Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1275 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk MOTOQUAD

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 3874
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 62% (2417)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 38% (1457)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (10 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (17)  [Verzia pre tlač] Tlač

Dakar 2012 - 3.etapa, San Rafael – San Juan - Despres porazil Comu a slováci idú dopredu!

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 04.01.2012 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 3548 [Šport - Rally]

Tretia etapa rely DAKAR 2012 San Rafael – San Juan bola síce kratšia, ale o to náročnejšia. Trať bola vedená cez argentínske Andy, cez známe červené skaly, jazdilo sa s veľkým prevýšením ( až 3000 m n.m.) a hlavne za veľmi horúceho počasia, čo bolo dnes obzvlášť vyčerpávajúce.

Seriál článkov - Dakar 2012:

| Seriál článkov: Dakar 2012 |

Do cieľa tretieho súťažného dňa došli všetci štyria slovenskí jazdci a to Ivan Jakeš na 14.mieste, Štefan Svitko hneď za ním na 15.mieste, Dušan Čipka obsadil 83.miesto a Jánovi Zaťkovi, ktorému sa tretia etapa páčila, patrí 97.priečka, čo je oproti včerajšku posun vpred.

 Slováci na štarte
Slováci na štarte

Medzi motocyklistami to bol hlavne súboj medzi Francúzom Despresom a Španielom Comom, z ktorého vyšiel víťazne Despres, čím zaujal i vedúce miesto v priebežnom poradí súťaže motocyklov. Z hľadiska výkonu, jeho konfrontácia s Marcom Comom dlho pripomínala hru ping-pong: výhoda pre Francúza o 20 sekúnd na CP1, potom po 117 km o 14 sekúnd viedol. Zlom nastal na po 164 km dnešnej etapy, keď sa Coma zle zorientoval, nesprávne nasledoval auto viac ako 4km čím došlo k strate, ktorú sa mu napriek úsiliu nepodarilo do cieľa stiahnuť, čím nahral svojmu rivalovi Despresovi. Treba uviesť, že trať etapy bola pre motocykle a quady iná ako pre autá a kamióny.

V cieli tretieho súťažného dňa boli v prvej pätnástke dvaja slovenskí jazdci: Ivan Jakeš na 14.mieste a Štefan Svitko s 1´19´´ stratou na mieste 15. V priebežnom poradí je Svitko na 14.mieste a Jakeš na 21.mieste. „Zo začiatku etapy sa mi išlo fajn, ale dobehol som Poliaka Czachora a nemohol som ho dosť dlho obehnúť, až napokon sa mi uhol sám. Asi v 170km sme vošli do riečištia a tam sme išli 30km takými ťažkými a veľkými kameňmi, že by som si tam vedel predstaviť enduro test a ten by bol ťažký.. aj som sa s tou ťažkou motorkou narobil. Dnes som aj blúdil, pretože diváci posielali jazdcov úplne inde a bolo to tam tak zjazdené, že bol problém sa tam nájsť. Nakoniec asi po 10 min. som sa vynašiel a pokračoval ďalej.“ vyjadril sa k dnešku Štefan Svitko na stránke www.stefansvitko.sk

 Štefan Svitko
Štefan Svitko

“Konečne môžem povedať, že sa mi dobre jazdilo. Síce som opäť raz spadol, ale trať bola podľa môjho gusta. V 3. etape som skončil na 14. mieste a v celkovom hodnotení motorkárov som poskočil na 26. priečku. Ale ešte sú v hre voľajaké penalizácie, tak uvidíme ako to napokon bude. Bol to aj super rýchly deň. Čo je na takom náročnom podujatí ako Dakar veľký bonus.Na stroji sme včera veľa vecí vymenili. Mám aj nový rollbook. Oplatilo sa. O dosť lepšie sa mi jazdilo. A to sme mali poriadne náročnú trať. Náš tím "fachčí" super. Som tu s ľuďmi, ktorých mám rád, ktorým dôverujem a aj preto som si ich sem zobral. Čo nefunguje, akoby by malo, to sú tie veci okolo. Organizátori - to je téma, ku ktorej som už čosi napísal a zrejme ešte napíšem. Zatiaľ len toľko, že problémy v tomto smere pokračujú a protestov zo strany pretekárov je čoraz viac.“ napísal dnes na www.noviny.sk Ivan Jakeš.

Dušan Čipka si i v tretej etape udržal umiestnenie okolo 80-tého miesta, keď skončil 83-tí, Ján Zaťko došiel do cieľ v San Juane na 97.mieste. V priebežnom poradí figuruje Čipka zhodne na 83.mieste, Zaťko postúpil na 119.miesto.

 Ján Zaťko
Ján Zaťko

Štvrtá etapa San Juan – Chilecito bude vedená ešte vyššie ako dnes. Terén v časovke bude veľmi členitý a v prvej polovici by mali dosiahnuť nadmorskú výšku 3400m.n.m. Štartujúci zavítajú do provincie Rioja, v ktorej sa nachádza aj obľúbená turistická destinácia, Národný park Talampaya. Je známy tým, že sa v ňom nachádza nespočetne veľa riečísk a kaňonov. Predpokladá sa, že náročnosť 4. etapy vyradí z boja mnohých.

Text: SMF, foto a video dakar.com.

Video z etapy:

Video: Dakar 2012 - 3.etapa, San Rafael – San Juan

Pridané: 04.01.2012 Autor: Tomáš Hajduch - Awia pošli na vybrali.sme.sk

Seriál článkov - Dakar 2012:

| Seriál článkov: Dakar 2012 |

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (10 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (17)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria