Anketa:
Problém - parkovanie motocyklov v centre Bratislavy
ZdieľaťPridané: 06.08.2012 Autor: 15101955
Čitatelia: 12247 [Novinky - Oznam]
Juraj Chrenka (15101955) zaslal podnet starostke Mestskej časti Staré Mesto Bratislava, v probléme parkovania motocyklov a skútrov v meste a požiadal nás o zverejnenie tejto správy.
ATT. Ing. Katarína Rausová
Na vedomie : Starostka Mestskej časti Staré Mesto Bratislavy
Dobrý deň, pani Rausová,
na základe nášho rozhovoru Vám predkladám podnet na riešenie otázky parkovania /najmä krátkodobého/ skútrov a motocyklov v Starom Meste. V ostatných dňoch je často vídať "papuče" aj na malých skútroch i motorkách. Správa úspešnosti tohto záťahu sa šíri i médiami, s tým, že mesto sa rozhodlo dokúpiť tieto nepopulárne zariadenia. Navrhujem prerušiť túto aktivitu Mestských policajtov, ktorí iste konajú na pokyn rozhodnutí mesta. Minimálne do času, kým sa nebude oficiálne státie jednostopých vozidiel rozhodnutím poslancov mesta upravené a na príslušných miestach riadne označené.
Celá Európa sa snaží vytlačiť veľké osobné automobily z centier miest a nahradiť ich jednostopovými vozidlami /bicykle, skútre/ ktoré nezaberajú pri parkovaní ani pätinu ich plochy. V Bratislave postupujeme žiaľ naopak. Všetci tí, ktorí si v zúfalstve nemožnosti zaparkovať v meste auto kúpia napr. skúter sú teraz bezradní, kde ho vôbec vlastne môže zanechať odparkovaná v meste.
![]() |
Osobne som "papuču" našiel na svojom skútri zaparkovanom na Gorkého ulici, v jeho závere medzi kamennými kvetináčmi, kde skutrik nezavadzal ani doprave ani chodcom, a ani nezasahoval do Pešej zóny. Na mestskej polícii mi oznámili, že si mám začať kupovať pakrovacie karty a zaberať parkovacie miesta pre automobily.... Ak by som také miesto však vôbec našiel, samozrejme. V opačnom prípade je asi lepšie vrátiť sa domov a prísť do mesta električkou.
Celá akcia osadzovania papúč je o to nepríjemnejšia, že sa tieto budú osadzovať aj na tým pár návštevníkom, ktorí sa naše mesto rozhodnú navštíviť práve na motorkách. Ak si títo prezrú za hodinku, dve mesto a potom budú chcieť pokračovať v ceste, ich sklamanie až šok si vieme ľahko predstaviť. Som majiteľom incomingovej cestovnej kancelárie, ktorá sa snaží doviezť čo najviac zahraničných turistov do Bratislavy. Je každému jasné, o aký druh reklamy mestu vyššie uvedené opatrenia spôsobia. Jednoducho si povedia "už nikdy viac".
Riešenie tohto problému vidím veľmi jednoducho. Na vhodne vybratých miestach vyznačiť tabuľkami "MOTO" priestor na parkovanie. V centre mesta napríklad okolo vjazdu do podzemných garáží CARLTON. Dočasne by mohli byť takého tri. štyri miesta pri vyznačenom bicyklovom parkingu, ale aj na pozdĺžnej strane /opačnej od električky/ pozdĺž zábradlia. Toto miesto je natoľko nevyužívané nikým, že z dlažby začína vyrastať tráva, ktorú bude treba časom odstraňovať. Denné využitie motorkami odhadujem približne na 3 - 4 maximálne 5 denne.
Žiadam Vás týmto o Vašom skorom stanovisku a najmä, v mene mnohých bratislavských a zopár zahraničných skutristov a motorkárov o pozastavenie aktivity Mestskej Polície v osadzovaní "papúč".
s pozdravom
Ing. Juraj Chrenka
Diskusia na túto tému prebieha súčasne aj v tejto diskusii: Davajte bacha kde parkujete :D pozn. redakcie.
Pridané: 06.08.2012 Autor: 15101955 Zdieľať
Súvisiace články:
Nové oficiálne videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!