ISSN 1336-6491 | Online: 1799 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk www.styx.sk/

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 29839
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 59% (17633)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 41% (12206)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!


Diskusia Diskusia (0)

Kempovacie miesto, Zagrody, Poľsko - Bod záujmu - Ubytovanie

Kempovacie miesto, Poľsko - Bod záujmu

Voľne prístupné vybavené kempovacie miesto. Prístrešok, niekoľko posedení, ohnisko. V blízkosti je potok.

Fotogaléria:

30.09.2018 - erbe

Kempovacie miesto, Poľsko - Bod záujmu

30.09.2018 - erbe

Kempovacie miesto, Poľsko - Bod záujmu

Detaily:

Stiahni si bod:

LOC súbor (*.loc) - pre rôzne GPS programy
KML súbor (*.kml) - pre Google Earth
Krajina:Poľsko
Región:Južná časť
Typ:Miesto pre stan / bivak
Pridal:erbe 06.10.2018 (08:17)
Poloha:N 49.712 E 19.448
Približná poloha:nie
Čitatelia:6401
Povrch:asfalt

Prístup:

Hneď pri ceste. Cesta nie je veľmi frekventovaná.

Mapa: Zobraz miesta v okolí na Dynamickej Mape

Body v okolí:

Body vo vzdialenosti do 50 km. Zobraz body v okolí na mape.

Č.Názov:Typ:Vzdialenosť:
1.Kempovacie miesto, Kocierz Moszczanicki, PoľskoMiesto pre stan / bivak12.6 km SZ
2.Kempovacie miesto, Policzne, PoľskoMiesto pre stan / bivak14.0 km JV
3.Drevená lávka nad potokom, Oravská Polhora, SlovenskoZaujímavosť17.8 km J
4.Góra Żar - nádrž na kopci a vyhliadka, PoľskoVyhliadka18.2 km SZ
5.Hviezdoslavova horáreň, SlovenskoMúzeum19.3 km J
6.Reštaurácia Stará Správa + ubytovanie, Oravská Polhora, SlovenskoReštaurácia20.0 km J
7.Minerálne pramene Slaná voda, Oravská Polhora, SlovenskoPrameň20.9 km J
8.Oravská Polhora - Najsevernejšia obec SR, SlovenskoZaujímavosť21.2 km J
9.Rozhľadňa Oravská Polhora, SlovenskoVyhliadka22.3 km J
10.Trasa Červený Kláštor - Osvienčim, PoľskoTrasa22.9 km V

Moto Guzzi

Aprilia-side-03-2025

Vtip

Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!



Ďalšie vtipy »