Anketa:
Seriál článkov: Dakar 2012
- Novinky
- Testy a predstavenia
- Mototuristika
- Šport
- História
- Vaše stroje
- Technika
- Bleskovky
- Najnovšie Články
- Ostatné Články
Zobrazujem články 1 až 15 z cekového počtu: 27.
30.05.2012 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 5656 [Bleskovky - Novinky]

Pozvánka: Odovzdanie trofeje - poďakovanie Štefanovi Svitkovi za Dakar - 3.6 Domaniža
Tento víkend sa v Domaniži jazdí ME v country crosse a nebude tam chýbať ani náš úspešný jazdec, čerstvý ženáč Štefan Svitko. Ako isto viete redakcia motoride.sk, pre neho vytvorila fanúšikovskú trofej, ktorú ste mohli podpisovať na výstave v Inchebe a v nedeľu mu túto trofej odovzdáme.
02.03.2012 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 6646 [Šport - Rally]

Video: Rozhovor so Štefanom Svitkom o Dakare 2012 - TV Oravia
TV Oravia vyspovedala Štefana Svitka po určitom čase, keď mal možnosť si trochu od Dakaru oddýchnuť. Video sme si nemohli nechať pre seba.
17.02.2012 - Redakcia Motoride.sk Čitatelia: 6866 [Šport - Rally]

Preberanie techniky po Dakare 2012 - Le Havre
Braňo Čipka je brat úspešného tohtoročného účastníka Dakaru Dušana Čipku, ktorý nám dodával čerstvé informácia aj počas živých sledovačiek Dakaru, ktoré sme robili. Teraz nám zaslal info a fotky z preberania techniky z Le Havre.
23.01.2012 - Redakcia Motoride.sk Čitatelia: 6776 [Šport - Rally]

Dušan Čipka po Dakare 2012: Cieľ v Lime odmenou za všetky boľačky
Do cieľa 34. ročníka Rally Dakar došli dvaja Slováci – Štefan Svitko a Dušan Čipka. Kým mladší z nich došiel na historickom 5. mieste, Dušan dokázal dokončiť svoj prvý Dakar a zaradil sa tak medzi piatich Slovákov ktorým sa to podarilo.
21.01.2012 - Peter Fischer Čitatelia: 9549 [Novinky - Reportáž]

Ako sme privítali Štefana Svitka po príchode z Dakaru
Dnes navečer priletel náš úspešný dakarský reprezentant Pišto Svitko na viedenské letisko. Nemohli sme porušiť tradíciu motorkárskeho uvítacieho výboru, ktorú sme založili pri Katrošových úspechoch, a tak sme sa na letisko vydali pekne na motorkách.
18.01.2012 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 6788 [Bleskovky - Šport]

Pozvánka: Štefan Svitko príde na Slovensko v piatok, príďte ho privítať
Po úspešnom absolvovaní tohtoročného Dakaru a po historickom úspechu Slováka na tomto podujatí máme možnosť Števa privítať doma.
16.01.2012 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 9061 [Šport - Rally]

Sumár Dakar 2012 - 11. víťazstvo pre značku KTM, 4. víťazstvo pre Cyrila Despresa, historický úspech Štefana Svitka
Či už napínavý súboj dvojice Coma a Despres o prvé miesto, alebo úžasné výkony Štefana Svitka a bojovnosť Dušana Čipku, to všetko zabávalo všetkých fanúšikov diaľkových rally prvých 15 dní tohto roka. Ďakujeme!!!
15.01.2012 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 14103 [Šport - Rally]

Dakar 2012 - 14.etapa, Pisco - Lima - Štefan Svitko okorenil 5. miesto v celkovom poradí aj 3. miestom v poslednej etape Dakaru 2012
Dnes už o nič nejde. Coma musel v noci dostať penalizáciu a jeho strata na Despresa je takmer hodinová. Dnešná meraná časť má dĺžku len 27 kilometrov, ale je to už skôr len "šovka" pre obyvateľov a návštevníkov mesta Lima. O všetkom sa rozhodlo už včera. Pretekári dnes štartujú v obrátenom poradí od posledného po prvého.
14.01.2012 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 17289 [Šport - Rally]

Dakar 2012 - 13.etapa, Nasca - Pisco - Coma porazený Despresom, Števo Svitko zostáva v TOP5
100km presunu a potom 275 ostrých kilometrov. V podstate bude 13. etapa poslednou možnosťou zabojovať. A duny nebudú chýbať ani v tejto etape.
13.01.2012 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 7698 [Šport - Rally]

Ján Zaťko o štvrtej etape Dakaru 2012 a dôvode odstúpenia
Až dnes sa mi podarilo nakontaktovať na tím a ľudí okolo Ján Zaťka a Dušan Čipku, ktorý tohto roku vyrazili na ich prvý Dakar. Ján v štvrtej etape odstúpil a tu spi prečítate prečo.
13.01.2012 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 20262 [Šport - Rally]

Dakar 2012 - 12.etapa, Arequipa - Nasca - Marc Coma ide do vedenia, Štefan ôsmy v etape, piaty celkovo a Dušan Čipka penalizovaný
Druhý deň v Peru začínajú motorkári zo svojho oddeleného maratónskeho bivaku. Do Limy im zostávajú už len 3 súťažné dní, prvý z nich máme práve pred sebou. Dnes začíname trochu neskôr, jazdci štartujú do presunu až cca 13:30 nášho času.
12.01.2012 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 18200 [Šport - Rally]

Dakar 2012 - 11.etapa, Arica - Arequipa - Etapa pre Despresa, Števo Svitko napriek zraneniu udržal pozíciu v TOP5
Táto etapa je rôzna pre autá a motorky. Motorkári a štvorkolkári majú nielen dlhšiu trať ale aj špeciálny bivak, bez prístupu servismanov, kde si budú musieť vystačiť sami.
11.01.2012 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 16220 [Šport - Rally]

Dakar 2012 - 10.etapa, Iquique - Arica - Coma stiahol Despresa, Svitko šiesty v etape, piaty celkovo!
Štafan Svitko zvládol aj 10. etapu Dakaru 2012 a od pódia v Lime (Peru) ho delia už len štyri súťažné dni. Dnes si polepšil v celkovom poradí už na 5. priečku.
10.01.2012 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 14040 [Šport - Rally]

Dakar 2012 - 9.etapa, Antofagasta - Iquique - Despres vracia útok a ide do vedenia, Svitko tretí v etape a šiesty celkovo!
Zaujímavá etapa pozostávajúca z dvoch meraných špeciálov v celkovej dĺžke 556km a 9km presunu medzi oceánom a horami. Jazdcov čakajú kaňony, rýchle pisty a piesok feš feš. Druhá časť špeciálu by mala byť pre zmenu navigačne náročná. Sledujme ako sa dnes bude dariť Štefanovi Svitkovi.
09.01.2012 - Tomáš Hajduch - Awia Čitatelia: 12958 [Šport - Rally]

Dakar 2012 - 8.etapa, Copiapo - Antofagasta - Štefan Svitko piaty v najdlhšej etape, Coma ide do vedenia Dakaru 2012
Hneď po dni odpočinku je pre jazdcov pripravená najdlhšia etapa: 245 km presunu a 477 km v boji s časom. Na štarte stále dvojica Slovákov.
Predchádzajúce | 1 2 | Nasledujúce
Redakčné videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!