ISSN 1336-6491 | Online: 2467 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29927
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17677)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12250)
Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač

Svitok sa po tréningovom páde v Imole trápil

 Zdieľať

Pridané: 13.05.2014 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 1697 [Šport - Cestné Motocykle]

Slovenský tím Moto LG Racing absolvoval cez víkend v talianskej Imole tretie podujatie svetového pohára cestných motocyklov v triede Superstock 1000. Zraneného českého pretekára tímu, Karla Peška, nahradil slovenský jazdec Tomáš Svitok.

Svitok sa od začiatku zžíval s motocyklom Ducati Panigale, s ktorým má len veľmi málo skúseností a vo voľných tréningových jazdách mu patrili 21. miesta výsledkovej listiny. V sobotu, v treťom voľnom tréningu, v snahe zlepšiť čas, však nepríjemne spadol, musel byť sanitkou prevezený do medical centra a odvtedy sa preňho víkend stal už len trápením. Poškodený motocykel stihli mechanici pripraviť do večernej kvalifikácie, po ktorej Tomášovi patrila 25. štartová pozícia. Samotné preteky Tomáš so sebazaprením dokončil na 21. mieste. Víťazom pretekov sa stal vlaňajší pretekár slovenského tímu, Ondřej Ježek z Českej republiky.

Tomáš Svitok: „S každým tréningom som dokázal zrýchľovať, ale sobotným pádom sa to všetko zastavilo. Chcel som zlepšiť čas, no jednej zákruty som naletel až príliš rýchlo a už som letel... Po highsideri som dopadol chrbtom na obrubník, ešte ma niekoľkokrát poodrážalo, takže som celý dobitý. Potom nasledovali už len lekári a tabletky. Pred kvalifikáciou to bolo hektické, motorka bola riadne poškodená a mechanici mali veľa práce, ale stihli to opraviť a nejako som to odjazdil, ale v pretekoch som vydržal len štyri kolá a potom som to už len ledva udržiaval až do cieľa. Moja veľká gratulácia patrí Ondrovi Ježkovi, ktorý zvíťazil, veľmi sme mu to v tíme priali. Veľmi ďakujem pánovi Gréčovi, ktorý mi dal príležitosť tu jazdiť, veľmi si to vážim. Ďakujem aj bratom Špačkovcom a pánovi Róbertovi Bódišovi.

Ľuboš Gréč, majiteľ tímu: „Nešlo to, Tomáš nás tým svojím pádom aj dosť vystrašil, spadol na chrbát a mal vyrazený dych, bol na liekoch, do kvalifikácie sme stihli pripraviť motorku, bola dosť rozbitá a robili sme na nej ako kone. Tomáš sa premohol a so zaťatými zubami to nejako odjazdil a v pretekoch, ale následky toho pádu boli veľkým hendikepom. Predovšetkým v tých preklápačkách mal problémy, tam treba byť v stopercentnej kondícii, takže nakoniec to, že došiel do cieľa, bol z jeho strany ešte heroický výkon. Veľkú radosť sme tu prežívali z víťazstva nášho bývalého jazdca Ondru Ježka, ktorý podal vynikajúci výkon.

Pridané: 13.05.2014 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (0)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »