Anketa:
Michal Búlik začal sezónu 2018 - v Španielsku bodoval
ZdieľaťPridané: 11.04.2018 Autor: Redakcia Motoride.sk
Čitatelia: 2337 [Šport - Cestné Motocykle]
Juniorský reprezentant Slovenska, 12-ročný skaličan Michal Búlik, má za sebou prvé preteky medzinárodných majstrovstiev Španielska. Z kraja Dona Quijota de la Mancha si vezie domov 6 bodov za 15. a 11. miesto.
Pretekársky víkend, do ktorého zasiahli pretekári 26-tich národností, začal už vo štvrtok voľnými tréningami, ktoré pokračovali i v piatok. V sobotu boli na pláne dve kvalifikácie a prvý z dvoch pretekov Búlikovej triedy 85 GP/Moto4. V úvodnom kvalifikačnom tréningu sa nášmu juniorovi nedarilo dostať do adekvátneho tempa a jeho dosiahnutý čas stačil na 13. miesto.
V druhom si všetci jazdci najskôr vyskúšali štartovú procedúru. V prvej časti jazdili v skupinách, čo na zlepšenie času nebolo. Michal sa potom osamostatnil a v poslednej časti tréningu zajazdil okruh v čase, ktorý ho dostal na ôsmu pozíciu. V súčte najrýchlejších časov z oboch kvalifikácii to znamenalo 9. pozíciu na štarte z 35-tich pretekárov triedy 85GP/Moto4.
Predpoveď počasia na víkend nebola priaznivá, no zatiaľ sa nenapĺňala. To sa ale zmenilo v priebehu prvých pretekov.
Po štarte a nájazde do prvej zákruty Búlika zblokoval jeden zo súperov, čo znamenalo prepad poľom. Niekoľko pozícií získal späť ale po pár odjazdených kolách sa z mrakov nad traťou spustil dážď a preteky boli zastavené. Nasledovala výmena pneumatík za mokré, tri tréningové kolá a reštart pretekov na 5 kôl. Jazdilo sa za hustého dažďa a na mokre toho náš pretekár moc odjazdené nemá. Bola to jeho druhá skúsenosť s vodou na trati. Počínal si opatrne a cieľom šprintu prešiel na 19. mieste celkove a 15-tom v hodnotení triedy Moto4.
V nedeľu sa počasie umúdrilo ale i tak nad okruhom panovali nízke teploty a fúkal silný protivietor.
Štart z 9. pozície sa príliš nevydaril, napriek tomu po prvom kole už Michal opäť atakoval 9. priečku. V úvode sa držal prvej skupiny, no po chybe v treťom kole prišiel o kontakt a jazdci bojujúci o víťazstvo sa začali vzďaľovať. Jazdil sám a v silnom protivetre nedokázal držať tempo, čo spôsobilo i ochladnutie pneumatík a stratu gripu. To v záverečnom kole využili dvaja súperi a odsunuli Búlika na 12. priečku celkove a 11-tu v hodnotení triedy Moto4.
Očakávania pred víkendom sme mali väčšie ale na druhej strane to prebehlo bez pádu a vezieme domov prvé body. Motorka bola rýchla a chlapci z tímu Héctora Faubela pracovali perfektne. Veríme, že nasledujúce preteky budeme na tom lepšie.
Michal Búlik, jazdec: „ Na preteky v Albacete som sa veľmi tešil. Škoda počasia, pretože to mohlo byť lepšie. Prvé preteky mi ukázali, kde mám rezervy a v čom sa musím zlepšiť. Z výsledkov som trochu sklamaný ale verím, že do ďalších pretekov v Barcelone budem pripravený lepšie. Tím Fau55 Racing pracoval na 100% a motorka je fantastická! "
Milan Búlik, otec pretekára: " Ja som s výsledkom spokojný. Ukázal nám, kde má Michal rezervy, ale aj že máme priestor na zlepšenie. Po minuloročných problémoch s motocyklom musí Michal nájsť svoj kľud. Motorka tímu Fau55 Racing je naozaj vysokokonkurencieschopná a tím okolo šéfmechanika Fausta Martinéza patrí určite k najlepším. Verím, že s ich prístupom a Michalovou snahou sa v priebehu sezóny určite dostaneme vyššie."
Ďakujeme celému tímu FAU55 Racing, všetkým našim partnerom a fanúšikom za podporu.
Ďakujeme partnerom:
BOS Búlik s.r.o., Redox Lučenec, BRS Technology, Auto Kelly Slovakia s.r.o., RSTmoto cz, Paolo Slovakia, Boneko a.s., Maco Racing Team, Dunlop, ITR Racing Parts, Pizza Apetito, Šperk Holíč s.r.o., Moto-cup.sk, TM Sport, Slovenská motocyklová federácia.
Foto: archív M.Búlika
Pridané: 11.04.2018 Autor: Redakcia Motoride.sk Zdieľať
Súvisiace články:
- Michal Búlik v roku 2018 za tím vicemajstra sveta. - Redakcia
- Michal Búlik dokončil sezónu vo Valencii - Redakcia
- Michal Búlik vicemajstrom Španielska 2022 - Redakcia
Ďalšie články tohto autora:
- Honda prináša európsky záručný program pre motocykle a skútre
- Martin Vaculík obhájil titul medzinárodného majstra SR
- V Portugalsku štartuje seriál ME Enduro 2025 aj s jazdcami SMF
- Dámy a páni, prichádza tak trochu iný Harley - CVO Road Glide RR
- Dunlop predstavuje inovované hyperšportové SportSmart MK4
- Nové Piaggio Beverly 310 (2025)
- Fotoreport: Výstava Motocykel 2025, Incheba Bratislava
- Fotoreport: výstava Motocykl 2025, Praha
- Inovované Piaggio Liberty - nový štýl aj technológie
- Dax, Monkey a Super Cub C125 dostávajú nové farby, príslušenstvo pre rok 2025 + rozhovor s konštruktérom
- ... zobraz všetky články od tohto autora

Galéria ku článku:
Redakčné videá:
Vtip
Pridal:
Princípy moderného inžinierskeho designu
Štandardizovaný rozchod koľají na železniciach v USA činí 1435 mm (4 stopy a 8,5 palca). To je ale neobyčajne divná hodnota. Prečo je rozchod práve toľko? No pretože tak stavali železnice v Anglicku a železnice v USA stavali emigranti z Anglicka.
Prečo to Angličania stavali práve tak? Pretože prvé železnice boli postavené ľuďmi, ktorí predtým stavali električkové trate a tie mali taký rozchod.
A prečo ti použili taký rozchod? Pretože ľudia, ktorí stavali električkové vozidlá, na to použili rovnaké nástroje ako pri stavbe kočiarov, ktoré mali taký rozostup kolies.
Fajn! A prečo teda mali kočiare práve taký divný rozostup kolies? No pretože keby skúsili urobiť kočiar s iným rozostupom, tak by sa kolesá na starých cestách v Anglicku mohli ľahko zlomiť, pretože na nich boli vyjazdené koľaje práve toho rozostupu.
A kto postavil tie staré cesty s koľajami? Prvé dlhé cesty v Európe (a Anglicku) postavili v Rímskom impériu pre legionárov. Od tej doby sa používajú.
A koľaje? Pôvodné koľaje, ktoré každý rešpektuje zo strachu zo zničenia kočiarov, boli vyjazdené rímskymi vojnovými vozidlami. Od doby, keď boli vozidlá stavané pre Rímske impérium, mali všetky podobný rozostup kolies.
Tak sme sa konečne dobrali k odpovedi na pôvodnú otázku. Rozchod koľají železníc v USA je odvodený z pôvodnej špecifikácie vojnových vozidiel Rímskeho impéria.
Byrokracia a špecifikácie sú nesmrteľné. Takže až budete zase študovať nejakú špecifikáciu a čudovať sa, čo to tam je za konský zadok, môžete tým trafiť klinec na hlavičku – pretože vojnové vozidlá Rímskeho impéria boli široké tak akurát na dva zadky vojnových koní.
A ešte niečo. Keď sa pozriete na raketoplán na štartovacej rampe, uvidíte po stranách palivovej nádrže dva pomocné raketové motory. Vyrába ich spoločnosť Thiokol v továrni v Utahu. do toho tunela vošli. Tunel je o málo širší ako železnica, a železnica má rozostup koľají asi tak na dva konské zadky.
Takže taká dôležitá vlastnosť najpokročilejšieho dopravného prostriedku na svete bola určená šírkou dvoch konských zadkov!