Anketa:
Seriál článkov: ISDE - Šesťdňová 2016
- Novinky
- Testy a predstavenia
- Mototuristika
- Šport
- História
- Vaše stroje
- Technika
- Bleskovky
- Najnovšie Články
- Ostatné Články
Zobrazujem články 1 až 15 z cekového počtu: 5.
17.10.2016 - Redakcia Motoride.sk Čitatelia: 3353 [Šport - Šesťdňová]

ISDE 2016 skončila - Svetová trofej ide do USA, naši 12. miesto v klubovej súťaži
V nedeľu 16.10.2016 sa záverečným motokrosom na okruhu v Navare (Španielsko) skončil 91.ročník medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže ISDE 2016. V hlavnej svetovej trofeji vyhral tím USA, medzi juniormi Švédi a ženskú trofej si opäť odvážajú Austrálčanky. V ženskej súťaži máme i my historický zápis, Katarína Juríčková je prvou Slovenskou, ktorá došla do cieľa motocyklovej olympiády ako sa neraz šesťdňová nazýva.
14.10.2016 - Redakcia Motoride.sk Čitatelia: 4791 [Šport - Šesťdňová]

ISDE 2016 – aktuality z Navary po 3.súťažnom dni
V Španielskej Navare v týchto dňoch prebieha 91. ročník medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže ISDE 2016 na ktorej medzi viac ako 500 štartujúcimi je i 8 jazdcov SMF. Organizátori majú dosť značné problémy s výsledkami, preto prinášame aktuálne informácie až teraz, po treťom súťažnom dni.
12.10.2016 - Redakcia Motoride.sk Čitatelia: 4634 [Šport - Šesťdňová]

ISDE 2016 odštartovaná – všetci naši jazdci v cieli 1. dňa
V utorok 11.10.2016 bol v španielskej Navare odštartovaný 91.ročník ISDE 2016. Pod jasnou oblohou, ale v chladných podmienkach sa dnes ráno o 8,15 hod. prví jazdci z viac než päťsto štartujúcich postavilo na štart prvého súťažného dňa.
10.10.2016 - Redakcia Motoride.sk Čitatelia: 5748 [Šport - Šesťdňová]

ISDE 2016 – Prvé info od našich jazdcov
Španielsky okruh v Navare je v týchto dňoch centrom 91.ročníka medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže ISDE 2016. Slovensko má na šampionáte zastúpenie v súťaži ženských „trophy“ tímov a v súťaži klubových tímov.
08.10.2016 - Redakcia Motoride.sk Čitatelia: 6046 [Šport - Šesťdňová]

91. ročník ISDE 2016 v Španielsku začína čoskoro
91. ročník FIM Medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže – ISDE 2016 štartuje už 11.októbra 2016 na okruhu Navara v Španielsku. Tohtoročná tzv. motocyklová olympiáda vyvrcholí tradičným záverečným motokrosom v nedeľu 16.10.2016.
Vaše najnovšie videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!