Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 3118 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 16226
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 57% (9172)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 43% (7054)

HD-11-2023-side

Čerpanie dovolenky. - Diskusné fórum - Off topic - Mimo tému

Obsahuje všetky diskusie ktoré priamo nesúvisia s motorkami.

Značky: Duplicita.

Téma má aktivované automatické mazanie diskusií, ktoré sú neaktívne viac ako 14 dní.

Pravidlá správania sa na diskusnom fóre motoride.sk

Pridaj novú diskusiuČerpanie dovolenky. - Diskusné fórum - Off topic - Mimo tému

OO Zruš sledovanie Pridaj nový príspevok 
04.02.2020 10:50

Čerpanie dovolenky.

hruso25
 Geriatrik 

Ikona

Pracujem ako predavač v potravinách. Otváracie hodiny sú od 7,00 do 16,00hod s prestávkou medzi 12,00-13,00 hod cez týždeň. Sobota otváracia doba : 7,00-12,00hod. Nedeľa voľná. Do pracovného výkazu si píšem po 8 hod na deň cez týždeň a 5 hodín za Sobotu. Od roku 2005 som jediný zamestnanec na tejto prevádzke. V bežnom roku mám voľné len prikázané štátne sviatky a Nedele. Môj zamestnávateľ mi každoročne prikazuje čerpať dovolenku jeden deň v týždni. Posledné roky je týmto dňom utorok. Zostatok z minulého roku mám 17 dní. (Podarilo sa mi vybrať 5 dní v júli). Na príkaz zamestnávateľa budem ho citovať: „predajňa od 3. 2. 2020 každý utorok zatvorená do odvolania“. Pre mňa to znamená, že budem v práci päť dní a v ten šiesty deň dovolenka. Tá dovolenka ktorú si nevyberiem sa mi prenesie do budúceho roka a celé sa to opakuje dookola. Jediná výnimka bol rok 2018 kedy sa zamestnávateľ pozabudol a ku konci roka hrozilo, že mi ostane 50 dní a k roku 2019 mi 25 dni prepadne, na čo som ho upozorňoval. ( Roky pred tým som mal zatvorené štvrtky).

Chcem sa vás opýtať, môže zamestnávateľ disponovať s celou mojou dovolenkou? Má právo prikazovať mi čerpanie dovolenky po jednom dni a v mesiaci, ktorý určí on? Dovoľuje Zákonník práce mať v mesiaci len 4 dni voľna, ( v mojom prípade len Nedeľa)?


04.02.2020 14:23

Re: Čerpanie dovolenky.

ChesterTT
 Kávičkár 

Ikona

Plán čerpania dovolenky – § 111 ods. 1 Zákonníka práce
Základným pravidlom je, že čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.
Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca.

Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca, čo ustanovuje § 111 ods. 5 Zákonníka práce.

Ak pracovný pomer zamestnanca vznikol počas kalendárneho roka a ešte nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, zamestnávateľ mu môže určiť čerpanie dovolenky, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka, v ktorom dovolenku čerpá, alebo do skončenia pracovného pomeru, čo ustanovuje § 113 ods. 1 Zákonníka práce.


04.02.2020 14:27

Re: Čerpanie dovolenky.

ChesterTT
 Kávičkár 

Ikona

a.. nezávidím ti.. robíš u týpka, ktorý asi nemôže inak, ale v tomto sa chová ako kokot. ja viem, že to bude asi hladová dolina, blbo sa podniká, človek je rád, že má robotu, nezamestnanosť vysoká, podnikatelské prostredie nehostinné.. čakaj možné problémy. ked dojdeš za zamestnávateľom s paragrafmi, zákonníkom, určite sa nepoteší.. aby ti nerobil zle a nesnažil sa ťa vyhodit za niekoho, kto bude ochotný tam otročiť.. by ma zaujímalo, čo robí, keby si normálne ochorel a išiel na 3 týždne na PNku..


05.02.2020 3:04

Re: Čerpanie dovolenky.

odbory nemas lebo si tam sam ano zamestnavatel je opravneny diponovat s celou tvojou dovolenkou ale musi ti umoznit cerpat dovolenku na zotavenie v rozsahu min.14 dni v kuse zial aj termi ti moze urcit on
tyzdenny pracovny cas je 37,5 hodiny
zmen zamestnavatela nech si tam mukluje sam
dovolenka neprepada musi ti ju preplatit ak ti ju neumoznil vycerpat do konca nasledujuceho roku spravne 5 dni robis po nich musis mat 2 dni volno nie dovolenku

Dôvod úpravy:

Upravené 2 krát. Naposledy upravil Pirrates (05.02.2020 3:09)


05.02.2020 3:16

Re: Čerpanie dovolenky.

V prípade, že zamestnancovi je odopierané právo čerpať dovolenku, t. j. zamestnávateľ porušuje ustanovenia Zákonníka práce, zamestnanec má možnosť podať podnet na zamestnávateľa na príslušnom inšpektoráte práce, ktorý situáciu preverí. V prípade zistení nariadi odstrániť nedostatky, resp. uloží finančný postih.

da sa to aj anonymne pripadne nejaky tvoj znamy moze upozornit inspektorat na spravanie tvojho zamestnavatela


05.02.2020 12:44

Re: Čerpanie dovolenky.

ChesterTT
 Kávičkár 

Ikona

je to na psiu mater.. hladová dolina, nech dá podnet ktokolvek, majitel asi nebude jebnutý.. šak si jediný zamestnanec, len od teba môže vietor fúkať.

tiež mi nejde do hlavy, ako môžeš robiť 6x do týždňa.. šak ked dávaš aj sobotu (aj ked pol dna), tak by ti mal dat 2 dni volna - nedela a pondelok dajme tomu..

hladaj si novú robotu. lebo ked ti bude chcet robit zle, tak ti tú 2 týždnovú dovolenku nakáže na takýto čas, niekde vo februári alebo v novembri, kde sa nemôžeš ani lyžovat a ani jazdiť na moto.. a budeš len doma kukat z okna 2 týždne ako prší a je tma.. :-~


05.02.2020 21:22

Re: Čerpanie dovolenky.

hruso25
 Geriatrik 

Ikona

Ďakujem Vám za váš čas a snahu mi poradiť a pomôcť. Veľmi si to vážim.
Samozrejme som si tie paragrafy ohľadom dovolenky našiel na nete, ale potreboval som sa vyžalovať, dostať to zo seba von a tiež som bol trošku zvedavý na váš názor.
Tá firma čo v nej pracujem má ročný obrat cca 20 mil €. A minimálne jej cessistoviny máte, alebo ste niekedy mali na obed. :-} V obchode pracujem tridsať päť rokov a mám tu robotu s ľuďmi rád. Pultové obchodíky majú svoje čaro. Pokecáš, posranduješ, poftipkuješ, to v superober nákupnom centre nezažiješ, tam si len číslo vozíka. :-D
No už na sebe cítim únavu, roky nepustia. Snívam o mototuristike. Dobre mi padne na dušičku, sadnúť na motorku a jechať v nedeľu do Banskej Bystrici na kávu s manželkou, alebo do jej obľúbeného Poľska, ale Rumunsko za deň nedám.27.03.2020 12:21

Re: Čerpanie dovolenky.

ja som tiez kedysi u takeho robil za 30 korun na hodinu 300 hodin do mesiaca potom som v novinach nasiel inzerat na mhd do BA za 70 korun na hodinu tak som isiel za nim nech mi prida aspon 10 korun na hodinu jeho odpoved bola ze za branov caka dalsich 20 na moje miesto tak som dal vypoved po mne tam uz nikto nenastupil a auto Tatra 815 lesacka suprava mu zhrdzavela na dvore ale som mu vdacny inak by som tam bol za par supov dodnes od rana do noci teraz robim 7-10 hodin 5 dni do tyzdna a dovolenku mam kedy chcem a plat x nasobne vetsi


11.03.2021 13:43

Re: Čerpanie dovolenky.

hruso25
 Geriatrik 

Ikona

Pokračovanie môjho prípadu čerpania dovolenky.
Po mojom poslednom príspevku z 05.02.2020 sa nič nezmenilo. Celý február 2020 som si dľa príkazu nadriadenej čerpal dovolenku po jednom dni v týždni (utorok) a ostatné päť dní v týždni v práci. Cez deň v obchode a v noci sa nedalo spať. Hlava šla na plné otáčky. Stále riešila dookola Dva problémy a to: dokedy takto budem žiť? A dokedy to ešte vydržím?
Začiatkom marca ma v noci začalo pobolievať brucho, ruky a hrudník. Reku asi žlčníkoví záchvat. Už som ho pred rokmi daroval, ale sem tam, keď niečo neštandardné zjem, tak sa ozve. No tie bolesti sa stupňovali a tlak v hrudníku sa zvyšoval a pridalo sa zádychávanie. V jednu nedeľu, ešte pred MDŽ ma manželka odtiahla na Interné v Levoči a tam si ma pani doktorka po prezretí nejakého dlhého papiera s popísanými vlnovkami nechala. Oponoval som jej, že to je isto len žlčnikový záchvat, ale ona že na tom papieri s tými čarbanicami je napísané niečo iné. :-D Pochopil som , že nemá zmysel jej oponovať. Ešte mi spravili dáke vyšetrenia a na večeru som dostal okrem ihly aj das sedem, osem lentilky.
Manželka zatelefonovala mojej nadriadenej a informovala ju o tom, že bohužiaľ v pondelok neprídem do práce. Pri tej príležitosti sa jej aj veľmi vrúcne a úprimne poďakovala za jej správanie a jednanie s mojou osobou a že vďaka tomu mám s najväčšou pravdepodobnosťou infarkt.
Od 09.03.2020 som práceneschopný. Čakám na menší operačný cievny zákrok. Nesťažujem si a ani na nikoho nenadávam, Viem že keby nebolo C19 tak už mám tu procedúru za sebou. :-}
Vďaka PNke trávim s manželkou veľa času. Chodíme spolu na prechádzky a malé výlety. Spoločne pijeme kávičku a čajíček. Na prácu si ani nespomeniem. Sem tam sa mi z firmy ozvu, kedy a či sa ešte vrátim naspäť, že mi vytvoria pracovné podmienky aké budem chcieť. Kurňa to až teraz mi došlo, že sa dá žiť aj ináč ako stále zatvorený v obchode.
Život ma naučil, že keď je toho na človeka už veľmi veľa, tak pán boh ho posunie ďalej a nájde riešenie, ktoré aj keď sa najprv zdá zlé, v konečnom dôsledku je dobré. Samozrejme nič dobré netrvá večne a keď sa človek trošku pozviecha, spamätá a naberie silu, tak mu osud zase niečo nemilé pripravy.
Ďalšia moja skúsenosť. Zbytočne sa trápiť nad vecou s ktorou nemáš šancu pohnúť, ona sa vyrieši a skoro vždy inak ako si predpokladal.
P.S. 1
Minulí rok som prvý krát v živote zažil ten pocit, keď ideš po chodbe a zrazu si len tak ležiš na zemi a nad tebou je žena a plačúca dcére. Nechcel by som im tento vyvieť znova ,&myslím že dvakrát im bohate stačilo.
P.S. 2
Tá moja nadriadená už vo firme nepracuje.


14.06.2021 19:31

Re: Čerpanie dovolenky.

Nozdormu
 Kávičkár 

Ikona

Re: hruso25: kedze len lezim na posteli ako podobne ty teraz precital som si cele vlakno a kurva...uz nikdy v zivote sa nebudem stazovat na to ako sa mam...nikdy...keby mi sto ludi povedala ze som premaznany zasran tak ich vsetkych 100 poslem skade prisli...ty si to ani nepotreboval povedat a som to pocitil sam od seba...snad sa ti bude darit uz len lepsie :-)


15.06.2021 19:19

Re: Čerpanie dovolenky.

hruso25
 Geriatrik 

Ikona

Re: Nozdormu:
Dobre si napisal, ležim na posteli ako ty, v kazdej ruke napichnutá ihla. :-D
Ja som sa vyžaloval tu, nie je to žiaden sloh, skôr len také nesúvisle vety, no je mi to jedno. Potreboval som to dostať zo seba a na výstrahu ako sa nemá žiť.
Bohužial ešte stále nie som za vodou.Čaka ma ďalši zákrok pre zmenu v Košickom kardiu. Dúfam, že tam ma dajú podľa možnosti dokopy. Moja praca sa celkom slušne podpísala na mojom zdravý.
Nozdoromu; snaž sa žiť nie len pracou, ak máš rodinu, čo najviac času strav s ňou a staraj sa podľa možnosti aj o svoje zdravie.
Prajem ti skoré uzdravenie.


16.06.2021 8:46

Re: Čerpanie dovolenky.

Nozdormu
 Kávičkár 

Ikona

Re: hruso25: ak ides do VUSCHU tak budes pohode..ja som tam stravil s ocom posledne dva roky prisambohu viac casu jak na moto...robili mu tam bajpas...ma umele chlopne ma kardiostimulator robili mu kopec veci so srdcom a vsetky operacie bez komplikacii vybavenie izieb a celkovo nemocnice je uplne prvotriedne...

a viem jak sa citis no mne kvoli liekom poppraskali zily taze jak menili kanylu ta vkuse napichli prask..napichli prask...nakoniec mi dali do latka skade mi predtym spravili 4 odbery krvi ta mam teraz ruky jak keby som si isiel 10 rokov heorin...

ja som mal mega plateny job ale s nervami stresom a vkuse cely den... som zrusil a teraz mam velmi dobre aj ked nie az tak ale daleko nadpriemer plateny ale hlavne total bez stresu robim doma z postele uplne vklude nieco co ma bavi aj to robim od 9 do 15 oficialne a pritom vklude doma popracem navarim atd a ked pride frajerka tak sa venuejeme uz len sami sebe...predtym turistika prechadzky kino vecery atd..teraz ked som marod ze som len doma tak si robime doma wellness :D zabaly masky peelingy filmove maratony varenie jedenie :-D :-D :-D :-D uz viac casu sa spolu travit neda mne praca zabere realne fakt mozno hodinku denne v priemere cize total no stress spravim to kedy mam naladu a hotovo :-) a vidis i tak sa aj mne pritrafilo ze nemocnica..a to mam len 25 rokov...som spominal na dobreho kamosa a spoluziaka co pred maturitou zomrel na leukemiu ze to je proste v pici to zdravie niekedy fakt staci minuta a zivot hore nohami

mna caka druhy zakrok 9.7. ale ide o jednodnovu chirurgiu len..piatok pridem rovno ma zoperuju a ked bude ok tak hned sobotu dalsi den rano domov a doma sa liecit tak ja uz mam horsie za sebou...prajem ti aby ta dali co najskor a najlepsie dokopy!

Dôvod úpravy: lebo mozem

Upravené 1 krát. Naposledy upravil Nozdormu (16.06.2021 8:48)


24.06.2021 16:21

Re: Čerpanie dovolenky.

hruso25
 Geriatrik 

Ikona

Som po zákroku vo VUSCH , klobúk dole pred personálom. Zlaté ruky majú. Ochotný, profesionalny a ústretový.
Keď tu na fóre niekedy čitam tie žabomyšie vojny, tak si hovorím, že chlapci ešte asi nevedia o čom je život.


29.06.2021 19:22

Re: Čerpanie dovolenky.

Nozdormu
 Kávičkár 

Ikona

Re: hruso25: hej no... ja som s ocom stravil vo VUSCH-u fakt vela casu vela operacii atd a to je proste ina liga...cez personal doktorov aj sestricky informacie ustretovost ludskot az po vybavenie izieb priestor atd...je to fakt jedno prvotriedne zariadenie :-}Pridať príspevok môže len registrovaný používateľ, člen Motoride Klubu.