Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1365 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Sumoto Brno

Anketa:

Jazdil podľa teba Marc Márquez na VC Argentíny 2018 v súlade s predpismi:

Spolu odpovedi: 4830
Áno, bolo to v pohode: 49% (2367)
Nie, bolo to ďaleko za: 51% (2463)

Pre vás:

Povinné zmluvné poistenie - vyber si najlepšiu cenu!


Diskusia Diskusia (0)

Pevnosť Chotyn, Ukrajina - Bod záujmu - Tip na Výlet

3. Chotyn

Pevnosť Chotyn sa nachádza v administratívnom centre oblasti Chernivtsi na Ukrajine. Mesto Chotyn vzniklo v období formovania štátnosti východných Slovanov, približne v 7. až 9. storočí.

Pevnosť Chotyn ako pevnosť Galicko-Volyňského kniežatstvo získala na význame, keď na Rus začínala dosahovať Osmanská ríša. Pôvodná mestská opevnenia bola drevená. V 40. - 50-tych rokoch 13. storočia vznikla na mieste pôvodného opevnenia kamenná pevnosť. Bolo to v období, keď sa začali viac používať katapulty. Pevnosť Chotyn sa stala jednou z najlepších vo východnej Európe. Stala sa známou predovšetkým vďaka víťazstvu poľského a ukrajinského kozáckého vojska nad Osmanskou hordou v Chotynské vojne roku 1621. Ukrajine-skopolské vojsko tu fakticky zachránilo Európu od bezprostrednej tureckej expanzie. K vstupu do objektu Pevnosť Chotyn slúži most. Dvor je rozdelený na dve časti. Väčšia dvor (Dvůr vojakov) je zastavaný obytnými budovami a v jeho strede je zvon. Menšie dvor (Komediantský dvor) je vyzdobený ornamentmi. Tvorí je červené tehly a biele kamenné bloky. Portály a výzdoba okien sú vytvorené v gotickom štýle. Pevnosť Chotyn má v podzemí priestory, kde sa uchovávali zbrane a zásoby potravín. Na teritóriu pevnosti sa natáčali filmy Ivanhoe, Robin Hood i súčasný (2007) ukrajinský Taras Bulba.

Chotyn bola najdôležitejšia pevnosťou v obrannom systéme stredovekého Moldavska. Pevnosti chránili podnesterskú obchodnú cestu. Na mieste dnešného hradu stála od 12. storočia jeho drevená predchodkyne. Pevnosť nechal postaviť na začiatku 15. storočia Alexander Dobrý. Chotyn významne rozšíril moldavský knieža Štefan Veľký, ktorý tiež vybudoval kaplnku s výbornou akustikou na bočnej strane smerom k Dnester. Za vlády Petra Rares bola Chotyn najvýznamnejšie a najkrajšie pevnosťou Moldavska. V roku 1711 Chotyn dobyli Turci. Od tej doby sa na pevnosti vystriedali tureckí a ruskí páni. Rusom definitívne Chotyn pripadla v roku 1812. Dnes ju opatruje Ukrajina.

Články:

Detaily:

Stiahni si bod:

LOC súbor (*.loc) - pre rôzne GPS programy
KML súbor (*.kml) - pre Google Earth
Krajina:Ukrajina
Región:Černovická oblasť
Typ:Hrad
Pridal:Awia 24.11.2018 (08:12)
Poloha:N 48.522 E 26.495
Približná poloha:nie
Čitatelia:553
Povrch:asfalt

Adresa, Kontakt:

www.chotyne.cz/page.aspx?zaz=47-1251

» Zobraz na Dynamickej mape aj s bodmi v okolíMapa:

Advertisement
Get Adobe Flash player

Adamoto KTM

Tričko Motoride.sk

Tričko a šiltovka pre všetkých priaznivcov servera MotoRide...
Zasielanie tovaru obnovené!

Tričko

Šiltovka motoride.sk.
Šiltovka

Vtip

Pridal: vlador
Z ľesa vybehne na dráhu ta das tricecročná baba, šaty roztarhane, mejkap rozmazany, strapata, ... stopuje upenľivo. Zastavi motor, co ho keruje jej rovesnička :
- ... prepána co še vam, stalo ... ?
- áľe, bula mi v leše, ... a natrafila mi na bandu ožratych chuliganov co me tri hodziny v jednom kuše znasiľňovali ... na sucho ma dreli, ani nesliniľi
- Pánebeka ! ... a dze mam isť skorej ? ... na poľiciju abo do nemocnici ?
- Ne nééé!!! ... ľen tu neďaľeko - do motorestu, ... daco prekušim, naberem siľi a ucekam nazad ... !!!

Ďalšie vtipy »