 R17150/70 R17150/70-ZR17190/55 ZR17150/70 17M/C 69V150/70-18
Hmotnosť / Rozmery:
Suchá hmotnosť:203 kg189 kg209 kg
Hmotnosť s náplňami:257 kg272 kg229 kg261 kg
Výška sedla:820 mm820 mm850 mm850 mm845 mm860 mm
Rázvor:1550 mm1550 mm1507 mm1540 mm1570 mm
Dĺžka:2250 mm2250 mm2210 mm2250 mm
Šírka:920 mm1050 mm940 mm980 mm
Výška:1430 mm1550 mm1450 mm1440 mm
Svetlá výška:205 mm261 mm
Objem nádrže:32 l32 l20 l20 l23 l19.5 l
Dynamické Parametre / Spotreba:
Spotreba paliva:6.1 l/100km
Dojazd po rezervu:cca 393 km
Poznámka:
Poznámka:Kolesá z ľahkých zliatin
V sérii: ABS, ATC traction control
Cena 10/2011: 12 800 EUR
Vypletané bezdušové kolesá
V sérii: ABS, ATC traction control
Cena 10/2011: 13 800 EUR
Cena 10/2011: 13 050 EURCena 10/2011: 14 900,- EUR (s ABS 15 900 EUR)Cena 10/2011: 14 390 EURCena 10/2011: 13 610 EUR

Pridané: 13.10.2011 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (15 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (52)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku: