Anketa:
Prvá "jarná" jazda
ZdieľaťPridané: 19.03.2014 Autor: misiacik94
Čitatelia: 4632 [Mototuristika - Stredné Slovensko - Výlet]
Jazda po slnečnom a stále zasneženom severe Slovenska.
Je štvrtok 14:15. Vonku je skvelých 16°C v tieni. Volám Maťovi, či nejdeme jazdiť ale nedvíha mi a tak skúšam aj otcov mobil, no ten je však stále v práci. No bola by škoda v taký krásny deň zostať len doma. Vyťahujem svoju Kawu, do ktorej som len nedávno vložil batériu a hor sa smer Kysuce, Orava.
![]() |
Prichádzam do Žiliny avšak stále si po tých mesiacoch zvykám na jazdenie. V Žiline naberám smer Terchová. Vonku je 17°C a čaká ma krásna slnečná a na toto obdobie aj teplá jazda. Za Belou odbočujem na Lutiše a Starú Bystricu. Cesta je ešte čiastočne na krajoch posypaná štrkom, ale stredná časť je čistá a teda si jazdu môžem naplno a bezpečne vychutnávať. Prechádzam prázdnymi cestami Lutíš a dostávam sa do Starej Bystrice, kde volím cestu vpravo smerom na Novú Bystricu a Oravskú Lesnú.
Cesty sú úplne prázdne, čo poteší každého jazdca a preto sa moja priemerná rýchlosť približuje stodvadsiatim kilometrom za hodinu. Prichádzam na koniec Novej Bystrice kde pokračujem po hlavnej na jeden z mojich najobľúbenejších kopcov. Teda užívam si to na plnej čiare, už aj ten rešpekt z prvej jazdy sa pomaly ale isto vytráca.
![]() |
oravský kopec |
Kopec prechádzam bez väčších problémov a hore ma nečakane prekvapuje súvislá vrstva snehu vedľa cesty a teplota pod 10°C. Dávam krátku prestávku a robím si fotodokumenty.
![]() |
snehová vrstva na oravskom kopci |
Pokračujem. Schádzam do Oravskej Lesnej, kde teplota o niečo stúpla k prijateľným hodnotám a volím smer Zázrivá cez Javorinku. Cesta je pomerne dobrá, ale teplota so stúpaním rapídne klesá. Cestou našťastie nestretávam žiadne auto, ale asi kilometer pred vrcholom ma čakalo niečo, čo som nečakal. Je pravda, že na prvom spomínanom kopci bol sneh vedľa cesty, ale teraz som sa ním priam predieral. Jediné šťastie som mal, že boli vyjazdené koľaje, lebo inak by to bol ešte väčší zážitok. Už som prešiel rôzne alpské a dolomitské priesmyky, ale toto som zažil prvýkrát a práve u nás. Predral som sa až na vrchol, kde je krásna vyhliadka na Malú Fatru. Tam som zastavil, spravil ďalšie fotky a samozrejme som rozdýchaval to, čo som práve prešiel.
![]() |
zážitok na slovenských cestách |
![]() |
Po chvíli volám otcovi, od ktorého som mal zmeškaný hovor. „Príď rýchlo domov, ideme jazdiť,“ zneli jeho prvé slová a tak som neváhal a dupol som na to. Zchádzam do Zázrivej, kde ma čakajú nepríjemné mačacie hlavy a jeden dobrodruh ma začína naháňať s lopatou v ruke, ale na mojej rýchlosti sa to moc neodráža a stíhacia jazda pokračuje. Terchovou frčím stovkou, ani neviem prečo sa vlastne tak ponáhľam, no rýchlosť sa mi páči a nemienim spomaliť. Obieham auto za autom a rýchlosť neklesá pod 100km/h. Čas už však pokročil a nízke slnko mi znepríjemňuje výhľad a tým pádom som nútený spomaliť.
Po Žiline si idem svoju jazdu, nevšímam si autá ani kamióny, jednoducho si to už vychutnávam a teším sa na ďalšiu jazdu, teda tú, ktorá nasleduje hneď po tom, ako sa stretnem s otcom.
Jazda s ním už bola pokojná, no napriek tomu ma stále lákalo po predchádzajúcej jazde ísť stále rýchlejšie a rýchlejšie, ale udržal som sa a pohodovým tempom sme spravili spolu nejakých 60km a so západom slnka sme sa vrátili domov do Lietavskej Svinnej.
![]() |
Pridané: 19.03.2014 Autor: misiacik94 Zdieľať
Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!