Anketa:
Pridaj videoJawa Babetta - evolúcia - Video
ZdieľaťPridané: 15.05.2019 Pridal: 21stano21
Čitatelia: 3788 [Vaše videá - Film - dokument] Dĺžka: 03:25
Toto video popisuje evolúciu motocyklov vyrábaných v Považských Strojárňach od roku 1948 do roku 1997.
Ďalšie videá od tohto autora:
Diskusia:
Zobrazujem diskusiu k videu: Jawa Babetta - evolúcia

Jawa Babetta - evolúcia
Nechcem vŕtať, ale prvý Manet nemal s Jawou nič spoločné. Spolupráca so spomínanou značkou začala až licenčnou výrobou mopeda Jawa s pedálmi, ktorý bol zhodnotený v Pov. strojárňach ako nebezpečný, preto bol prestavaný na malý motocykel Pionier 550. Spolupráca trvala až do vyrobenia posledného kusa motocykla Pionier 555. Potom už Jawa nijak neovplyvňovala vývoj motocyklov, mopedov a skútrov z Považských strojární. Paradoxom je, že logo JAWA Považským Strojárňam nanútené vraj z "obchodných" dôvodov týkajúcich sa exportu do zahraničia. Takže Babetta bola len Babetta, aj keď mala na nádrži niečo iné (Jawa, ZVL a pod). Gilbert |
Jawa Babetta - evolúcia
Re: gilbert: Prvý Manet nemal naozaj s Jawou nič spoločné. Bola to akási zlátanina z rámu z Ogara a použitý motor Puch. Nechápem, čo sa v tom furt vŕtaš |
Jawa Babetta - evolúcia
Jeff, asi to bude tým, že nemám pochopenie, keď zmätočné informácie, ktoré sú prezentované ako správne a keď všetko je Jawa aj keď v skutočnosti je to úplne ináč. Gilbert |
Jawa Babetta - evolúcia
Re: gilbert: Neviem, kde stále chodíš na tie zmätočné informácie a koho vlastne chceš presvedčiť o opaku. Všetko je na nete a ten kto "baží po týchto infoškách" si ich hravo nájde na nete. Ty snáď čerpáš v nejakých iných análoch? Neviem, či dnešnú generáciu až tak zaujíma kto a ako vyrábal pinčle, alebo štajsne. |
Jawa Babetta - evolúcia
Gilbert: Možno máš pravdu no pri výrobe tohto videa som vychádzal z dostupných informácii ktoré sú na nete. |
Jawa Babetta - evolúcia
21Stano21. Myslím, že čerpať z netu je fajn, no to čo je na nete treba brať s rezervou. Spolupracoval som na článkoch s bývalými pracovníkmi Pov. Strojární. M. Matejka, Z. Metzker, pán Bízik..... Tí zrejme majú stále relevantné informácie, ktoré, zväčša boli vtedajším režimom zámerne nezverejňované. Internet je dobrá vec, no po skúsenosti, kedy som ich využil, bol som týmito pánmi označený ako jeden ďalší "opisovač" a preto si internetové informácie overujem vo viacerých zdrojoch. Jedna vec je zverejniť niečo o čom si myslím, že je pravda a druhá zverejniť informácie z prvej ruky. Neviem čo by som poradil, Babetta nie je taká srdcová záležitosť pre mňa ako Pionier. Fakt je ten, že úsilie, ktoré si vynaložil do tvojich prezentácií obdivujem. Spoj sa s majiteľom stránky Babetron, ten sa na Babetty špecializuje. Gilbert |
Pridať príspevok môže len registrovaný používateľ, člen Motoride Klubu.

Nové moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!