Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 2559 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 27278
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (16347)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (10931)

Harley-Davidson

06-MG-Stevio-side

Najsledovanejšie videá:

Tak som si zase kúpil polotovar - Diskusné fórum - Len Tak

Diskusia len tak o všetkom okolo motoriek...

Pravidlá správania sa na diskusnom fóre motoride.sk

Pridaj novú diskusiuTak som si zase kúpil polotovar - Diskusné fórum - Len Tak

OO Zruš sledovanie Pridaj nový príspevok 
25.06.2024 15:09

Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

Tak buď som už úplne sprostý, alebo mám smolu, alebo... ja už ti neviem že čo.
Zase som si kúpil polotovar, či DIY projekt motorku.

Naposledy som mal dva ročníky SuperDuka. Bola to nekvalitá motorka, z ktorej všeličo možné odpadávalo, vyhadzovala elektronické chyby ako na bežiacom páse, zhasínala počas jazdy v 100 km/h a podobné folklórne prvky.
Možno od MY 2020 / 2021 bola už ako-tak dobrá, ale dovtedy to bola v podstate nejaká nedotiahnutá beta-verzia.
Navyše neťahala odspodu a bolo ju treba vytáčať. 1300-vku motor vytáčať aby to malo nejaký ťah, ja ti poviem.

No, predal som ju, lebo sme sa sťahovali mimo EÚ. Na dovolenke som si prenajal Indian FTR, aj cestopis som tu písal. Tri dni som ju mal a učarovala mi. Správala sa kultivovane a ťahala od 2000 otáčok ako čert. Za tri dni som ju poriadne preskúšal a nenašiel som žiadnu výraznejšiu chybu. Trochu cukala vo vyšších rýchlostných stupňoch na malé otáčky - žiadna tragédia.
Nikdy som žiadnu motorku neotestoval dôkladnejšie, než túto.

Nuž, kúpil som si ju novú, mysliac si, že viem 100% do čoho idem. Ten istý motor ako tá, čo som mal prenajatú, len o dva ročníky novšia (2024 namiesto 2022).

Urobil som na nej zatiaľ 800 km. Keby sa dalo, hneď ju vrátim.

To nie je tá motorka, čo som mal prenajatú. Neťahá ani zďaleka tak dobre odspodu a čo je horšie, nedá sa na tom jazdiť plynulo. Cuká, trhá. Môžeš ísť aj na 3000 otáčok, aj na 3500, to je jedno. Jednoducho pri stálom plyne nie je schopná ísť plynulo. Trhá, cuká ako drhnúca sa koza.

Čítam na internetovom fóre špecifickom pre tento model, že to je normálka. Že to je kvôli EÚ normám - motor sa drhne, lebo v zmesi je priveľa vzduchu a primálo benzínu. Že jediné čo pomôže je preprogramovať riadiacu jednotku, aby sa upravila zmes. Za 600 EUR. Ešte lepšie: Vyhodiť katalyzátor a dať rovný výfuk Toce alebo Akrapovič (moja má sériovo Akrapovič, ale samozrejme s katalyzátorom).

To sa mi ABSOLÚTNE nechce. Jednak ďalšie výdavky, jednak ktovie aký dopad na záruku (vravia, že žiaden - verím tomu?), jednak neprejdeš cez STK (OK, o 4 roky, ale aj tak). O drastických veciach ako odstánenie katalyzátora absolútne neuvažujem - sem-tam cestujem do DE, AT, CH a nemám chuť aby mi policajt odstavil motorku a musel som ísť domov pešo.

Chcem len normálnu motorku, na ktorú sadneš, ideš a funguje dobre. Bezproblémovú. Preto si ich vždy kupujem nové.
Nechcem žiaden DIY projekt, ktorý musíš pokútnym spôsobom upravovať aby to fungovalo ako-tak k spokojnosti.

To až tak veľa žiadam, dofrasa?!

Čo ja viem, neviem. Je to na h.vno.

Dôvod úpravy: Preklep.

Upravené 3 krát. Naposledy upravil Kamilko (25.06.2024 15:12)


25.06.2024 15:39

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Pedro77
 Bahniak 

Ikona

Na okamih som čakal od teba, že dáš info z prvej ruky o 1390 SUPER DUKE, ešte som ho nestihol vyskúšať, zatiaľ len 990 DUKE. Chcel som ale reagovať na úpravu RJ, robím to už pri všetkých moto, čo som mal, aj nových po riadnom zábehu, môj pocit je rovnaký ohľadom EÚ noriem a samozrejme všetky originál diely si nechávam, potom aj vrátiť pôvodný SOFT nie je problém, ale zatiaľ som to nikdy nemusel robiť.


25.06.2024 16:27

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

matkulec
 Veteránista 

Dal by som Stage 1 paket/úpravu paliv. mapy alebo Dynojet PV3 Indian FTR 1200 a vozil sa...


25.06.2024 20:14

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

raptor
Darca Krvi  Turista 

Ikona

Podla toho čo píšeš je to z fabriky nastavené na príliš chudobnú zmes. Nevidím rozumný dôvod vyberať kat (presne z dovodov ktore si popisal) ale myslim ze toto by nemal byť problém odstrániť presne ako napísal matkulec / pedro a odladiť to na brzde. Zároveň zrejme nevieš povedať že tá povodná FTR už takúto úpravu nemala. Smerom k rovnému výfuku Toce som taký jemne skeptisch či by to pomohlo + niečo mi hovorí že to nebude street legal vecička. To by si na tebe tiež v Rajchu zgustli.

Za mňa jeden priklad - R1200GS OHC chladene olej vzduch je sice mega spolahlivý motor ľahko sa nastavujú ventily atď atď, ale s tou jednou vačkou je to také vágne plus cca v strede krivky prepad výkonu a tiež to tak mala každá z fabriky, zato som aj prešiel na DOHC ale čo chcem povedať je to že kamoš mi raz dal vyskúšať jeho OHC, ktorá mala power commander a neveril som tomu čo tá motorka robí. Žiadna výkonová diera a išlo to za plynom jak moja dvojvačka. Mal tam aj Akrapa ale priznal že kým tam nedal power commander tak ten Akrap tam bol len na parádu.

Takže vôbec by som sa nebál zásahu do palivovej mapy. Je kľudne možne že v rámci greenwashingu tam niekto naladil len tolko benzínu aby to ešte ako tak horelo.


25.06.2024 21:08

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

Dobre, ľudia, ale prečo to musím robiť? U novej motorky za 17.000 (na Slovensku 21.000, tu stojí 17).
Keď nie sú schopní zabezpečiť aby ten dvojvalec fungoval normálne aj s EURO normami, tak nech ho nepredávajú. Neviem, aspoň podľa mňa. Predávať takýto polotovar čo si potom musíš pokútne "tuningovať" aby to dušu z teba nevytriaslo keď ideš päťdesiatkou cez dedinu je podvádzanie zákazníka, podľa môjho názoru.

Ináč Dynojet je vraj nanič, podľa ľudí v tom fóre čo sledujem. Najlepší je nejaký Lloyd's Tune. Ale ten sa robí len v servisoch, ktoré sú takmer všetky v USA. Najbližší je v Taliansku. Keď si ďaleko, máš vymontovať RJ a poslať im ju poštou. Do USA.

Ale vravím, prečo sa vôbec musím takýmito vecami zapodievať! :-((((((

Dnes som ju odniesol na prvú záručnú. Mechanik, citujem: "Akýkoľvek zásah do RJ bude zistený po pripojení na počítač a bude mať za následok zrušenie záruky".

Píšem si s jedným Rakúšanom, ktorý má presne ten istý model. Má dohodnutý tuning niekde vo Viedni. Som zvedavý, ako mu to dopadne.

Ináč väčšina ľudí vo fóre FTR 1200 sú Američania. Oni tam majú asi nejaké extrémne laxné normy a zatiaľ mi nikto nepovedal, či vôbec majú STK (pýtal som sa). Takmer každý montuje ten Toce vúfuk bez katalyzátora. Potom to doma merajú - bežne 103-105 dB. Skús s takým niečím ísť do Álp. Keď ťa zastavia, tak ti vezmú ešte aj rodný list a domov pôjdeš pešo. Odhliadnuc od toho, že by som sa cítil ako hajzel jazdiac na 105 dB po prírode kde ľudia chodia oddychovať.


25.06.2024 21:18

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

Tu sú krivky Toce bez katalyzátora vs. sériová konfigurácia:

Pozri obrázok

Čakal som tú plnú, dostal som tú prerušovanú.

Dôvod úpravy: Poplietol som si krivky.

Upravené 2 krát. Naposledy upravil Kamilko (25.06.2024 21:25)


25.06.2024 21:24

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

matkulec
 Veteránista 

inak hentaká chudobná zmes nebude ani prispievať bohvieako k celkovej tepelnej pohode motora. skrátka ta chudobná zmes je zle navrstvená okolo ohniska zapal.sviečky a tie silné vibrácie, hmm, to je nadôvažok detonačné spaľovanie čo namáha kľuk. mechanizmus. Takže čipuj lebo to roztraseš.


25.06.2024 21:27

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

No fasa. Túto som si chcel nechať už navždy, lebo je to limitovaná edícia.


25.06.2024 22:19

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

raptor
Darca Krvi  Turista 

Ikona

matkulec detonačné horenie sa dá pomerne ľahko obísť resp zistiť použitím 100 resp 102 oktánového benzínu, samozrejme motor sa nesmie podtáčať.

Kamilko rozumiem že pri novej motorke sa chceš voziť a nie riešiť detaily tak aby to chodilo ako má, ale zdá sa že nemáš na výber. Ono veľa krát to ani nie je o tých peniazoch ako o tom aby si vedel že toto je za tvoje prachy presne ten liek, ktorý jej pomôže.

Počkaj na toho Rakúšana a uvidíš čo sa mu (ne)podarilo a podľa toho sa zariaď. Záruku máš koľko? 2 roky?

Ten zjapák tam nedávaj. Čo som čítal tak v Rajchu sú schopní ti odstaviť motorku koli páčke alebo plexisklu z aliexpressu. Za hentakú trubku cez kerú móžeš kukať na mesác ťa tam obrazne postavia k stene a dostaneš zelenú gulu.

Dôvod úpravy:

Upravené 1 krát. Naposledy upravil raptor (25.06.2024 22:25)


25.06.2024 23:03

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

tryskac
 Kávičkár 

Ikona

Na zaklade coho je zaver, ze to ma chudobnu zmes? Lebo emisie? To je blbost , medzi e4 a e5 nastala zmena iba v nox a prave nox sa tvori vo zvysenej miere pri prebytku kyslika.


26.06.2024 9:40

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Peter Fischer
Darca Krvi  Turista 
Redaktor
Ikona

Takych dobrych 80 % motoriek s Euro5 a vyssie bezi na chudobnejsiu zmes. Sem tam mam aj pocas jazdy pocit, ze motor je "prevzduchovany". Najsilnejsie to citit asi na Tridente a Tigeri 660.

Jediny sposob, ako dnes mat pod sebou zivelny neskrteny motor, je vyhodit katalyzatory a dat ladene zvody aj s laufom (to je casto spojene s inym softom v riadiacej jednotke a sportovym vzduchovym filtrom).

Herghott


26.06.2024 9:50

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

kappo
 Turista 

Ikona

Ja som si týmto celým prešiel. Kúpil som v 11/2023 HD Sport Glide 107. Je to takisto Euro 5, čiže chudobná zmes, moto nejde od spodu, cukanie a pod. Harley má ale toto zmáknuté, a dealer ti už pri predaji ponúkne Stage 1 (otvorený filter, nová mapa, otrvorený výfuk). Toto všetko sa dá urobiť "street legal" a to tak, že to akceptuje aj STK v AT/DE. Mám tam výfuk Jekilll & Hyde, ktorý má elektronickú reguláciu klapky. Otvoríš si ju (a teda aj zvuk) tlačítkom z riadítok. J&H robí aj Indian. Palivovú mapu mi prehrali priamo v HD bez porušenia záruky. Servisák hovoril, že to motoru len pomôže. Toto všetko je na novom HD povinná jazda, má to 90% strojov. Teraz to jazdí a znie tak ako má, a tak ako to výrobca navrhol. Celá sranda vyjde okolo 3500 Eur. Nevzdávaj sa :-)


26.06.2024 9:59

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

raptor
Darca Krvi  Turista 

Ikona

Herghott čo ma spoločné použitie katalyzátora s bohatosťou zmesi? :-O Motorky majú katalyzátory plus mínus 20-25 rokov niektoré boli z výroby nastavené tak že ozaj bolo čo a kde ladiť, iné boli nastavené tak že normálny jazdec nič ladiť nepotreboval. Napr. KTM 890 / 1290 BMW 1200 / 1250 / 1300 LC / Triumph Tiger 1200 / sú živelné až až aj v sériovom stave.

Ak je zmes z fabriky nastavená na chudobnú treba to doladiť alebo rovno nahrať inú palivovú mapu.

Ak vyhodíš katalyzátory tak už kúsok za hranicami riskuješ že motorka bude odstavená, možeš si po ňu prísť s odťahom a dostaneš mastnú pokutu. Takže pre človeka čo ma aspoň mierne turistické ambície nedobrá rada.


26.06.2024 10:40

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

raptor Záruka je dva roky, áno.

PeterFischer V USA toto robí odhadujem tak v 80% ľudí čo sú na tom internetovom fóre o tejto motorke. Súdim podľa diskusií a fotiek, čo zverejňujú. Asi tam majú fakt nejaké minimálne obmedzenia v porovnaní s Európou. Pýtal som sa na to, ale nejako sa im nechce o tom diskutovať. Akurát jeden chlapík z UK mi odpovedal, že ani tam sa veľmi nekontroluje, lebo polícia je poddimenzovaná. Ale vraj idú zavádzať nejaké automatické "zvukové kamery".

www.ftr1200forums.com/
Môj nick na tom fóre je K1000.

kappo To si presne popísal moju situáciu, len s tým rozdielom, že podpora od výrobcu nulová. Presne také niečo ako vravíš by som potreboval. Trebárs nech tam dajú aj upozornenie "For racing use only", ale nejaké riešenie aby to jazdilo normálne, pre boha!
Aj keď, 3500 EUR, no fasa! :'(

Dôvod úpravy:

Upravené 1 krát. Naposledy upravil Kamilko (26.06.2024 10:40)


26.06.2024 10:48

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

egres2
 Bahniak 

Ikona

raptor:
Čo sa nastavuje na katalizátore???????


26.06.2024 10:59

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

matkulec
 Veteránista 

hergot, sorry ale kosoštvorcovinu tomu rozumieš.
Ak urobí len vykuchanie katu tak jedine čo ešte viac dojebe je časovanie dynamického plnenia válcu: väčšia časť čerstvej zmesi pri strihaní ventilov pôjde rovno do komína...tak isto rýchlejšie odchádzajúce plyny nebudú konať prácu potrebnú...výsledok: vyššia spotreba a prepadnutý kruťák dole a v strede ot. spektra...
Na bohatšiu zmes nepotrebuje žiadne iné zvody ani úpravu kat. Jedine remap.
26.06.2024 11:05

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Peter Fischer
Darca Krvi  Turista 
Redaktor
Ikona

Re: matkulec: ale ja neriesim ako mat bohatu zmes. Ja riesim ako "mat pod sebou zivelny neskrteny motor", ktoreho priebehy nejsu kastrovane podla homologacnych merani. A ako pise Kamilko, su toho plne fora.

Herghott


26.06.2024 11:12

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

raptor
Darca Krvi  Turista 

Ikona

egreš - sorry ale nerozumiem otázke. :-O Katalyzátor sa podľa mňa nenastavuje.

matkulec - [dobre] .. vidím že niekto tu do toho vidí hlbšie a v súvislostiach. Milujem taký tunning že dopredu KN (ktorý by som si ja do motorky, ktorú mám rád, nikdy nedal, pozdravujem egreš (bez irónie)) a dozadu tiež priechodnú koncovku. Ešte aj kat preč a nejaké spätné protitlaky spalín s ktorými výrobca rátal pri vyplachovaní možú ísť handry fajčiť... Ide to "zrazu celé lepšie", viac to celé hučí, ide hlbší zvuk aj s airboxu aj z koncovky (rezonátora) a o zvyšok sa postará placebo.

kamilko - pri štandardnom používaní sa ti na tej motorke v záruke zrejme nič nepokazí. Resp nič čo by sa malo riešiť na záruku. Takže jediná dilema je či začať riešiť problém počas záruky alebo dva roky trpieť. Úplne rozumiem tvojim pocitom, nová motorka a nie je to ako si čakal že bude a ešte ta to aj bude stáť extra prachy. Ale živoť je príliš krátky si ho dva roky znechucovať.

Dôvod úpravy:

Upravené 3 krát. Naposledy upravil raptor (26.06.2024 11:19)


26.06.2024 11:21

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

egres2
 Bahniak 

Ikona

raptor:
Motorky majú katalyzátory plus mínus 20-25 rokov niektoré boli z výroby nastavené tak že ozaj bolo čo a kde ladiť, iné boli nastavené tak že normálny jazdec nič ladiť nepotreboval.


26.06.2024 11:22

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

8814
 Turista 

Ikona

Re: Herghott: Ja som ten problém vyriešil.....všetky motorky v mojom vlastníctve spĺňajú EURO 0 >:-)


26.06.2024 11:23

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

raptor
Darca Krvi  Turista 

Ikona

egreš - uznávam, napísal som to nejezdnoznačne

správne by to malo byť takto

Motorky majú katalyzátory plus mínus 20-25 rokov niektoré motorky boli z výroby nastavené tak že ozaj bolo čo a kde ladiť, iné boli nastavené tak že normálny jazdec nič ladiť nepotreboval.


26.06.2024 11:32

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

raptor Rozumiem, dík za odporúčanie.


26.06.2024 11:51

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

kappo
 Turista 

Ikona

kamilko - na Indian sa to da urobit rovnako ako na HD, posielam link na otvoreny vyfuk s EU homologizaciou:
www.jekillandhyde.com/en/brands/indian-exhaust...

+ link na nove palivove mapy (aj ked pozeram ze Indian FTR maju zatial v stave "pripravujeme")
www.actia.cz/diag4bike/data/14-engine-tuning-indian-eu-...


26.06.2024 12:52

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

kappo Ďakujem za info, o tejto možnosti som nevedel. Potom by sa dal predať Akrapovič a kúpiť takéto niečo. Plus, zmena palivovej mapy nevyhnutná - či už tá firma, na ktorú si dal link, alebo FuelMoto (niektorí odporúčajú), alebo Lloyd'z Garage (mnohí odporúčajú).

Mám do toho nulovú chuť.
Alternatíva je trápiť sa na trhajúcej koze.

Toto všetko som si mal pozisťovať predtým, než som kupoval. Úprimne, nebolo by mi napadlo, že keď motorka z požičovne fungovala dobre, nová čo kúpim nemusí. Ani nechápem, prečo to tak je. Neverím, že v tej požičovni niekto upravoval motorky.


26.06.2024 13:14

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Vidicon
 Geriatrik 

Ikona

Re: kappo: ahoj, tiez som tie vyfuky nahodil, a ja teraz neviem, ci je to tym alebo som sa zmenil na prasiatko, ale pri 2000 az 2200 je prepad vykonu a pri 2200 to vyrazi jak dive. Bez ohladu na polohu klapky v tlmici. Nemal si podobne pozorovanie? Ja mam 110nku. Uz hladam, kde je brzda, nech to pozru, lebo ma to kaka...


26.06.2024 14:19

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

kappo
 Turista 

Ikona

vidicon - mne to takto nerobilo. Zo začiatku kým som mal len J&H bez mapy, tak boli spodne otacky take slabsie + obcasne cukanie. Potom som nahodil otvoreny filter + palivove mapy od Diag4bike a teraz je to uplne OK. Taha od spodku, necuká, + výborny zvuk.


26.06.2024 21:05

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

Ja tomu rozumiem ako koza náklaďáku, ale naivne laicky si to predstavujem tak, že keď dáš preč katalyzátor a namiesto neho rovnú rúru, tak motoru sa "ľahšie dýcha". Ako keď sme si po pandémii dali dole respirátory - hneď sa nám ľahšie dýchalo :-D

Samozrejme vždy ruka v ruke s preprogramovaním riadiacej jednotky, lebo tá to potom musí úplne ináč dávkovať.

To samozrejme robiť nebudem ani keby som sa rozhodoval po vypití troch fliaš vína. Pre mňa už aj zmena palivovej mapy je dráma. Pre vás chlieb každonenný, pre mňa dráma.

Na zmenu palivovej mapy mi maníci najviac odporúčajú Lloyd's Tunes. Treba im fyzicky poslať RJ poštou. Vybrať sa dá za 3 minúty, lebo je pohodlne umiestnená pod krytom palivovej nádrže. Kúpiš si druhú RJ za 500 EUR. Tú pošleš na prečipovanie. Potom vymeníš a máš. Potrebuješ na STK? Vymeníš nazad.

Iná firma (FuelMoto) ti pošle bluetooth zariadenie veľkosti menšieho mobilu, ktoré pripojíš k servisnému portu na motorke. Ten je asi hneď vedľa prístrojovky ako USB port (ak to je ten a nie nejaký iný). Software pre RJ si stiahneš do app-ky na mobile. Pripojíš sa na bluetooth "flashovacieho" zariadenia a pošleš palivovú mapu z mobilu akú chceš. Záležitosť sekúnd, vraj.

Po skúsenostiach s KTM mám obrovskú nechuť robiť čokoľvek, čo by mi narušilo záruku. Keby bol tento výrobca ponúkal rozšírenú záruku na 3, 4, 5 rokov, hneď by som si ju bol kúpil.

Dôvod úpravy:

Upravené 1 krát. Naposledy upravil Kamilko (26.06.2024 21:05)


26.06.2024 21:27

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

raptor
Darca Krvi  Turista 

Ikona

Kamilko - na STK nepotrebuješ meniť naspať riadiacu jednotku. Dokonca ani katalyzátor, ak nie je pozorný technik, netreba dávať naspať. V SR sa (zatiaľ) emisie na motocykloch nemerajú. Ale v západnej Európe môžeš mať pri bežnej cestnej kontrole vážny problém a motorku ako nespôsobilú ďalšej jazdy ti odstavia + nie malá pokuta.

Ak dáš preč katalyzátor tak motorka bude lahšie vydychovať. Problém je že to bude až príliš ľahko s čím sa pri konštrukcii sériového motora nerátalo. Všetko podstatné napísal matkulec vo svojom príspevku 26.06.2024 10:59

Počkaj na toho Rakúšana ako sa mu zadarí a uvidíš. Máš ideálnu situáciu, on to vyskúša za teba a ty sa podľa výsledku rozhodneš.


26.06.2024 22:00

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

raptor Zaujímavé, to som vôbec nevedel, že na Slovensku nemerajú na STK emisie.
V Španielsku, kde som žil donedávna, sa merajú. Tu v Andorre, kde som teraz, tiež merajú.

Ešte mi poviete že u nás hádam nemerajú ani hluk?! :-D

To, čo napísal matkulec odráža aj to, čo spomínajú na tom inom fóre ľudia čo odstránili kat: Podstatne sa im zvýšila spotreba. Táto motorka už aj sériovo má mimoriadne obmedzený dojazd, hádam 180 km. Potom im to spadne ešte na nejakých 130.

A áno, máš pravdu, je to ideálna situácia, že iný kolega s presne rovnakým modelom to ide vyskúšať. Tu mu to budú robiť: www.facebook.com/stc.ottoleirer/?locale=de_DE%5C. Je ochotný podeliť sa o skúsenosti, sám mi napísal.


26.06.2024 23:16

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

OKOzMI
 Turista 

Ikona

Re: Kamilko:
Sme krajina zodpovedných, priam ukážková.
NEMERAJÚ. :-)))


27.06.2024 7:12

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Nozdormu
 Kávičkár 

Ikona

veru nemeraju ale mohli by zacat dpc aj pri ceste aj v meste aj na stk a aj kazdy mesiac bo ja by som dakedy aj "vlastnych" pozabijal co za rachot vsade robia a keby len motorky ale aj stare pojebane "vytunene" jednotkove fabie oktavie a ine haraburdy co uz by ani nemali byt na ceste...ach jaj gretu na vas!!!

Dôvod úpravy: nieco k teme...sice som laik ale moj pohlad na vec je taky ze kazdym rokom bude viac a viac motoriek takych co budu naladene len na oficialne euro normy...realne ta motorka bude v takom stave nepouzitelna na jazdenie pre radost a rovno s predajom sa budu predavat rozne kity/upravy/preprogramovania atd ktore ti zmenia dvojkolesovy dopravny prostriedok na motorku...cize je mozne ze o par rokov sa to uz bude tykat skoro vsetkych znaciek a modelov...

Upravené 1 krát. Naposledy upravil Nozdormu (27.06.2024 7:13)


27.06.2024 7:52

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

Tak to som zle urobil, že som odišiel zo Slovenska. Aspoň trochu ti škieri svetlo a nemáš úplne prederavenú gumu? SKT-čka urobená :-D

Inde merajú emisie, hlučnosť, hĺbku dezénu mikrometrom. Aj na zjavne nových gumách, ktoré som predvčerom nasadil. Naposledy sa mi stalo. Meria ten dezén, meria. Reku čo meriaš, nevidíš že úplne nové gumy, ešte aj ten farebný prúžok majú po povrchu. Nie, on musí merať. Tak, meraj :-D

Nozdormu Myslím, že máš pravdu a myslím, že sa to už deje. Len potom výrobcovia by mali ponúkať riešenia, ako Harley.


27.06.2024 8:11

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

raptor
Darca Krvi  Turista 

Ikona

kamilko - nie jedna motorka prešla STK bez toho aby vôbec naštartovala. Ale zas ak technik bude potrebovať aby našiel niekoho kto neprejde (a ver tomu že občas im to treba) tak si može vypýtať od laďáku certifikát. A keď máš nejakého Odkvapoviča z Poľska tak neprejdeš alebo prejdeš s B chybou.

Ale zasa si Slovensko nemýľ s Tadžikistanom. Svetlá sa normálne kontrolujú regloskopom a dezén na pneu sa tu síce pri každej motorke nemeria ale ak prídeš so "slickom" tak neprejdeš tiež.

Dôležitá otázka v tomto smere teda je, má tvoj Indián španielske alebo slovenské EČV?


27.06.2024 8:29

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

8814
 Turista 

Ikona

Re: raptor: v živote som nezažil to.že by trebalo na STK nastartovať motorku.


27.06.2024 8:36

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

raptor Nechcel som urážať, sorry.

Motorka má EČV Andorry, lebo tu teraz bývame a tu som ju pred necelým mesiacom kupoval. Mnoho ľudí nepozná Andorru, lebo je to jeden z tých mikro-štátov ako Monaco. Počet obyvateľov 85.000 - trochu viac, než Banská Bystrica. Len tento je vysoko v Pyrenejách medzi Španielskom a Francúzskom. My napríklad bývame v nadmorskej výške 1.750 metrov, čo je ako Skalnaté Pleso. Zima. 24. mája ešte snežilo.

Andorra nie je v EÚ, sú tu normálne hranice kde prebieha námatková kontrola. Kvóty na dovoz / vývoz - ako v Európe pred 30 rokmi.
Sú tu nízke dane, napríklad DPH je 4,5% na všetko. Čiže lacný tovar, okrem potravín. Aj preto táto motorka stála o 3.800 EUR menej, než inde v Európe.

Tu je foto. Značku som trochu zakamufloval, lebo som paranoik.

Pozri obrázok

Dôvod úpravy: Väčší obrázok.

Upravené 2 krát. Naposledy upravil Kamilko (27.06.2024 8:39)


27.06.2024 8:46

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

raptor
Darca Krvi  Turista 

Ikona

8814 - tak veľa krát už len koli váhe je lahšie naštartovať ako to tam tlačiť.

Kamilko - krásny to kraj musí tam byť síce kratšie leto ale o to krajšia jazda v Pyrenejách. [dobre] Andorru sprostredkovane poznám. Na staré kolena mi preskočilo a zbieram pamätné 2€. Mikroštáty sú extra drahé... Andorra z nich patrí k tým lacnejším z tých drahých.


27.06.2024 9:11

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

raptor Pravda je. Tu sa ešte dá, aj keď sa nám zdá, že sme možno chytili "posledný vlak" ako sa sem prisťahovať. Už je tu skrátka "plno" a viac ľudí nechcú. Ani niet miesta. Celá krajina sú tri úzke údolia a okolo nich prudké steny 2.000 - 3.000 metrových hôr.

Celá krajina má 37 kilometrov, od španielskych hraníc po francúzske. Do Španielska mám 28 kilometrov, do Francúzska 9. Len treba ísť skoro ráno, lebo potom rad na hranichiach.

V posledných rokoch sa sem prisťahovalo množstvo bohatých ľudí zo Španielska a Francúzska, lebo daň z príjmu je len 10%. Bývalí futbalisti, YouTuberi a podobní milionári. Vidno to. Vozový park sa už začína podobať na ten v Monaku.

Táto krajina čo ale robí dobre je to, že nástojí na tom, aby si tu žil. Aby si tu skrátka bol prítomný väčšiu časť roka. Pri predlžovaní povolenia na pobyt musíš dokladovať že si nakupoval v miestnych obchodoch, chodil na kultúrne podujatia, k miestnemu zubárovi a podobne. Polícia pozerá, či nemáš celé mesiace stiahnuté žalúzie a vyšetruje susedov, či ťa pravidelne vídavajú. Nechcú, aby to bol len taký daňový raj, kde si milionári založia rezidenciu a potom tu nestrávia ani týždeň v roku. Chcú komunitu.

Zatiaľ tu nie je až tak draho, aj keď trochu draho je. Napríklad my sme museli ísť bývať vysoko do hôr, lebo dole v okolí hlavného mesta sme si nemohli dovoliť.

Ak máš rád lyžovanie a hory, tak je tu raj. Z balkóna sa pozerám na dva lyžiarske svahy niekoľko stovák metrov od domu.
Keď som býval v Barcelone, za zákrutami na motorke som sa musel najprv hodinu predierať mestom a výpadovkami, v zápche a horúčave. Tu mám prvú zákrutu 200 metrov od domu, pozerám na ňu z okna kuchyne.
Zase na druhej strane, v Barcelone som mohol jazdiť 300 dní v roku, 360 ak mi nevadilo jazdiť v daždi. Tu budem rád ak pojazdím od konca mája do polovice októbra. Na zimu si motorku plánujem odlifrovať k švagrinej do Barcelony. Sú to len tri hodiny autom a je to najbližšie veľké mesto, raz za mesiac tam chodíme.


27.06.2024 9:53

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

egres2
 Bahniak 

Ikona

Kamilko:
Hovoríš Španelsky? Ja som raz cez Andoru prechádzal( spravil som si výlet po ceste do Barcelony) a mal som problém dorozumieť sa . Nemčina ani angličtina sa nechytala . Len španielsky a tuším katalánsky alebo ako. Zaujímavé kde si našiel domov. [dobre]


27.06.2024 9:59

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

JurajzBB
 Skútrista 

STK Nigol Banská Bystrica, odmeraná hlučnosť, aj hĺbka dezénu.
To len tak na okraj


27.06.2024 10:24

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

copy
 Skútrista 

Re: Kamilko: do Andorry sa chodievalo tankovať, kedysi dávno, ešte stále je to tak? Že benzín je tam výrazne lacnejší než v Španielsku aj Francúzsku?


27.06.2024 10:33

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

egres2 Áno, do životopisu si píšem, že Španielčinu ovládam na podobnej úrovni ako materinský jazyk. Prežil som tam pol života a manželka je Španielka, to sa človek naučí aj keby nechcel.

A áno, kmene Ibérijského poloostrova sú známe tým, že neovládajú jazyky. Nie že by nechceli, ako Francúzi, ale jednoducho sa nedokážu naučiť. Aj manželka, chuderka, už koľko rokov sa učí po Anglicky a stále nevie dobre. Nejde im to.

Na druhej strane pre nás je Španielčina ľahký jazyk, pretože má takmer rovnakú výslovnosť. Aj gramatika je ľahká, žiaden predprítomný predminulý čas ako v Angličtine, žiadne skloňovanie genitív datív ako v Nemčine. Španielčina bude pre nás asi najľahší neslovanský jazyk na naučenie.

V Andorre je oficiálny jazyk Katalánsky. 98% ľudí hovorí po Španielsky, 60% por Francúzsky a 30% po Portugalsky.

Z Barcelony sme odišli, lebo sme zunovali jej horúčavy, preľudnenosť, preturistovanosť a do neba rastúce ceny. Ale je to najbližšie veľké mesto kde "všetko je" a kde sa vyznáme, tak tam chodíme často. Plus žijú tam svokrovci a švagriná s deťmi.

JurajzBB Tak vidíš, aj u nás sa to pritvrdzuje. Určite o niekoľko rokov to budú chcieť harmonizovať v celej EÚ, aby boli všade rovnaké pravidlá.


27.06.2024 10:37

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

copy Áno, 4,5% DPH na všetko - čiže lacno. Veľa ľudí sem chodí za nákupmi. Alkohol, móda, elektronika, auto / moto doplnky, benzín. Napríklad iPhone je najmenej o 100 EUR lacnejší než v okolitých krajinách, podľa modelu.

Keď sa človek vyberie na Ibérijský poloostrov na motorke alebo autom, oplatí sa zaradiť do programu Andorru. Je to zaujímavé navštíviť takú menej zvyčajnú krajinu a niečo si môžeš aj výhodne nakúpiť.

Lenže pozor, sú kvóty na vývoz. Jednak finančné, max 1.000 EUR na osobu, jednak množstevné, max toľko a toľko litrov alkoholu alebo kusov cigariet.
Našťastie sa to spočítava. Napríklad ľudia sem chodia kupovať Rolexky a iné luxusné hodinky. Ak sú v aute štyria, môžu vyviezť jedny Rolexky za 4.000, pokiaľ nemajú nič iné :-D

Dôvod úpravy: Doplnenie.

Upravené 1 krát. Naposledy upravil Kamilko (27.06.2024 10:49)


27.06.2024 11:01

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

copy
 Skútrista 

Bol som tam pred 20 rokmi naposledy. Len tak pre zaujímavosť, koľko tam teraz stojí liter benzínu 95? A koľko krabička Marlboriek?


27.06.2024 11:13

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

8814
 Turista 

Ikona

Re: Kamilko: pritvrdzuje...keby som nechodil na zraz na Punta Bagna tak by som
sa začal stresovať,..také home made stavby z celej Európy /Francúzi ,Nemci ,Španieli,Taliani,dokonca Švajčiari...holé rúry pevné rámy atď všetci po vlastnej osi z STK o Švédoch radšej mlčím....tam by slovenský technik z STK spáchal samovraždu.Na jar som bol z kamošom na TUV v nemecku nakoľko mal win 1HD a v Maďarsku je problém s registráciou preto to nosia na TUV do Nemecka ten im uznajú a je po probléme...bola to brutálna stavba,TUV bez problémov,ani tam sa neštartovalo,Asi tak...


27.06.2024 11:21

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

copy Tak napríklad, benzín 95 teraz 1,439 EUR tu neďaleko od nás:

www.gasopas.ad/es/precios-carburantes/

Kartón Marlboro napríklad 39,45 EUR:

lacasadelstabacs.com/?page_id=8

Neviem, či to sú veľké rozdiely v porovnaní u nás.

8814 Fajný paradox :-D
Ťažko na to niečo povedať... Dvojtvárnosť - dvojaký meter?


27.06.2024 12:38

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

8814
 Turista 

Ikona

Samoztejme.tak ako keď si chcel niečo vybavyť v USA išiel si za Poliakmi,keď chceš niečo v Nemecku Turci to vybavia.Korupcia je všade,vždy bola aj bude.Nemec od nemca nezoberie úplatok od Turka s tým nemá najmenší problém...Z domácim je v každom štáte vydrbané.Čerstý zážitok z južného Tyrolu,tam je to naopak,keďže zastavili nás policajti keďže obaja vedeli len po Taliansky môj domáci sprievodca povedal môžme ísť nakoľko je súdne rozhodnutie,kv ktorom jre uvedené,že v Tyrolsku musí byť úradný výkon vykonaný v Nemcko jazyku nakoľko tam je autonómia.Preto drbú cudzincov....


27.06.2024 12:54

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

copy
 Skútrista 

Tak v Nemecku sa ani na súde nedopracuješ k spravodlivosti, skusenosť vlastná a aj pár mojich známych


27.06.2024 13:00

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

8814
 Turista 

Ikona

Re: copy: Na žiadnom súde na svete sa nerieši ani nikdy neriešila spravodlivosť.


27.06.2024 13:13

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

egres2
 Bahniak 

Ikona

copy:
Ja som vyhral súd v Nemecku. Samozrejme, že právo bolo na strane mojej fimy.


27.06.2024 13:13

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

egres2
 Bahniak 

Ikona

Kamilko:
Super.
Ja stále tvrdím, že šikovný Slovák nemá problém žiť kdekoľvek.


27.06.2024 13:34

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

8814
 Turista 

Ikona

Re: egres2: sem tam sa pritrafí.že právo a spravodlivosť sa stretnú :-D


27.06.2024 15:02

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

copy
 Skútrista 

Re: egres2: zrejme nechodil sudca s advokátom protistrany na golf a na dovolenky


27.06.2024 15:32

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

8814 Takéto triky treba poznať :-D
Áno, nie je to vždy tak, ako by človek očakával alebo ako sa hovorí. Tiež mám osobné skúsenosti, napríklad s nórskou políciou. Traduje sa, že aký majú fajn ľudský prístup, že radšej len upozornia a pokutujú až v extrémnych prípadoch a podobne. No, platil som 390 EUR pokutu za nejakých mizerných 9 km/h navyše. Na bezvýznamnej rovnej ceste bez premávky, niekde ďaleko na severe v divočine. Takže, asi tak.

egres2 Hehe, díky!

Ináč k tomu vozovému parku, ktorý začína pripomínať Monako: Toto je pred reštauráciou tu v susedstve, práve teraz:

Pozri obrázok


27.06.2024 18:48

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Vidicon
 Geriatrik 

Ikona

Re: Kamilko: a to cervene je tvoje? ;-)


27.06.2024 19:56

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Thorien
 Turista 

Ikona

Re: Vidicon: podla toho aku si vybral motorku skor to modre :-)


27.06.2024 20:42

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

Hehehe, dobrí ste :-D :-D :-D [dobre]


27.06.2024 21:58

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

copy
 Skútrista 

SF90, pol melona


28.06.2024 6:35

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Nozdormu
 Kávičkár 

Ikona

Re: copy: ale ked to je v andore po zlave tak mozno by vydalo aj beznemu slovakovi z vyplaty...ci?


28.06.2024 6:46

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

OKOzMI
 Turista 

Ikona

Idzem do Andory. Aj ja chcem poriadne bývanie, motor, dochodok a šicko možné. Dokonca aj ženu naj mi tam dajú.


28.06.2024 7:55

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

Hehe, napíšem aj tienisté stránky, aby ste si zase nemysleli, že raj na zemi.

Môže tu byť... nuda.
Buď ťa fakt že ohromne baví vysokohorská turistika a lyžovanie, alebo sa unudíš k smrti. Určité športové a kultúrne podujatia sa tu organizujú, ale len zlomok toho, čo vo väčšom meste. Len hory a nakupovanie. Ináč tu niet veľmi čo robiť...
Ani po mestečkách sa nebudeš prechádzať, lebo sú... škaredé. Toto bola po stáročia veľmi chudobná krajina. V minulosti bohatstvo pochádzalo z poľnohospodárstva a tu takme žiadne poľnohospodárstvo nie je. Ľudia chovali pár úbohých kráv na tých svahoch a to bolo všetko. Boli chudobní. Preto tu nevznikli žiadne pekné historické mestečká. Potom v 60-tych a 70-tych rokoch, keď sa začal rozvíjať cestovný ruch sa začalo veľa stavať, ale chaoticky a bez rozmyslu. Šedivo, škaredo.

Všade je ďaleko.
Samozrejme žiadne diaľnice, lebo niet ich kde postaviť. Aj v samotnej krajine, aj v okolitých krajinách cesty vedúce sem sú úzke a kľukaté. Pre motorkára ideálne, ale keď chceš ísť niekam ďalej autom, sú to hodiny predierania sa okreskami. Samozrejme žiadna železnica.
Z Barcelony sme to mali na Costa Brava hodinu a pol po diaľnici, odtiaľ sú to 4 hodiny. Väčšie mestá Barcelona 3 hodiny, francúzsky Toulouse dve a pol, Girona tri... a to je všetko.
Najbližšie letisko je v Seu d'Urgell tesne za hranicou, ale len regionálne - lieta sa len do Madridu. Najbližšie medzinárodné letisko zase len v tej Barcelone alebo Toulouse. Bol som zvyknutú byť 20 minút taxíkom od letiska, 50 minút verejnou dopravou. Ísť k rodičom na Slovensko? Žiaden problém, to som sa mohol rozhodnúť hoci aj pár hodín dopredu. Teraz to už musím dôkladne naplánovať, kde nechám auto, atď. Plus tá nervozita 3 hodiny cesty na letisko, čo keď sa niečo prihodí a nestihnem. A keď je let o ôsmej ráno, tak si vieš predstaviť.

Nekonečná zima.
Tá zima sa ťahá a ťahá... a ťahá. Tohto roku sme nemali jar. Vy ste mali na Slovensku krásnu jar už od Veľkej noci, ak nie skôr. Tu len sneh, mráz, dážď so snehom. Donekonečna. Naposledy snežilo 24. mája. Začiatkom júna boli ešte mínusové teploty ráno. Podľa suseda - domovníka boli aj také roky, že nasnežilo v auguste. Celkovo počasie je také vysokohorské - ráno slnečno, cez deň sa nazhromaždia mraky a neskôr popoludní prší.

Rady, zápchy
V určitých častiach roka sa to tu preľudní. Úplne najhoršie je vianočné obdobie. Vtedy sem každý chodí lyžovať. Nech ťa ani nenapadne pokúsiť sa ísť dole do hlavného mesta medzi treťou a šiestou popoludní, alebo naopak z hlavného mesta hore do hôr ráno. Len jedna nepretržitá zápcha. Namiesto bežných 35 minút pôjdeš dve a pol hodiny. Samozrejme, veď po tých úzkych cestičkách...
August je tiež zlý. Okolo Vianoc a v auguste je lepšie tu nebyť, lebo zrušíš nervy.
Na hraniciach sa tiež vytvárajú dlhočizné rady. Ak chceš ísť v sobotu, tak buď o piatej ráno, alebo potom rašej už ani nechoď.

Všade autom
Keď žiješ takto vysoko ako my, tak musíš všade autom. Kúpiť chlieb? Autom. Do lekárne? Autom. Do krčmy? Nepôjdeš, lebo by si musel autom a nemohol by si si dať ani pivo.
Potom všade platiť parkovné, minimálne 2 EUR na hodinu.

Drahé potraviny.
Priemyselné tovary sú tu síce lacné, ale potraviny oveľa drahšie než v okolitých krajinách. Lebo sem všetko treba prácne dovážať kamiónom.

Takže asi tak.
Oni sa to snažia kompenzovať. Organizujú čím ďalej tým viac športových a kultúrnych akcií, najmä v lete. Napríklad teraz tu je na niekoľko mesiacov Cirque du Soleil. Všade je šialene rýchle a kvalitné internetové pripojenie za dobrú cenu (gigabit, ping 2 milisekundy). Rozširujú cesty a stavajú tunely. To neveľmi pekné hlavné mesto sa snažia skrášľovať ako sa dá - pešiu zónu, zeleň, sochy. Nová architektúra čo sa stavia už vyzerá k svetu, podobne ako v Bratislave. Je tu teraz taký boom.


28.06.2024 10:18

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Mishko
 Skútrista 

Ikona

Kamilko: Vdaka za info priamo z Andorry, zaujimave citanie.
Ak tam niekedy zabludim tak to bude pravdepodobne len nejakym nedopatrenim, jeden den by sa mozno dal zvladnut.
Prajem vela stastia.


28.06.2024 14:15

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

Re: Mishko: :-) [dobre] [dobre]


29.06.2024 5:22

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Nozdormu
 Kávičkár 

Ikona

Re: Kamilko: z toho co pises to pre mna ozaj znie ako raj na zemi :-} okrem toho letiska...to ma sere uz teraz a to zijem vedla kosickeho :-D :-D pre mna to je skoro nepouzitelne keby sme tu nemali aj s frajerkou obe strany rodiny uz davno byvam za branami schwechatu...nuda je parada miesta kde skapal pes su najlepsie na domacu pracu xD vsade je daleko? super aspon sa nemusim nikde trepat a mozem sediet doma na rici :-D :-D nekonecna zima sneh dazd atd su za mna idealne pocasie xD rady zapchy? netrapi ta ked sedis doma a raz za tyzden zrobis nakup xD vsade autom? to chodim aj teraz 500m do obchodu...gigabit internet je uplna povinnost bez toho by som nedal ani pol dna...no nic...ak by tam mali letisko po ruke bez ktoreho ja neprezijem tak by som uz googlil imigracne zakony xD a este ked vravis ake tam su dane hlavne pre firmy ktore maju cisto mentalnu pracu a hodnotu v podstate s 0 nakladmi tak uplny ideal...no...ak sa raz pominu stari rodicia a dzeci podrastu mozno budeme susedia :-D :-D

s jednou vecou si ale strasne pobavil "čo sa stavia už vyzerá k svetu, podobne ako v Bratislave" :-D :-D :-D :-D :-D to si im riadne nalozil teraz...myslim tym andorcanom :-D


29.06.2024 10:41

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Mishko
 Skútrista 

Ikona

A mohol by si im nalozit este podstatne viac ak by si spomenul Kosice :-D


29.06.2024 11:36

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

egres2
 Bahniak 

Ikona

Bratislava bola svojho času jedna ucelená architektúra s dôrazom na historické obdobia. Teraz vyzerá ako dedina v ktorej sa postavili paneláky.


29.06.2024 11:44

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

Re: Nozdormu: Hehehe, no vidíš, tak tebe by tu bolo dobre :-D

Tá dlhá zima je ale fakt deprimujúca. Mňa už chytali všelijaké stavy v tom apríli a máji. V podstate február tu trvá 4 mesiace:

Február = február.
Marec = február.
Apríl = február.
Máj = február.

Vidíš, že ľudia inde už majú pekne, teplo, všetko rozkvitnuté, rozvoňané. Pozrieš von oknom a zase len ten hnusný sneh s dažďom. Depre :-D

Potom ale príde jún júl a je tu takto:

Pozri obrázok

Toto je 500 metrov od domu. Čerstvý vysokohorský vzduch. Dole v Španielsku sa pečú v tých horúčavách, výstraha za výstrahou. Tu 23 stupňov.

A čo sa týka Bratislavy, bol som príjemne prekvapený. Dlhšie som tam nebol, a nedávno som strávil týždeň. Úplne som si poopravil názor na to mesto. Rádovo sa zlepšilo. Nové veci čo stavajú sú podľa mňa vydarené, či už vežiaky alebo obchodné centrá. Historické centrum (čo z neho zostalo po zdevastovaní komunistami) je krásne zrekonštruované, plno obchodíkov a lákavých reštaurácií. Ľudia sú fakt že milí, stretol som sa s ústretovosťou. Bol som vybavovať nejaké papiere na úradoch a bol som šokovaný: Ešte som len pýtal poradové číslo zo stroja a pani hneď vstala od prepážky, Čo potrebujete? Verejná doprava funguje spoľahlivo. Google Maps ti povie, že autobus č. 60 príde o 5 minút a on naozaj príde. Ešte môžeš v app-ke aj vyhodnotiť, či bola v autobuse primeraná teplota a či nebol príliš natrieskaný (nebol).
Podľa mňa Bratislava je už konečne normálne európske hlavné mesto na úrovni.

Dôvod úpravy: Preklepy.

Upravené 1 krát. Naposledy upravil Kamilko (29.06.2024 11:45)


29.06.2024 12:06

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

egres2
 Bahniak 

Ikona

Bol som týždeň v Júli v Andore. Krásne počasie. A nie ako v Bratislave len prší. :-D
kamilko: V podstate žiješ v mojom sne. Ja more nemusím ani vysoké teploty. Mám rád zimu, keď je taká naozajstná. A hory to je moje naj naj. Krásna fotka.


29.06.2024 12:49

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

radnate
 Turista 

Re: Kamilko: ta fotka popicofka. [dobre]


29.06.2024 17:27

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Nozdormu
 Kávičkár 

Ikona

Re: Kamilko: da sa tam niekde pristat aspon s ultralight lietadlom alebo podobne su tam nejake mini letiska viac ci menej oficialne alebo ani mini letiska nie su ziadne? realne fakt ked chces ist teda niekde prec tak len par hodin cesta autom/moto a potom letiet?

btw trochu som snoril po nete a zacina to pomalicky uz aj pri niektorych sportovych autach ze motory su "naladene" nato aby prezili v eu a ked chces aby normalne slapali tak rovno potom preprogramovat...ale kedze drviva vacsina aut su "uzitkove" tak sa to tam moc neriesi lebo to 1% sportiakov ma aj tak polovica ludi len jak pozerinu...u moto to asi viac citit tak snad sa ti to podari vyriesit...ak nie tak predaj a kup nejakeho youngtimera :-D


29.06.2024 19:01

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

mendo
 Edvenčr 

Ikona

Kamilko, pekne popísané o Andore. Aj o Španielsku som si našiel kopu info v tvojich cestopisoch. Je to ine od človeka čo tam žije ako nejakého cestovateľa ,ktory to len preletí .
Február mam rad, 2 tyzdne strávim denne skialpom ale mat to 4 mesiace, hmm...Pekná jar a dobré pivo za rozumnú cenu by mi chýbalo, tak pekne zostanem ja len na Slovensku :D
PS: do hor by som si vybral inu moto, ale tysim si niekde spomenul ze niesi fanúšikom cestovnych endur

Dôvod úpravy:

Upravené 1 krát. Naposledy upravil mendo (29.06.2024 19:08)


29.06.2024 21:33

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

bebop
 Kávičkár 

Ikona

Super fotka, vyzerá to tam paradne [dobre]


30.06.2024 0:26

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

Hehe, vďaka všetkým, tu je Google Maps Plus kód na miesto tej fotky, ak by sa náhodou niekto zatúlal do okolia:

HMWF+5H5 Soldeu, Andorra

Cesta v zlom stave čo vidno na Google Maps je už pekne opravená. Veľa turistických chodníkov odtiaľ vedie, dookola sú hory tak do 2500 metrov, pod končiarmi pekné plesá. Všade na okolí dobré lyžovanie aj bežkovanie.

Pozri obrázok

Pozri obrázok

Pozri obrázok

A Nozdormu, najbližšie letisko je v meste Seu d'Urgell v Španielsku tesne za hranicami: aeroportandorralaseu.cat/en/.
Pokiaľ viem, tak odtiaľ chodí pravidelná linka jedine do Madridu. Potom už až tá Barcelona, to sú asi tri hodiny autom...

Dôvod úpravy: +1 foto.

Upravené 2 krát. Naposledy upravil Kamilko (30.06.2024 0:29)


01.07.2024 11:34

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Toman
 Skútrista 

Ikona

Super citanie :-) [dobre]


09.07.2024 10:25

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

majoBA
 Turista 

Ikona

Super info, super citanie [dobre]


09.07.2024 11:33

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

matkulec
 Veteránista 

Re: egres2: v ktorej postavili ambiciózni upotenci z východu(presne takí ako Cucaj Rožok) tieto trvalé provizória aby sem mohli naliať ešte viac svojich súkmeňovcov z vaľalov.


09.07.2024 12:21

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Nozdormu
 Kávičkár 

Ikona

Re: matkulec: netreba tu asi kazit taku krasnu temu takym otrasnym mestom :-} :-D :-D garantujem ti ze keby boli inde na slovensku rovnako dobre platene miesta tak by sa nikto do tej blavy netrepal :-D :-D lebo mimo pracovnych pozicii a platov na to neni snad ziadny dovod hybaj tak este blizkost ku schwechatu a to je tak vsetko 8-) :-D :-D


09.07.2024 15:13

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

Hehe, vďaka za ocenenie ;-)

Mimochodom, moto sa po zábehu a absolvovaní prvej záručnej prehliadky mierne zlepšila. Alebo možno nezlepšila, len teraz už konečne jazdím aj na vyššie otáčky, tak to tak nebadám. Alebo jednoducho len placebo.
Stále však ešte trhá a k spokojnosti je to dosť ďaleko.

A mimochodom, ešte stále oči otváram nad tými Američanmi. Oni tam jazdia na takomto niečom:

Pozri obrázok

To nie je jediný prípad, každá druhá na tom fóre je takto poupravovaná. Všímaj ľavé zrkadlo (respektíve jeho absenciu), ŠPZ-ku, laďák a čo ja viem ešte čo.

U nás by si s týmto mohol jazdiť?


09.07.2024 15:23

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Kamilko
 Kávičkár 

Ikona

Alebo si len tak doma pozvára niečo z trubiek a ide. Bez spätných zrkadiel, samozrejme - načo také zbytočnosti.

Pozri obrázok

www.ftr1200forums.com/threads/custom-2023-exhaust.1840...

Dôvod úpravy: URL.

Upravené 1 krát. Naposledy upravil Kamilko (09.07.2024 15:25)


09.07.2024 15:30

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Vidicon
 Geriatrik 

Ikona

Mozno po tychto upravach prestane motor trhat ;-) >:-)


09.07.2024 15:55

Re: Tak som si zase kúpil polotovar

Nozdormu
 Kávičkár 

Ikona

zalezi od statu...su staty kde by im za to vzali aj rodny list..a su staty kde na to sere pes...cim viac ides smer "mid west" a cim viac si niekde v prdeli mimo velkych miest tak tam nikto nic neriesi...Pridať príspevok môže len registrovaný používateľ, člen Motoride Klubu.