Anketa:
Kawasaki ZX-6R a ZX-6RR 2003
ZdieľaťPridané: 18.10.2002 Autor: Tomáš Hajduch - Awia
Čitatelia: 13476 [Testy a predstavenia - Predstavujeme]
Kvôli dlho oneskorenej inovácii sa stala Kawasaki ZX-6R vyhnancom z triedy šesťstoviek, aj napriek významným úspechom v pretekoch triedy supersport. Kawasaki sa ale nespolieha na svoje vavríny.
Pre rok 2003 Kawasaki predstavila nový model ZX-6R so zdvihovým objemom 636ccm, ale taktiež limitované vydanie ZX-6RR so zdvihovým objemom 599ccm vyhovujúcim pravidlám triedy supersport.
![]() |
Nová 636-stka |
ZX-6R a RR sa vyznačujú, po prvýkrát v triede, upside-down vidlicami a radiálnymi brzdami. Limitované vydanie RR má novú "klznú" spojku, ktorá umožnuje jazdcovi rýchlo podraďovať bez risku blokovania zadného kolesa a je veľmi užitočná pre preteky, ako aj nastaviteľný čap kyvnej vydlice. Naviac, RR má krátko odstupňovanú prevodovku a motor s krátkym zdvihom, ktorý vďaka tomu dosahuje vyžšie maximálne otáčky.
![]() |
Radiálne brzdy, rozdiel je v uchytení strmeňov prebratom s pretekárskych špeciálov. |
Oba motocykele sa vyznačujú ľahkým LCD prístrojovým panelom, koncovým svetlom z LED diód a novým, lahším podvozkom.
Vstrekovanie paliva teraz nahradilo karburátory a motor má výkonnejši RAM air systém (sýstém náporového sania) a časovo nastaviteľný ventilový rozvod.
![]() |
Prístrojový panel |
V súlade so športovými ambíciami, nový prístrojový panel obsahuje lap-timer a stopky. Takisto Kawasaki vymenila relatívne komfortný posed jazdca za oveľa agresívnejší, aby vytvorila motocykel viac zameraný na okruhy.
Pridané: 18.10.2002 Autor: Tomáš Hajduch - Awia Zdieľať
Súvisiace články:
Ďalšie články tohto autora:
- Bezpečnosť na cestách: sezóna 2025 už klope na dvere - dávajte pozor
- Report: 9. Stretko ľadových medveďov 2025
- Dakar 2025 vyhral pre KTM Sanders, Svitko po tesnom boji 10-ty - 12. etapa SHUBAYTAH -SHUBAYTAH
- Dakar 2025: 11. etapa SHUBAYTAH -SHUBAYTAH
- Už tento víkend: 9. Stretko ľadových medveďov 25. - 26. 1. 2025
- Dakar 2025: Svitko v dunovej 10. etape štvrtý - HARADH - SHUBAYTAH
- Naživo: Testujeme nový TransAlp a NC750X 2025
- Dakar 2025: 9. etapa vyhral L. Benavides, Svitko pomahal zranenému jazdcovi -RIYADH - HARADH
- Dakar 2025: 8. etapa: Svitko sa posúva do TOP10 celkovo - AL DUWADIMI - RIYADH
- Dakar 2025: 7. etapu ovládol znovu Sanders, Svitko 14-ty - AL DUWADIMI - AL DUWADIMI
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Galéria ku článku:
Moto videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!