Anketa:
MotoTrack - vyrátaj si spotrebu paliva na mobile
ZdieľaťPridané: 06.07.2005 Autor: reeko
Čitatelia: 15883 [Technika - Dobré Rady]
Asi mi dáte za pravdu, že nie som sám, koho zaujíma spotreba jeho mašinky. Keďže mi je programovanie blízke, napadlo ma spraviť si jednoduchú pomôcku, ktorá by ju vedela vyrátať za mňa. A hlavne by bolo vhodné mať ju vždy po ruke.
Žijeme v dobe moderných technológií, tak mi z toho vyšlo spraviť aplikáciu do mobilného telefónu. Dnes už má mobil, ktorý podporuje Javu každý druhý, ak nie každý. Tak som strávil pár večerov pri počítači a vytvoril zatiaľ nejakú jednoduchú ukážku. Mala by fungovať na všetkých typoch telefónov, stačí aby mali podporu Java aplikácií (čo sú aj napr. rôzne hry, ktoré sa daju do mobilu kopírovať).
![]() |
Screenshot z Emulátora – Úvod aplikácie |
Princíp spočíva v tom, že pri každom tankovaní zadám 3 hodnoty a to stav tachometra, počet natankovaných litrov a cenu benzínu za liter. Momentálne je zapracované len pridávanie hodnôt bez možnosti upravovania alebo mazania údajov. Potom si môžem kedykoľvek v časti Analýza pozrieť akú mám spotrebu a rôzne iné štatistické hodnoty. (viď. Obrázky)
![]() |
Screenshot z Emulátora – Hlavné menu |
Ako vidieť aplikácia je úplne jednoduchá (ale funkčná), zatiaľ som ju ešte moc neprepracoval. Do budúcnosti by sa tam dali pridať aj rôzne grafy, možnosť editovať alebo mazať zadané hodnoty, mať možnosť vidieť rôzne sumárne hodnoty napr. za mesiac alebo rok a pod. Taktiež ma napadlo, že by mohla byť zaujímavá aj možnosť zapisovania a prehľadu iných výdavkov ako napr. doplnky, servis a pod. Preto aj píšem tento článok, aby ste (ak máte záujem o takéto niečo) mohli v diskusii napísať svoje názory, pripomienky a návrhy. Potom by som mohol ďalej popracovať na lepšej verzii.
![]() |
Screenshot z Emulátora – Vstup údajov o tankovaní |
Ako dostať aplikáciu do mobilu? Je viacero spôsobov, záleží od možností. Stiahnuť si ju cez wap/internet, preniesť dátovým káblom alebo by sa mala dať aj poslať ako mms. Aplikácia sa skladá z dvoch súborov: MotoTrack.jad je niečo ako popisný súbor aplikácie, MotoTrack.jar je samotná aplikácia.
Ak si chcete aplikáciu vyskúšať, môžete si ju stiahnuť tu:
- WAP stranka: motoride.sk/mt.wml – Z tejto stránky si môžete aplikáciu jednoducho naištalovať do mobilu. Na adresu sa pripojte priamo Vašim mobilný telefónom, prostredníctvom prehliadača WAP.
- MotoTrack.jad – deskriptor aplikácie
- MotoTrack.jar – aplikácia
![]() |
Screenshot z Emulátora – Analýza údajov o tankovaní |
Pridané: 06.07.2005 Autor: reeko Zdieľať
Súvisiace články:
Redakčné videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!