Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1065 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

[] Živé sledovanie Dakar 2021::

» Dakar 2021 - 12. etapa

20:30 - V článku nájdete video zhodnotenie dnešnej etapy aj celého Dakaru 2021.

11:34 - Martin Michek dostal po dnešnej etape penalizáciu a kvôli nej prišiel o 9 miesto a Dakar 2021 skončí na 10. mieste. Napriek tomu veľká gratulácia!

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 2565
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (1519)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (1046)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!

Hodnotenie: (25 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (48)  [Verzia pre tlač] Tlač

Dakar 2012 - 5.etapa, Chilecito - Fiambala - Despres porazil Comu, Svitko štvrtý, no žiaľ Ivan Jakeš po technických problémoch odstupuje

pošli na vybrali.sme.sk

Pridané: 05.01.2012 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 8205 [Šport - Rally]

Piesok piesok a nič iné len piesok. Takto by sa dala charakterizovať cesta z Chilecito do Fiambaly. 423 kilometrov a najvyššie sa jazdci dostanú do 2400 m.n.m. Je to obávaná etapa, známa charakteristickým bielym pieskom.

Seriál článkov - Dakar 2012:

| Seriál článkov: Dakar 2012 |

 Biely piesok, ktorý dnes preverí schopnosti jazdcov
Biely piesok, ktorý dnes preverí schopnosti jazdcov

Živé sledovanie:

Dnešné sledovanie pre vás pripravil Tomáš (Tomáš Hajduch - Awia) Hajduch.

Pre pohodlnejšie a rýchlejšie sledovanie využite toto tlačítko "Refresh" na obnovenie ⇒ Refresh

20:00 - V cieli je už klasifikovaných 92. jazdcov žiaľ Ivan Jakeš (odstúpil kvôli tech. problémom) a Ján Zaťko (neznámy dôvod) medzi nimi nie sú. Etapu vyhral Cyril Despres, 2. Coma, 3. Barreda Bort. Štefan Svitko nám spravil veľkú radosť štvrtým miestom. Dušan Čipka je na 69. mieste.

19:48 - Ivan Jakeš o dnešnom dni: "Motor sa úplne rozsypal, rozpadol na kusy. Stalo sa to počas jazdy. Ozvala sa rana a bol koniec. Jednoducho všetko vyletelo. Olej, voda... Nie je šanca, aby sa to dalo dokopy. Opäť končím skôr ako som chcel. Som síce v poriadku ale veľmi veľmi sklamaný.Stalo sa to, čoho som sa najviac obával - vypovedala technika. Je mi to ľúto. Viem, že mi veľa ľudí držalo palce a pomáhali mi. Chcel som sa im odvďačiť dobrým výsledkom. Žiaľ..."

19:31 - Dušan Čipka je v cieli na 68. mieste.

17:41 - Dušan Čipka zo objavil vo výsledkoch na WP1 na 69. pozícii. Ján Zaťko však stále vo výsledkoch nefiguruje.

17:24 - V cieli je už 42. jazdcov a vyzerá to tak, že nikto už nezoberie etapové víťazstvo Cyrilovi Despresovi, ale ani štvrté miesto Štefana Svitka. Žiaľ je už potvrdené že Ivan Jakeš odstúpil a ani ďalší dvaja jazdci sa nezobrazujú vo výsledkoch. Dušan Čipka bol posledne klasifikovaný na WP1. Ešte stále je nádej že pomáha Jánovi Zaťkovi a bude pokračovať v etape.

16:29 - Čerstvá správa s fanklubu Ivana Jakeša: Je to šok ! Milí fanúšikovia, je mi to strašne ľúto, ale v priebehu, dnešnej, 5. etapy sa Ivanovi motorke vyskytli technické problémy. Je to veľmi smutné, pretože tento rok mal Ivan vytvorený perfektný NAD RESS Adventure Team. Po skvelých výkonoch však dnes stroj počas jazdy "vypovedal", Ivan je v poriadku, ale sklamanie je obrovské...

16:22 - V cieli je už 14. jazdcov. Štefan Svitko je zatiaľ štvrtý! Z tretieho miesta ho odsunul španiel Barreda Bort na Husqvarne. 1. Despres, 2. Coma, 3. Barreda Bort, 4. Svitko, 5. Viladoms. Ivan Jakeš má asi problémy, stále nieje ani na WP2.

16:14 - Cyril Despres s náskokom 1min 41sek na Marca Comu už v cieli skrátenej etapy. Ďalších jazdcov čoskoro očakávame.

16:12 - Barreda Bort odsunul Štefana Svitka na 4. miesto CP2: 1. Despres, 2. Coma, 3. Barreda Bort, 4. Svitko, 5. Concalves. Ivan Jakeš stále nieje na WP2.

16:05 - Už Šesť jazdcov dorazilo na CP2 a medzi nimi aj Štefan Svitko. Priebežne tretí! CP2: 1. Despres, 2. Coma, 3. Svitko, 4. Concalves, 5. Pedrero. Ivan Jakeš stále nieje na WP2.

15:45 - Coma s Despresom dorazili na WP2, Despres zväčšil svoj náskok na takmer 2min. Svitko na WP2 piaty, Jakeš zatiaľ nedorazil.

15:27 - Barreda Bort zajazdil lepší medzičas na WP2 ako Svitko a odsunul ho na priebežnú piatu pozíciu. Stav na WP2: 1. Despres, 2. Coma, 3. Rodrigues, 4. Barreda Bort, 5. Svitko. Dušan Čipka na WP1 priebežne 68. miesto.

15:16 - Stav na WP2: 1. Despres, 2. Coma, 3. Rodrigues, 4. Svitko.

15:02 - Despres a Coma už dorazili na WP2 Despres s identickým náskokom 58 sek na Comu.

14:31 - Verhoeven má technické problémy. Najprv stál na 16 km ale po 10 min pokračoval. Aktuálne ide pomaly smerom k štartu etapy, pravdepodobne aby sa stretol so svojim asistenčným tímom.

14:28 - Despres vedie na WP1 s náskokom 58 sek na Comu. Štefan Svitko piaty, Ivan Jakeš 17.

14:10 - Despres vedie na WP1 s náskokom 58 sek na Comu a 1m28 na Rodrigues-a. Štefan Svitko piaty!

14:07 - Despres ide do vedenia na WP1 s náskokom 58 sek na Comu a 1m28 na Rodrigues-a.

13:33 - Štefan Svitko aj Ivan Jakeš už odštartovali do skráteného špeciálu.

13:15 - Po 30 min opozdení spôsobenom skracovaním trate pred niekoľkými minútami odštartoval so špeciálu Marc Coma.

13:01 - Trasa špeciálu bola skrátená. Meraný úsek, ktorý pre motorkárov začne v nadchádzajúcich minútach bude skrátený v dôsledku silného dažďa, ktorý skomplikoval záverečnú časť trasy. Cieľ špeciálu sa teda posunie na 186 km, namiesto 265 km. Trať bol skracovaná aj pre autá a kamióny.

10:45 - Jazdci sú momentálne na trase 151 km dlhého presunu, dobrá správa je že podľa Live timingu odštartoval aj Ján Zaťko, ktorý akosi chýbal vo včerajších výsledkoch.

Priebežný postup na medzičasoch v 5. etape:

Jazdec ŠtartWP1 WP2 (CP1) WP3 (CP2) Cieľ
Štefan Svitko 8. miesto 5. miesto 6. miesto 4. miesto 4. miesto
Ivan Jakeš 18. miesto 17. miesto odstúpil odstúpil
Dušan Čipka 83. miesto 68. miesto 69. miesto 67. miesto 69. miesto
Ján Zaťko nedštartoval odstúpil

Poradie jazdcov po 5. etape:

Víťaz etapy Cyril Despres si dnes upevnil svoje vedúce postavanie a vylepšil náskok na druhého jazdca Marca Comu na takmer 10 minút. Tretí jazdec celkového poradia Helder Rodrigues stráca už 48 minút. Štefan Svitko sa dnes svojím skvelým výkonom posunul do prvej desiatky a figuruje presne na 9. mieste so stratou hodiny a 7 min na vedúceho jazdca. Časové rozostupy jazdcov pred ním však nie sú nijako veľké, napríklad na tretie miesto celkovo stráca len 20 minút.

Dušan Čipka je momentálne na 76. mieste absolútneho poriada, keď dnes žiaľ etapu nedokončili Ivan Jakeš a Ján Zaťko.

 Štefan Svitko
Štefan Svitko

Štefan Svitko - komentár k 5. etape: "5. etapa merala 380km a z toho 184km bolo meraných. Dnes nám skrátili etapu o 100km tak celkom fajn. Začiatok etapy bol piesok a boli aj malé duny a tam som hodil kotrmelec dopredu, zapichlo sa mi predné koleso v jemnom piesku. Potom pokračovali rýchle riečištia a aj pomalé pasáže, kde bol tak jemný piesok, že som za 1km asi 15 krát ležal. Ku koncu etapy som trošku poblúdil z Rodrigesom a Concalvesom ktorých som dobehol, stratili sme pár minút, ale našli sme sa. Bol aj super výsledok, škoda včerajška tam som mal šancu na tretiu priečku, no nič to..Tak držte palce." (zdroj: stefansvitko.sk)

Video z etapy:

Video: Dakar 2012 - 5. etapa, Chilecito - Fiambala

Video: Eurosport Francúzko:

Svitkovú jazdu si všimli aj redaktori Eurosportu. Ak chcete vidieť ako jazdí a aj ako spadol pozrite si toto video (cca od 3.min)

Ivan Jakeš musel odstúpiť z pretekov !

Slovenský zástupca na tohtoročnej Rally Dakar 2012 Ivan Jakeš musel pre technické problémy svojho motocyklu z pretekov odstúpiť.

Túto informáciu priniesla aj oficiálna stránka fanklubu 38-ročného rodáka z Myjavy na známej sociálnej sieti. Jakeš, ktorý bol po 4. etape na skvelom 16. mieste, musel v 5. etape odstúpiť kvôli technickým problémom na svojom motocykli. "V priebehu dnešnej 5. etapy sa Ivanovi na motorke vyskytli technické problémy. Po skvelých výkonoch však stroj počas jazdy ´vypovedal´ službu. Ivan je v poriadku, ale sklamanie je obrovské," uvádza správa fanklubu Ivana Jakeša na známej sociálnej sieti.

Ivan Jakeš: “Motor sa úplne rozsypal, rozpadol na kusy. Stalo sa to počas jazdy. Ozvala sa rana a bol koniec. Jednoducho všetko vyletelo. Olej, voda... Nie je šanca, aby sa to dalo dokopy. Opäť končím skôr ako som chcel.  Som síce v poriadku ale veľmi veľmi sklamaný," povedal podľa SITA Ivan krátko po vypadnutí . Na jeho motocykli BMW sa včera neprejavovali žiadne známky poruchy, dnes do ničoho nenarazil ani nemal pád. "Stalo sa to, čoho som sa najviac obával - vypovedala technika. Je mi to ľúto. Viem, že mi veľa ľudí držalo palce a pomáhali mi. Chcel som sa im odvďačiť dobrým výsledkom. Žiaľ..."

Ivan Jakeš sa po troch predchádzajúcich ročníkoch v českom tíme KM Racing teraz predstavil s motocyklom BMW v novom tíme NAD-RESS Adventure. Zo svojich štyroch doterajších účastí dokončil len svoj druhý štart v roku 2009, kedy ho v cieli medzi motorkármi klasifikovali na 43. mieste. Ďalšie tri ročníky - 2007 jeho premiérový ešte na africkom kontinente, 2010 a 2011 nedokončil.

 Ivan Jakeš
Ivan Jakeš

Prehľad účastí Ivana Jakeša na Rely Dakar:

29. ročník (2007):
Pri svojom debute na klasickej africkej trati predčasne skončil v 6. etape pre poruchu motocykla, najlepšie skončil v 3. etape na 25. mieste.

30. ročník (2009):
Ako prvý Slovák absolvoval "náhradnú" juhoamerickú verziu Rely Dakar. V konečnom poradí skončil na 43. mieste a po Katriňákovi je druhým slovenským pretekárom, ktorý úspešne došiel do cieľa najťažšej motocyklovej súťaže na svete. Jeho najlepšie umiestnenie bolo 11. miesto v záverečnej etape.

31. ročník (2010):
Pri treťom štarte ho v úvode 7. etapy v púšti Atacama zradila roztrhnutá reťaz, ktorú v povolenom časovom úseku nedokázal opraviť a súťaž sa pre neho skončila.

32. ročník (2011):
Ivan Jakeš sa v počte štartov Slováka na Dakare vyrovnal Jaroslavovi Katriňákovi a po 9. etape mu patrila 10. priečka. V 10. etape však odstúpil pre zadretý motor, v tom čase jazdil už so zlomenou kľúčnou kosťou. Jeho najlepším umiestnením bola šiesta priečka v 6. etape, čo je zároveň jeho kariérne maximum.

33. ročník (2012):
Najlepším umiestnením Ivana Jakeša bolo 14. miesto v 3. etape, pre technické problémy však opäť musel predčasne ukončiť svoje pôsobenie na podujatí. Piatimi štartmi na Rely Dakar sa však stal historicky najúspešnejším Slovákom.

Zdroj: Šport.sk, Ján Jasenka, SITA

Pridané: 05.01.2012 Autor: Tomáš Hajduch - Awia pošli na vybrali.sme.sk

Seriál článkov - Dakar 2012:

| Seriál článkov: Dakar 2012 |

Súvisiace články:

Ďalšie články tohto autora:

Hodnotenie: (25 hodnotení) Diskusia Diskusia k článku (48)  [Verzia pre tlač] Tlač

Galéria ku článku:

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria

Galéria