Anketa:
Pridaj videoDoprava Dolava - Alpy 2016 - Video
ZdieľaťPridané: 25.09.2016 Pridal: owwidius
Čitatelia: 4964 [Vaše videá - Cestovanie] Dĺžka: 03:51
Jesenna alpovacka (1.-11. sept. 2016); vyrazili sme totalne bez planu, resp. plan vzdy len na najblizsi den-dva. Nakoniec sme sa pomotali v Rakusku (Orlie hniezdo, Hallstatt, Gloki), cez nase oblubene Slovinsko na 2 dni k moru do Chorvatska (Rovinj), a spat cez Taliansko (Palmanova, Dolomity, Gavia), kusok Svajciarska a cez Rakusko domov. Take pohodove, bezstresove motanie sa, a kedze vela z tych miest sme uz videli predtym, boli sme sami a nikam sa neponahlali, viac sme si ich vychutnavali. No a zaroven to bolo uzavretie sezony a vlastne aj bodka za 7 sezonami (90.000km) na strome, ktory ma uz noveho majitela..
kamera: Gopro 4 Session
hudba: IMT Smile - Cesty II. triedy
Ďalšie videá od tohto autora:
Diskusia:
Zobrazujem diskusiu k videu: Doprava Dolava - Alpy 2016

Doprava Dolava - Alpy 2016
ech, kvoli licencii to z youtube nejde na mobile devices.. |
Doprava Dolava - Alpy 2016
....pekné Upravené 1 krát. Naposledy upravil sibko (26.09.2016 15:13) |
Doprava Dolava - Alpy 2016
Mal by som aj ja zobrat konecne tie dve moje potvory poriadne vyvetrat do alp |
Doprava Dolava - Alpy 2016
|
Doprava Dolava - Alpy 2016
este som sa nerozhodol pre nic konkretne. ale daco podobne, akurat trochu viac objemu.. uvidim co bude zaujimave v inzercii |
Pridať príspevok môže len registrovaný používateľ, člen Motoride Klubu.

Súvisiace videá:
Moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!