Anketa:
Yamaha YZF R1 2003 Masteracing Slovakia
ZdieľaťPridané: 28.06.2005 Autor: jules
Čitatelia: 20736 [Testy a predstavenia - Predstavujeme]
Mamina mi vždy hovorila len pomaly Janko pomaly...
Ale deti sú už také. Prečo by sme im zakazovali to čo sa im páči, a z čoho majú radosť. Takže
teraz je mi 34 a deťom radosť nekazím a som rád, že ich tento šport baví hlavne prostredníctvom TV. Nemusím sa báť, že by ich to lákalo ako mňa. Dobre vedia, že naša diagnóza sa ťažko lieči a že nesie aj isté riziká sem tam odrené alebo polámané končatiny, prípadne aj nahnevané priateľky a v niektorých prípadoch aj manželky.
Ale čo už, vývoj je už taký....
Yamaha YZF R1
Celkový víťaz mnohých porovnávacích testov. Pomer výkon / hmotnosť je väčší než 1. Motor plný špičkových technológií prekypuje výkonom v celom pásme otáčok.
![]() |
Nadržaná kráska |
Päťventilová hlava válcov v kombinácii s vačkovými hriadeľmi Kainzinger Tuning Company s vysokým zdvihom, digitálnym vstrekovaním paliva a eletronikou IgniJet Max Power veľmi presne reaguje na pohyby plynovej rukoväti.
![]() |
Pred sezónou 2005 |
Náporové sanie Ram Air - Klinger KEG ďalej zvyšuje výkon vo vysokých rýchlostiach. Ľahké vnútorné diely motora rýchlejšie reagujú na plyn. Celotitánový výfukový systém Akrapovic Evolution - RAAS .
![]() |
interiér |
6-stupňová - úprava Fuki Racing prevodovka v súčinnnosti s antihopingovou spojkou JTR anti hoping a rýchloradením Techtronics optimalizujú prenos výkonu pri agresívnej športovej jazde. Kompaktný a úzky motor umožňuje výborné nakláňanie stroja až 53°.
![]() |
Prvý facelift po prvom páde |
Rám Deltabox II je veľmi ľahký a veľmi pevný. Hliníková, kyvná vidlica má mimoriadnu tuhosť. O brzdenie sa stará špičková brzdná pumpa Brembo, brzdové strmene a veľké kotúče pre extrémnú účinnosť. Pneumatiky Metzeler Slick SC1, SC2 zaisťujú ideálnu stopu motocykla v zákrutách a vo výjazdoch.
![]() |
Pannónia 2005 |
Technické parametre
- motor: vodou chladený, radový 4-válec 4-takt
- obsah: 998cc
- vŕtanie a zdvih: 74mm x 58mm
- kompresný pomer: 12:1
- ventilový rozvod: DOHC, 5 ventilov na valec
- výkon motora: 186 koní pri 12.480 ot./min.
- max. krútiaci moment: 116,75 Nm @ 10.490 min-1
- príprava zmesi: MIKUNI Fuel Injection
- vačkové hriadele: Kainzinger Tuning Company
- slide Stop Kit: Eagle Racing
- sacie hrdla: Eagle Racing
- airbox: Ram Air - Klinger KEG
- vzduchový filter: Eagle Racing
- výfuk. Systém: Akrapovic Evolution - RAAS
- elektronika: IgniJet Max Power
- prevodovka: 6-stupňová - úprava Fuki Racing
- rýchloradenie: Techtronics
- spojka: JTR anti hoping
- reťazový prevod: D.I.D. chain #520 o-ring 15/46-48
- max. Rýchlosť: cez 300 km/h (podľa prevodu)
- predné tlmice: úprava Öhlins - Zupin
- zadný tlmič: Yamaha
- tlmič riadenia: White Power
- pneumatiky: 120/70 x 17 (Front); 180/55 x 17 (Rear)
- brzdy: 2 x 296 mm plávajucí kotúč, 4-piestikové strmene, radiálná pumba Brembo
- kapotáže: Sebimoto
- stupačky: PP tuning
- riaditká: PP tuning
- suchá hmotnosť: 164 kg
- palivová nádrž: 17 litrov
- mazivá: Castrol R4 SUPERBIKE
- brzdová kvapalina: MOTUL RBF600
- palivo: Shell V-power racing 100
Pridané: 28.06.2005 Autor: jules Zdieľať
Súvisiace články:
Galéria ku článku:
Redakčné videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!