ISSN 1336-6491 | Online: 3006 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29928
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17677)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12251)
Diskusia Diskusia k článku (17)  [Verzia pre tlač] Tlač

Chorvátsko 2003 3/3

 Zdieľať

Pridané: 27.04.2005 Autor: barclay
[Mototuristika - Európa - Cestopis]

4.Deň 07.08.2003 Makarska-Dubrovnik a späť spolu cca. 320 km

Tento deň som vyhradil jednodňovému výletu do Dubrovníka. Obliekol som sa stroho, krátke nohavice, tričko s dlhým rukávom a poďme. Nikam som sa neponáhľal. Pomalou jazdou som vychutnával a pozoroval krajinu, ľudí. Iba krátke zastávky na osvieženie a uhasenie smädu. V ten deň bolo veľmi horúco. Dýchanie s problémami. Nie teplý ale horúci vzduch. Bol som rád, keď som si urobil prestávku niekde v tieni a napil sa chladnej vody.

 ...tabuľa Makarska Riviera...
...tabuľa Makarska Riviera...

 ...Na ceste do DUBROVNIKA ...
...Na ceste do DUBROVNIKA ...

 ...Most  pred Dubrovníkom ...
...Most pred Dubrovníkom ...

 ...pohľad na Dubrovník...
...pohľad na Dubrovník...

 ...krátka zastávka ...
...krátka zastávka ...

5-6.Deň 08.-09.08.2003 Kúpanie dopoludnia v mori a príprava na cestu domov, Makarska – Varaždin – Komárno – Nitra - Michalovce cca 1200 km

Po výdatných raňajkách som sa rozhodol, že ešte dopoludnie strávim kúpaním v mori. Čo som aj urobil. Vychutnal a ochutnal si slanosť vody. Z Makarskej som vyrážal asi o 13 hodine natankovaním plnej nádrže. Cesta ubiehala rýchlo. Krátke zastávky na osvieženie a zahryznutie. Dodržiavanie pitného režimu je dôležité. Človek sa cíti menej unavený. Pri Varaždine som stretol manželský pár vracajúci sa z dovolenky zo Spišskej Novej Vsi cestujúcich autom. Cestu smerom cez Slovinsko, Gyor, Komárno som nepoznal. Padlo mi to vhod, keďže bez mapy sa mi v noci ťažšie orientovalo tak som išiel spolu s nimi, až do Komárna. V Komárne som sa už obliekol teplejšie v noci bola trošku viac zima. Ďalšie zastávky boli iba na tankovanie. Do Michaloviec som dorazil asi o 8 hodine dopoludnia. Unavený z cesty ako prvá cesta bola s motocyklom na umyvárku. Zaslúžila si mašinka očistu po dlhej ceste. Následne som ju odparkoval na salón. Seba do vane a postele.

Záver: Celkove som najazdil cca. 2600 km, priemerná spotreba 7,5 litra / 100 km. Na Balatóne ma noc stala asi 1200 Sk. Diaľničné poplatky tie som nesledoval. Nebolo toho až tak veľa, lebo v porovnaní s rokom 2004 diaľničných úsekov bolo menej. V roku 2004 sa už dalo ísť po diaľnici až do Zadaru. Aktuálne ceny sú na internete. Jedna noc stála 100 kuna. Ak by cestovala skupina dá sa zaistiť ubytovanie v cene od 7 do 15 EUR. Ak cestovať niekam do zahraničia tak aspoň dvaja na dvoch mašinách, kedy sa ľahšie zvládajú všetky situácie.

<

Pridané: 27.04.2005 Autor: barclay Zdieľať

Ďalšie články tohto autora:

Diskusia Diskusia k článku (17)  [Verzia pre tlač] Tlač
aci-03-main

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »